تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند چیست؟

مقدمه

مطالب زیادی درباره ارزش های متحول کننده اینترنت اشیا یا IoT در اتوماسیون خانه و ساختمان گفته شده است. گسترش رو به رشد سنسورهای هوشمند ارزان قیمت و فناوری های بی سیم، محیط های داخلی که در آن کار و زندگی می کنیم را تا حد زیادی تغییر می‌دهد و سهم بالاتری از کارآیی، راحتی و ایمنی را فراهم می‌کند. برخی با توجه به کاربردهای مشترک بسیار بین خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از جمله کنترل آب و هوا، اتوماسیون روشنایی، امنیت یا ایمنی در برابر آتش سوزی، تصور می‌کنند که فناوریIoT برای این دو سازه بسیار مشابه هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت های میان خانه هوشمند و ساختمان هوشمند می پردازیم.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند

در واقع فروشندگان تجهیزات IoT مانند Tuya سعی دارند عرضه محصولات خود به بازارهای تجاری را گسترش دهند. اما، آیا ما واقعا می‌توانیم از همان ترموستات خانه خود برای اندازه گیری دما و رطوبت دفتر کار استفاده کنیم؟ حقیقت این است که به غیر از کارایی، ابعاد و هزینه نیز بخشی از این معادله است. اغلب این تجهیزات نیستند که این دو عامل را تعیین می کنند بلکه نوع اتصالاتی که دارند این تفاوت را ایجاد می کند. ممکن است یک ترموستات در محیط خانه که یک محیط کوچک است کافی باشد. اما در محیط های صنعتی و تجاری از تجهیزات سرمایش گرمایش صنعتی استفاده می شود. در این محیط‌ها به نقاط اندازه گیری شده و توزیع شده بیشتری برای تنظیم تجهیزات سرمایش گرمایش با توجه به زون بندی‌های کوچک نیاز است. که نهایتا باعث بهینه سازی مصرف انرژی و راحتی بیشتری در فضا می شود.

نکته دیگر آن است که اگرچه شبکه های اتوماسیون خانه و ساختمان اهداف مشترکی دارند، اما فضای مورد استفاده در ساختمان پیچیده‌تر است. مدیریت فضا، نگهداری از تجهیزات، مدیریت مصرف، مدیریت پسماند و پارک هوشمند، همگی کاربری های ساختمانی هوشمند جالبی هستند که به محیط خانگی ارتباطی ندارند.

بنابراین حتی هنگامیکه شبکه‌های خانه هوشمند و ساختمان هوشمند به طور یکسان از تجهیزاتی نظیر سنسور دما، سنسور تشخیص حرکت یا سنسور دود استفاده کنند، احتمالا به پروتکل ها و ساختارهای ارتباطی متفاوتی نیاز خواهند داشت تا به سرانجام برسند.

فناوری های رایج وای فای و بلوتوث به همراه راه‌ حل های شبکه‌ موجود برای کنترل روشنایی همانند zigbee ،Thread و Z-wave برای  شبکه‌های اتوماسیون خانگی بسیار مناسب هستند. با این وجود آن ها اغلب برای یک ساختمان هوشمند که دارای ابعاد گسترده با نقاط پایانی توزیع شده کاملا مطلوب نیستند. سه علت آن در ادامه ذکر شده است:

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: اندازه و ساختار خانه

محیط فیزیکی تاثیر بسیاری بر کیفیت ارتباط و سیگنال دهی تجهیزات رادیویی بی سیم دارد. محیط خانگی کوچک با ساختار ساده و موانع اندک، چالش های کمی برای پخش سیگنال در فناوری های با برد کوتاه مطرح می کند‌. حتی اگر در بخش هایی از خانه تان در وصل شدن وای فای مشکل داشته باشید می توانید تنها با یک دستگاه extender این مشکل را به سرعت برطرف کنید.

از سوی دیگر راه‌ حل های با برد کوتاه در مورد ساختمان های تجاری مرتفع، فضاهای پراکنده به صورت جغرافیایی یا تجهیزات صنعتی متراکم از نظر ساختار، پوشش و قابلیت نفوذ موردنیاز را فراهم نمی‌کنند. اگرچه استفاده از توپولوژی شبکه می‌تواند دسترسی شبکه را افزایش دهد، با این حال مشکلات خود را دارد. با توجه به گستره فیزیکی محدود پروتکل های شبکه مش، باید مطمئن شوید که گره ها به صورت برابر توزیع شده است و تکرار کننده های بیشتری بر حسب لزوم افزوده می شود تا بین این دو نقطه‌ داده ارتباط برقرار شود. در صورت اجرا در ابعاد بزرگ، هزینه‌های زیرساخت و مهندسی شبکه‌های مش ممکن است به سرعت افزایش یابد.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: نیازمندی های نیرو

در شبکه‌های اتوماسیون خانگی، ارتباط بی سیم با توان پایین مفید است اما جزو ملزومات نیست. علت این است که بیشتر تجهیزات به آسانی در نزدیکی پریز قرار داده شده اند و در نهایت تنها نقاط پایانی اندکی وجود دارد. پس از نظر فنی شما می توانید تمام تجهیزات خانه‌ هوشمند خود را با استفاده از زیرساخت وای‌ فای موجود و بدون نگرانی از ماهیت پرمصرف آن به اینترنت متصل کنید.

برخلاف آن سنسورهای بی سیم در تجهیزات تجاری و صنعتی اغلب به تعداد هزاران عدد بوده و در نزدیکی منبع تغذیه برق قرار ندارد. حتی اگر نزدیک آن باشد سیم کشی این تعداد از سنسور بسیار گران و دشوار است. در مکان‌های تولیدی با وجود ابزار و سیستم‌های در حال کار پیچیده، کانال کشی کابل‌ها خطرناک بوده و همچنین منجر به تعطیلی پرهزینه تولید می‌شود. به این ترتیب برای اینکه یک شبکه ساختمان هوشمند از نظر اقتصادی به صرفه باشد، تجهیزات باید بتوانند به مدت چند سال با باتری های مستقل کار کنند. که در این مورد توان مصرفی بسیار پایین همراه با فناوری باتری با قابلیت ماندگاری بالا، اولویت دارد.

بسیاری از پروتکل های شبکه مش با توجه به توان مصرفی پایین ساخته می شوند. اما توپولوژی شبکه مش به دلیل اینکه ارسال ها باید بصورت مداوم پیام ها را از طریق خود دریافت و منتشر کنند توان مصرفی بالایی دارد. در گره هایی که ترافیک انتشار بالایی دارند عمر باتری به شدت کوتاه است.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: سیستم های رادیویی بازمانده

تداخلات رادیویی داخل باند که در طیف بدون مجوز فعالیت می کنند، چالش بزرگی برای سیستم های ارتباط بی سیم فراهم می کنند.

به طور خاص باند ۲.۴ گیگاهرتز به دلیل دسترسی جهانی، به طور گسترده در بین فناوری های رادیویی موجود از جمله وای فای، بلوتوث، zigbee و بسیاری از پروتکل های مش استفاده شده است. با توجه به تعداد کم تجهیزات متصل، شاید مسئله پهنای باند در یک شبکه خانگی کمتر به چشم بیاید. با این وجود در آرایش  IoT تجاری و  صنعتی ریسک تداخل الکترومغناطیس بسیار است.

در بیشتر ساختمان های تشکیلاتی و پایگاه های تولیدی از کانال های ۲.۴ گیگاهرتزی به طور گسترده استفاده می شود. پس باید به دقت میزان اشباع شدن کانال ها را ارزیابی کنید. اگر شبکه اتوماسیون شما بتواند از شلوغی ترافیک ۲.۴ گیگاهرتزی عبور کند، چه اتفاقی می‌افتد اگر شما تجهیزات جدید را چند سال بعد گسترش دهید؟ نمی‌توان اندازه را به عنوان یک عنصر افزوده در شبکه IoT شما در نظر گرفت و باید آن را از ابتدا برنامه ریزی کرد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، علیرغم شباهت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از نظر کاربردهای مشخص، آن ها در ملزومات فنی و مهندسی بسیار تفاوت دارند. برای ساختمان های هوشمند، چالش ها در گستره، قدرت و اندازه شبکه به معنای این است که شرکت ها باید مثلا فراتر از راه حل های کوتاه بُرد و مش موجود در بازار را در نظر بگیرند. فناوری های جدید همانند low power wide area networks  که برای کاربرد سنسور شبکه‌ در مقیاس بزرگ می باشند که با هدف خاصی ساخته شده اند. اگرچه این فناوری در صنعت اتوماسیون خانگی تقریبا جدید هستند، فرصت های خوبی ارائه می کنند. در نهایت گزینه‌ اتصال می تواند ساختار IoT شما را بسازد یا خراب کند.

ساختمان هوشمند چه مزایایی دارد؟

مقدمه

ساختمان هوشمند به ساختمانی اطلاق می شود که بر اساس نیازها، علایق و به طور کل سبک زندگی ساکنین آن طراحی شده است. ساختمان هوشمند با بکارگیری هوش مصنوعی و استفاده از تجهیزات هوشمند، ارتباطی تنگاتنگ با اجزای خود دارد.

این اجزا نظیر سیستم های روشنایی، سرمایش و گرمایش، درب ورودی، تجهیزات برقی، شیر فلکه ورودی آب و گاز، پرده ها و پنجره ها و دیگر تجهیزات است. که نهایتا بکارگیری از آن ها سبک جدیدی از زندگی را به وجود آورده که موجب آسایش، امنیت و راحتی افراد آن ساختمان می شود.

در این مقاله قصد داریم کاربردی ترین مزایای یک ساختمان هوشمند را به طور کامل شرح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مزایای یک ساختمان هوشمند

در این مقاله به نه مورد از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند به شرح زیر اشاره شده است:

1) ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

وقتی که صحبت از ساختمان هوشمند می شود، فقط کنترل چراغ ها، تجهیزات برقی و دیگر امکانات توسط اپلیکیشن ساختمان هوشمند نیست، بلکه این امکان فراهم می شود که تمام تجهیزات و امکانات درون یک ساختمان هوشمند به صورت جامع و یکپارچه و بر اساس هوش مصنوعی، به طور کاملا هوشمندانه، بر پایه شرایط محیطی، شرایط اقلیمی و همچنین بر مبنای نوع زندگی آن خانواده تنظیم و اجرا می گردد.

به طور مثال با توجه به شرایط آب و هوایی و سبک زندگی و شغل افراد و همچنین با توجه به حضور یا عدم حضور افراد خانواده، سیستم سرمایش یا گرمایش به طور کاملا هوشمندانه عمل کرده، در زمان های عدم حضور به حالت غیرفعال و در زمان حضور فعال شده و با توجه به دمای هوا تنظیم می گردد.

ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

2) ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

در چند سال اخیر با افزایش جمعیت و تقاضای رو به رشد برای غذا و حامل های انرژی مساله انرژی به یکی از چالش های نسل امروز تبدیل شده است. یکی از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند، مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی است. این ویژگی به ویژه در مراکز اداری، تجاری و صنعتی که مدیریت هزینه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بسیار مهم و لازم الاجراست.

در یک ساختمان هوشمند، مصرف انرژی که به طور ویژه به کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش باز می گردد کاملا هوشمند است. کنترل مصرف انرژی با توجه به تغییرات آب و هوایی و حتی ساعات کاری به طور هوشمند قابل پیاده سازی است. به طور مثال، سیستم های سرمایش و گرمایش هوشمند در یک ساختمان اداری از لحظه شروع کار و با توجه به دمای پیرامونی تنظیم شده و با پایان کار اداری به حالت خاموش یا سطح استاندارد برمی گردد.

همچنین سیستم های روشنایی هوشمند یکی دیگر از مباحثی است که جهت کنترل و مدیریت مصرف انرژی در یک ساختمان هوشمند اعمال می گردد که با توجه به نور طبیعی محیط به صورت هوشمند روشن یا خاموش می گردد. و در ساعاتی که نیاز به روشنایی وجود ندارد خاموش است.

ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

3) ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

همیشه خبرهای مختلفی شنیده می شود با این مضمون که سرقت، آتش سوزی و یا حوادث ناگواری مثل نشت گاز و یا نشت آب در بعضی ساختمان ها رخ داده. که علاوه بر خسارت های مالی فراوان، گاها متاسفانه خسارت های جانی را هم در پی دارد.

یکی از وظایف اصلی یک ساختمان هوشمند پیشگیری از وقوع چنین حوادث ناگواری است. به طور مثال، در ساختمان‌های هوشمند با تمهیداتی نظیر سنسورهای امنیتی در و پنجره، سنسور حرکت، دوربین های مداربسته هوشمند، آژیر خطر و دستگیره دیجیتال می توان از وقوع سرقت جلوگیری کرد. همچنین در مورد حوادثی نظیر آتش سوزی، آب گرفتگی و گاز گرفتگی با استفاده از سنسورهای ایمنی هوشمند نظیر سنسور اعلام حریق، سنسور نشت گاز و سنسور نشت آب به همراه شیر برقی هوشمند که بر روی شیر فلکه آب و گاز ورودی نصب می گردد، جلوی این اتفاق های غیر مترقبه را گرفت.

ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

4) ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

در دنیای امروزه به دلیل حجم بالای فعالیت های بشر، نیاز به آرامش و رفاه بیش از پیش مشهود است. تکنولوژی ساختمان هوشمند باعث شده بخش اعظمی از دلمشغولی های انسان امروز تا حد زیادی رفع گردد. این نوع ساختمان با ایجاد هوش مصنوعی و بر اساس سطح زندگی افراد و علایقشان، راهکارها و برنامه ریزی های دقیقی را اجرا می کند. که این امر باعث ایجاد آسایش و رفاه ساکنان ساختمان هوشمند می گردد. مواردی نظیر مدیریت یکپارچه ساختمان، ایمنی و امنیت، راحتی، لوکس بودن و مدیریت مصرف انرژی.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

5) ساختمان هوشمند و لوکس کردن قابلیت ها

جدای از مزایای اصلی یک ساختمان هوشمند که موارد آن در بالا اشاره شد، لوکس بودن از ویژگی های انکارناپذیر آن است. با وجود تجهیزاتی مثل کلیدهای هوشمند رویه شیشه و فلز و حتی سنگ و تاچ پنل های دیواری در ابعاد مختلف و همچنین سیستم های صوتی پیشرفته و پرده های برقی هوشمند این ویژگی در ساختمان‌های هوشمند کاملا مشهود و هویداست. پس با پیاده سازی و اجرای یک ساختمان هوشمند، علاوه بر قابلیت های بی نظیر آن، فضای لوکس و جذاب نیز از لحاظ دید بصری برای کاربر فراهم می گردد.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

6) ساختمان هوشمند و ایجاد ارزش افزوده

یکی از مزایای اصلی هر ساختمان هوشمند ایجاد ارزش افزوده است. بدین معنا که ساختمان‌های هوشمند در مقایسه با ساختمان‌های معمولی دارای ارزش و بهای تمام شده ی به مراتب بالاتری است. این ویژگی موجب فروشی سریع تر و بهتر و با مبلغی بالاتر برای سازنده آن ساختمان‌های هوشمند نسبت به ساختمان‌های معمولی است.

بدین ترتیب خیلی راحت می توان با هزینه های به مراتب مناسب و اقتصادی، ارزش افزوده چند برابری برای آن ساختمان ایجاد کرد.

7) ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

سالمندان سرمایه های معنوی هر خانواده ای هستند. نگهداری، مراقبت و رسیدگی به آن ها در سال‌های اخیر که مشغله و دغدغه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود از اهمیت بیشتری برخوردار است. ساختمان‌های هوشمند راهکارهای نوینی برای کنترل و مراقبت از سالمندان ارائه می دهند. یکی از این راهکارها دکمه فراخوان هوشمند sos است که سالمندان می توانند در صورت بروز مشکلی خاص از این دکمه هوشمند استفاده کنند تا عزیزان خود را از وقوع حادثه مطلع کنند.

حتی می توان این سیستم را طوری پیاده سازی کرد که مستقیما با اورژانس، آتش نشانی و یا پلیس ارتباط گرفته و در صورت وقوع اتفاقی خاص نیروی خدماتی خود را به محیط ارسال کنند.

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده که برای سالمندان نیز مفید است، دوربین های هوشمند هستند. با استفاده از این دوربین ها می توان در لحظه از حال سالمند خود مطلع شده و حتی راجع به مصارف دارویی از راه دور به او تذکراتی داد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

8) ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

یکی از دغدغه هایی که این روزها ذهن خانواده ها به ویژه کسانی که شاغلند و کودک خردسال دارند را درگیر می کند، نگهداری و مراقبت صحیح از کودکانشان است. ساختمان هوشمند توانسته تا حد زیادی با ارائه یک سری تجهیزات کاربردی این دغدغه ها را رفع کند.

یکی از این تجهیزات که بسیار هم کاربردی است دوربین های هوشمند خانگی می باشد. که با نصب آن در فضای خانه می توان از تمام حرکات و وضعیت کودک باخبر شد. حتی با او مکالمه دوطرفه انجام داد و اگر پرستاری در محیط حضور دارد تذکرات لازم را به او داد. همچنین دوربین های هوشمندی وجود دارند که حساس به صدای گریه کودک می باشند. و در صورت گریه کودک می توان وضعیت را به راحتی چک کرد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

9) ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

وقتی حرف از حیوان خانگی زده می شود، چند نکته ضروری را باید یادآور شد: فضای مناسب برای حیوان خانگی ، حس آرامش و امنیت، همچنین تامین غذای آن. یکی از ویژگی های ساختمان هوشمند استفاده از تجهیزاتی است که این نکات مهم در بحث نگهداری حیوانات خانگی را فراهم می کند.

اولین مورد آن دوربین‌های هوشمند خانگی است که توسط آن می‌توان در لحظه از طریق اپلیکیشن موبایل از وضعیت آن حیوان خانگی مطلع شد.

دومین مورد گجت های هوشمند سرو غذا و آب برای حیوانات خانگی است که به وسیله زمانبندی از پیش تعیین شده می توان نیاز آن حیوان خانگی را حتی در زمان عدم حضور در منزل فراهم نمود.

سومین مورد سنسورهای هوشمند سلامتی بوده که با اتصال آن به حیوان خانگی در لحظه از اطلاعات فیزیکی آن مطلع شد.

چهارمین مورد در بحث نگهداری از حیوانات خانگی در ساختمان هوشمند، کنترل وضعیت دما (سرمایش و گرمایش) برای محیطی است که حیوان خانگی در آن نگهداری می شود. بطور مثال با گرمای فضا، حتی زمانیکه منزل نیستید، اسپلیت به صورت خودکار روشن شده و دمای محیط را به حد مطبوع می رساند. بدین گونه افرادی که حیوان خانگی نگهداری می کنند و ساعاتی از روز مجبور به ترک خانه هستند، از طریق تجهیزات و آپشن های هوشمند، دیگر نگرانی ای بابت امنیت و سلامتی حیوان خانگی خود ندارند.

ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد اطلاعات جامعی از یک ساختمان هوشمند به همراه کاربردی ترین مزایای آن ارائه شود. به طور کل هدف از ایجاد یک ساختمان هوشمند، کاهش دغدغه ها، ایجاد آسایش و رفاه، افزایش ایمنی و امنیت، ایجاد ارزش افزوده و حفظ دارایی های مادی و معنوی و به طور کل استفاده هدفمند از تکنولوژی برای دستیابی به این موارد است.

پس می توان گفت هر موقع تکنولوژی به طور صحیح به استخدام انسان ها درآید سبک زندگی مفید و برتری را ایجاد می کند. یکی از این تکنولوژی ها، ساختمان هوشمند است. که در آینده نه چندان دور، برای زندگی بهتر، همه ساختمان ها را تحت پوشش قرار می دهد.

آینه هوشمند و دکوراتیو چیست؟

مقدمه

امروزه توجه به دکوراسیون داخلی خانه یک مسئله مهم برای اکثر افراد به حساب می آید. افراد همیشه به دنبال بهبود وضعیت دکوراسیون داخلی خانه هوشمند خود هستند. راه های زیادی هم برای انجام این کار وجود دارد. از جمله این راه ها می توان به استفاده از آینه دکوراتیو و آینه هوشمند اشاره کرد. آینه دکوراتیو یکی از زیباترین مدل های آینه به حساب می آید که قدرت بالایی داشته و شما با خیال راحت می توانید از آن در موقعیت های مختلفی استفاده کنید.

جالب است بدانید که این محصولات امروزه محبوبیت به شدت بالایی در میان مردم کشور ما به دست آورده اند و به همین علت هم استفاده از آنها به همه افراد توصیه می شود. این مدل از آینه زیبایی بالایی داشته و جدا از زیبایی، قدرت عملکردی مناسبی هم دارد. اگر شما هم به دنبال خرید آینه دکوراتیو یا انواع آینه هوشمند هستید، در ادامه با ما همراه باشید. ما قصد داریم تا در همین مورد با شما صحبت کنیم.

آینه هوشمند و آینه دکوراتیو

آینه های دکوراتیو

استفاده از انواع آینه دکوراتیو می تواند بهترین روش زیبا سازی خانه به حساب بیاید. چرا که این آینه ها در رنگ ها، طرح ها و ساختارهای مختلفی تولید شده و به شدت محبوب شده اند. آنها هم برای خانه های مدرن مناسب بوده و هم افراد با سلایق سنتی می توانند از آن استفاده کنند. این آینه ها فقط مخصوص یک اتاق یا یک محیط ساده نیستند. شما می توانید طبق سلیقه خود از این محصولات در موقعیت های مختلف استفاده کنید. مثلا انواع آینه دکوراتیو در اتاق خواب، اتاق استراحت، اتاق کار، سرویس بهداشتی، حمام و … کاربردهای زیادی دارد. استفاده از این محصولات در موقعیت درست و مناسب، می تواند مزایای زیادی برای شما به همراه داشته باشد. از جمله موقعیت های تجاری که شما می توانید از این آینه استفاده کنید، می توان به باشگاه ها، فروشگاه ها و سالن های آرایشی اشاره کرد.

آینه دکوراتیو

انواع این محصولات

به علت محبوبیت بالا و اهمیت فوق العاده زیاد این محصولات، در حال حاضر شرکت های زیادی در زمینه تولید طرح های مختلف آن فعالیت می کنند. به همین جهت، در حال حاضر طرح ها و رنگ های زیادی از انواع آینه دکوراتیو در بازار موجود است. همه این طرح ها شبیه به هم نبوده و تفاوت های زیادی میان این مدل ها وجود دارد. آینه دکوراتیو محصولی است که در شکل ها و مدل های مختلفی تولید می شود. مهم ترین تفاوت موجود میان مدل های مختلف این محصول، ابعاد، شکل ظاهری و امکانات جانبی آنها است.

شما می توانید آنها را در شکل های خاصی همچون مدل های منحنی مثل دایره ای و بیضوی و مدل های چهارگوش مثل مربعی و مستطیلی پیدا کنید. هر کدام از این مدل ها و شکل ها، یک سری ویژگی های خاص و منحصر به فرد خواهند داشت. شما باید طبق نیاز، سلیقه، دکوراسیون خانه یا محل کار خود آن را انتخاب کنید.

آینه دکوراتیو

ویژگی های آینه دکوراتیو

همانطور که گفته شد این محصولات در شکل های مختلفی عرضه می گردند. هر کدام از این شکل ها یک سری ویژگی های خاص دارند. شرکت های تولید کننده این محصول را در طرح های مختلف به همراه امکانات جانبی خاص تولید کرده اند. پس شما می توانید طبق سلیقه و نیاز خود یکی را تهیه کنید. این محصولات مقاومت بالایی داشته و معمولا با فشارهای کوچک آسیب جدی نمی بیند. دیگر ویژگی مهم این محصول، ساخته شدن با استفاده از بهترین مواد اولیه است. شرکت های تولید کننده این محصول را با بهترین و قوی ترین مواد اولیه تولید کرده اند. این مدل از آینه ها سیستم های صوتی و روشنایی داشته و دکوراسیون خانه شما را متفاوت خواهند کرد.

قابلیت و امکانات آینه دکوراتیو

از جمله مهم ترین قابلیت هایی که شرکت های تولید کننده در آینه دکوراتیو قرار می دهند، می توان به دارا بودن سیستم روشنایی با قابلیت روشن شدن توسط لمس روی آینه و یا حرکت دست جلوی آن، سیستم صوتی بلوتوثی به همراه اسپیکر ضدآب، سیستم ضدبخار و دماسنج اشاره کرد. این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که با توجه به نیاز و سلیقه خود و بر اساس ابعاد انتخابی، ماژول های موردنظر را انتخاب کرده تا یک آینه دکوراتیو سفارشی برای شما فراهم گردد.

آینه دکوراتیو

کاربرد های آینه دکوراتیو

آینه های دکوراتیو کاربردهای مختلفی دارند که با توجه به نیاز شما قابل سفارش است. این آینه ها را می توان در سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد و برای اصلاح سر و صورت، آرایش کردن و همچنین پاسخ دادن به تلفن همراه به کار گرفت.

حتی در فضاهای تجاری مثل مزون ها، آرایشگاه ها و رستوران ها هم به لحاظ زیبایی و هم کارایی کاربرد دارد. به طور مثال می توان به آرایشی دقیق تر در آرایشگاه ها، تبلیغی بهتر در فروشگاه ها و مزون های لباس برای پرو لباس و جلوه بصری جذاب و خیره کننده در فروشگاه ها و رستوران ها اشاره کرد. حتی می توان از آن در باشگاه های ورزشی برای اصلاح اندام و فیگور استفاده نمود.

آینه های هوشمند

در نگاه اول آینه هوشمند فقط یک آینه معمولی به حساب می آید که فرق چندانی با دیگر مدل های آینه ندارد. ولی، هنگامی که شما به آن نیاز دارید این آینه تبدیل به یک صفحه نمایش هوشمند می شود. این آینه می تواند تاریخ و ساعت، عکس، فیلم، یادداشت، برنامه های روزانه و … را به طور کامل به شما نمایش دهد. حتی در صورت هوشمند بودن خانه می توان تمامی تجهیزات را از طریق آینه هوشمند کنترل کرد.

شما می توانید با استفاده از لمس آینه هوشمند و حرکت روی صفحات و آیکون ها به کارهای مختلف پرداخته و حتی ایمیل های خود را چک نمایید.

آینه هوشمند

انواع این محصولات

آینه هوشمند می تواند با توجه به امکانات و قدرتی که دارد در دسته بندی های مختلفی تولید شود. این محصول بر اساس اندازه و ویژگی های اصلی اش در دسته بندی های مختلفی عرضه می گردد. شما همیشه باید به دنبال محصولاتی باشید که با بودجه شما همخوانی دارند. شما می توانید از این آینه هوشمند و با ارزش برای انجام فعالیت های مختلفی استفاده کنید. این محصولات هم مثل آینه های دکوراتیو هوشمند در مدل های مستطیلی، مربعی و دایره ای در بازار تولید می شوند.

ویژگی های آینه های هوشمند

یکی از مهم ترین ویژگی های آینه هوشمند، دارا بودن طرح های مختلف است. در نگاه اول این محصول یک آینه واقعی به نظر رسیده که هیچ فرقی با دیگر مدل های آینه ندارد. ولی، در واقعیت این محصول یک صفحه نمایش خیلی بزرگ است. آینه هوشمند می تواند امکانات امنیتی مختلفی را در اختیار شما قرار دهد. مثلا از جمله این امکانات می توان به تشخیص چهره اشاره کرد. شما می توانید این مدل از آینه را به گونه ای برنامه ریزی کنید تا فقط افرادی که شما به آنها اجازه داده اید بتوانند از آن استفاده کنند. این مدل از آینه می تواند برای کنترل خانه هوشمند هم کاربردهای خاصی داشته باشد.

آینه هوشمند

قابلیت ها و امکانات آینه های هوشمند

از آنجایی که این محصول از تکنولوژی نوینی استفاده می کند، امکانات زیادی بر روی آن نصب شده است. یک آینه هوشمند می تواند به شما اجازه دهد تا نور خانه را تنظیم کنید. این محصول می تواند به سیستم خانه هوشمند متصل شود و فعالیت های مد نظر شما را اجرا کند. یک آینه هوشمند می تواند نور ال ای دی داشته باشد و شما به راحتی می توانید از نور ال ای دی پشت آینه هم استفاده کنید.

جالب است بدانید که در جدیدترین نسخه ها، آینه هوشمند به یک صفحه نمایش لمسی هم مجهز شده است. یعنی شما با خیال راحت می توانید با استفاده از لمس این محصول را کنترل کنید. انواع آینه هوشمند فقط کاربردهای خانگی ندارند. شما می توانید از این محصولات در مغازه ها، اداره ها و موقعیت های تجاری مختلفی هم استفاده کنید. البته که شما باید به دنبال بهترین ها باشید. با استفاده از این محصول قوی شما می توانید خانه خود و لوازم هوشمند خود را کنترل کنید. این محصولات می توانند برای کنترل تجهیزات هوشمند خانگی یا باشگاهی و تجاری به شدت مناسب باشند.

یک آینه هوشمند می تواند در موقعیت های مختلفی کاربرد داشته باشد. هدف اصلی ساخت این مدل از آینه، بررسی موارد روزمره در هنگام نگاه کردن به آینه بود. نسخه های اولیه این محصول صفحه نمایش لمسی نداشته و در حالت معمولی به فروش می رسیدند. ولی امروزه انواع آینه هوشمند به گونه ای طراحی شده اند که شما می توانید از آنها برای زیباتر کردن خانه خود استفاده کنید. همچنین، شما می توانید از این محصولات برای مدیریت خانه هوشمند خود هم استفاده کنید.

استفاده از آینده هوشمند در آسانسور

استفاده از آینده هوشمند در آسانسور

کاربرد های آینه های هوشمند

آینه هوشمند کاربردهای متنوعی دارد و با توجه به نوع کاربری قابل اجرا است.

در خانه های هوشمند از آینه های هوشمند رایج استفاده شده که می توان کنترل کل تجهیزات یک خانه هوشمند را از طریق آن به دست گرفت، ایمیل ها را چک کرد، اخبار، هواشناسی و برنامه ریزی روزانه را مشاهده نمود.

دسته دیگری از آینه های هوشمند آینه های هوشمند ورزشی می باشند که عمدتا به صورت قدی بوده و می توان از طریق آن و با توجه به فیزیک بدن فرد موردنظر برنامه های ورزشی متناسب را به صورت آنلاین مشاهده و اجرا کرد. همچنین آینه های هوشمند مخصوص آرایشگاه ها و سالن های فروش لباس موجود است که شبیه سازی آنلاین از چهره فرد با آرایش موردنظر در آرایشگاه و پرو آنلاین لباس بدون تن کردن فقط با ایستادن در جلوی آینه اشاره نمود.

استفاده ورزشی از آینه هوشمند

استفاده ورزشی از آینه هوشمند

استفاده از آینه هوشمند در آرایشگاه

استفاده از آینه هوشمند در آرایشگاه

نتیجه گیری

زندگی انسان ها همواره تحت تاثیر تکنولوژی است. آینه های دکوراتیو و آینه های هوشمند محصولات خاصی هستند که شما می توانید از آنها برای زیباتر شدن دکوراسیون خانه و بیشتر کردن امکانات آن استفاده کنید. این محصولات با ارزش هر روزه مدل ها و شکل های جدیدتری پیدا می کنند. از همین رو، شما می توانید طبق سلیقه خود یک محصول خاص و ویژه را تهیه کنید.

انواع اسپیکر موجود در بازار

آشنایی با انواع اسپیکر های موجود در بازار

انواع اسپیکرهای موجود در بازار باعث می شوند که گاها خرید برای افراد دشوار شود و نتوانند مواردی که دقیقا پاسخگوی نیاز آنها است را تهیه نمایند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع اسپیکر ها و ویژگی های شاخص آنها آشنا نماییم که با آگاهی بیشتری اقدام به خرید نمایید.

مقدمه ای از انواع اسپیکر

هر سیستم صوتی که تهیه می نمایید قطعا برای شما کیفیت صدای آن دارای اهمیت زیادی می باشد. اگر مورد خریداری شده شما نتواند صدای خوبی را ارائه دهد قطعا نظر مثبت شما جلب نخواهد شد. سیستم های صوتی با تکیه بر روی اسپیکرهای خود می توانند کارایی خوبی را ارائه دهند. از همین رو در ادامه با انواع اسپیکرها و قابلیت های هر کدام آشنا خواهید شد.

خرید انواع اسپیکر

انواع اسپیکر از لحاظ کاربرد

اسپیکرهایی که امروزه در بازار وجود دارند را می توان بر اساس ویژگی های مختلفی دسته بندی نمود. در زیر این تقسیم بندی بر اساس نوع فعالیت و کارکرد آنها انجام شده است که توصیه می کنیم حتما تا آخر مطالعه نمایید:

اسپیکر سقفی

به جرات می توان گفت که این مورد از انواع اسپیکرها، یکی از پرکاربرد ترین گزینه ها است. همانطور که از نام آنها مشخص است، این موارد بر روی سقف نصب می شوند و صدا را به صورت یکنواخت پخش می کنند. اسپیکرهای سقفی هم در محیط های کوچک و هم در محیط های بزرگ استفاده می شوند و می توانند به صورت روکار یا توکار نصب گردند. این بلندگوها خروجی صدای خوبی دارند. با در نظر گرفتن حجم صدای مورد نیاز خود می توانید توان خروجی دستگاه را انتخاب نمایید.

انواع اسپیکر - اسپیکر سقفی

خرید اسپیکر سقفی

اسپیکر دیواری

این نمونه از انواع اسپیکرها به صورت عمودی یا افقی بر روی دیوار نصب می شوند. برای پخش موزیک یا سیستم پیجینگ گزینه عالی محسوب می گردند. اسپیکرهای فوق عموما ضدآب بوده و می توانند بین 5 تا 100 وات خروجی داشته باشند. این اسپیکرها دارای بدنه های محکم و گاها پایه های قابل تنظیم هستند تا به راحتی بر روی انواع ستون ها نصب گردند. اسپیکرهای دیواری خود در دو دسته اهمی و ولتی تقسیم بندی می شوند که می توان به راحتی با آمپلی فایرها ست نمود.

انواع اسپیکر - اسپیکر دیواری

خرید اسپیکر دیواری

اسپیکر رومیزی

اسپیکر رومیزی دارای کاربرد فراوانی است و در واقع همانگونه که از نام آن مشخص است به آسانی بر روی میز قرار می گیرد. این موارد عموما برای سیستم های pc یا اشخاصی که به گوش دادن موزیک و مشاهده فیلم علاقه دارند، گزینه خوبی می باشد. البته باید در نظر داشت که این مورد از انواع اسپیکر ها خود دارای مدل های متفاوتی همانند ایستاده، floor، فراگیر، کانون محور و … است. به صورت کلی امروزه اسپیکرهای رومیزی که به صورت وایرلس بوده و از طریق وای فای یا بلوتوث به دستگاه شما متصل می شوند دارای کاربرد زیادی هستند.

اسپیکر آویز

همانگونه که از نام این اسپیکرها می توان متوجه شد، این موارد عموما از سقف یا موارد مشابه آویزان می شوند. خروجی اسپیکرهای فوق در حدود 30 الی 100 وات می باشد. برای اینکه بتوان این موارد را به راحتی آویزان نمود، آنها دارای کابل های نگهدارنده هستند. البته در هنگام خرید باید دقت داشته باشید که وزن آنها زیاد نباشد زیرا نیاز به زیرسازی خوبی دارند. همچنین باید توجه نمود که میزان امپدانس اسپیکرهای فوق در حدود 8 اهم می باشد. اگر مایلید تا اسپیکر آویز شما لرزش کمتری داشته باشد، می توانید گزینه هایی را خریداری نمایید که دارای بیس رفلکتور هستند.

انواع اسپیکر - اسپیکر آویز

اسپیکر ایستاده

انواع اسپیکرهای ایستاده در دسته اسپیکرهای خانگی قرار می گیرند که قابل حمل نیز می باشند. عموما از این موارد در خانه ها استفاده می شود. اسپیکرهای ایستاده می توانند به کمک سیم یا از طریق بلوتوث به سایر دستگاه ها متصل شوند. در این نوع اسپیکرها از ساب ووفر استفاده شده است تا صدای صاف و بلندی را ایجاد نمایند. از همین رو بیان می شود که به کمک آنها می توان یک کنسرت خانگی داشت.

اسپیکر پرتابل یا قابل حمل

اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد می باشید که مایل هستند در گردش و تفریح از موسیقی بهره مند شوند، استفاده از انواع اسپیکر های پرتابل پیشنهاد می شود. این موارد دارای قابلیت حمل خوبی می باشند و عموما دارای باتری های شارژی هستند. این اسپیکرها از طریق وای فای یا بلوتوث می توانند به سایر دستگاه ها متصل گردند. برخی از اسپیکرهای موجود دارای پورت usb می باشند لذا امکان اتصال فلش مموری ها را نیز فراهم می آورند.

اسپیکر پرتابل یا قابل حمل

اسپیکر دیواری توکار

این اسپیکرها را می توان بر روی دیوار استفاده کرد. همواره در نظر داشته باشید برای ایجاد صداهای بم لازم است تا از یک سمت بلندگوها بسته باشند در این صورت بیس از محیط داخلی می تواند صدای بمی را ایجاد نماید. برای نصب اسپیکرهای توکار نیاز است تا حتما یک باکس مخصوص جهت راه اندازی تعبیه شود و به همین دلیل عموما بیان می گردد که صدای آنها به نسبت سایر اسپیکرها بم تر می باشد.

اسپیکر دکوراتیو

امروزه در بازار انواع اسپیکر دیواری را با نام اسپیکر دکوراتیو می شناسند. این گزینه ها برای پیجینگ و پخش موسیقی به وفور استفاده می شود. میزان صدایی که این اسپیکرها می توانند تولید نمایند به سایز آنها وابسته می باشد. مواردی که از این اسپیکرها در بازار مشاهده می نمایید در دو دسته فول رنج و 2way تقسیم بندی می شوند. دو دسته فوق در تعداد بلندگوها و نوع ساختار با یکدیگر تفاوت دارند. هر اندازه سایز اسپیکر مذکور بیشتر باشد، حجم صدای تولید شده نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. شما می توانید در این بلندگوها با تغییر فرکانس، دامنه های صوتی مختلفی را ایجاد نمایید.

اسپیکر بوک شلف

از لحاظ ظاهری این مورد از انواع اسپیکرها، بسیار شبیه به اسپیکرهای ایستاده می باشند. البته اندازه آنها به مراتب کوچکتر می باشد. از لحاظ صدای تولید شده، نسبت به موارد ایستاده در رتبه پایین تری قرار دارند. شما می توانید آنها را بر روی زمین قرار دهید اما چون سایز آنها کوچک است اغلب باید از پایه بهره ببرید. اسپیکرهای فوق برای جوانان دارای جذابیت بالایی است.

اسپیکر مانیتورینگ

در استودیوهای موسیقی از این مورد به وفور استفاده می شود. گاها از این موارد در سینما نیز استفاده می گردد تا صدای بی نقصی تولید شود. به کمک این اسپیکرها شما می توانید ایرادات صدا را به راحتی متوجه شده و اقدام به رفع آن نمایید. وظیفه اصلی اسپیکر مانیتورینگ، مانیتور نمودن سیگنال های صوتی است. به کمک آن شما می توانید صدا را زیباتر بشنوید به گونه ای که دلنشین به نظر برسد.

ساب ووفر

ساب ووفر یکی از انواع اسپیکر های کاربردی در بازار می باشد که بسیار قدرتمند است. این اسپیکرها در بین جوانان دارای طرفداران بسیاری است. به کمک ساب ووفر شما قادر خواهید بود تا صدای بم بیشتری را تولید نمایید. در زمان خرید این نوع اسپیکر دقت نمایید که آنها خود در دو دسته ساب اکتیو و ساب پسیو دسته بندی می شوند. در ساب پسیو تنها یک بلندگوی بزرگ مشاهده می شود اما در ساب اکتیو شما می توانید یک آمپلی فایر داخلی نیز مشاهده نمایید که کارایی آن را افزایش می دهد.

ساب ووفر

اسپیکر نواری یا ساندبار

این نوع اسپیکرها در منازل امروزی بسیار کاربردی می باشند. بدنه نازک و باریک آنها می تواند در اندک فضایی جا شود و مشکل فضا را حل کند. اغلب از آنها در سینماهای خانگی استفاده می شود. برخی از ساندبارها دارای ساب ووفر می باشند که صدای بم قوی تری را می توانند تولید نمایند.

انواع اسپیکر از لحاظ فنی

تا به اینجا انواع اسپیکرها بر اساس نوع کاربرد آنها مورد بررسی قرار گرفتند اما بسیار مهم است که از لحاظ ساختار فنی نیز با انواع متفاوت آنها آشنا باشید:

اسپیکر اکتیو

این مورد از انواع اسپیکرهای موجود در بازار نیازی به آمپلی فایرهای خارجی ندارند زیرا به راحتی می توانند درون خود صدا را تقویت نمایند. به عبارت دیگر می توان بیان نمود که در داخل آنها یک آمپلی فایر داخلی وجود دارد. این نوع اسپیکرها می توانند انواع سیگنال های دیجیتال، آنالوگ و حتی بی سیم را دریافت نمایند. استفاده از این موارد بسیار آسان می باشد.

اسپیکر پسیو

این نوع اسپیکرها نیاز به یک تقویت کننده دارند. به همین دلیل در کنار این نوع اسپیکرها از یک آمپلی فایر استفاده می شود. این نوع اسپیکرها بسیار منعطف می باشند. این موارد نسبت به گزینه های اکتیو دارای قیمت کمتری می باشند.

باند پسیو

اسپیکر بلوتوثی

جالب است که بدانید در بین انواع اسپیکر ها، اسپیکرهای بلوتوثی دارای پیشرفته ترین تکنولوژی می باشند که می توانند سیگنال صوتی را به صداهای واقعی تبدیل نمایند. معمولا اسپیکرهای مذکور با باتری فعالیت می نمایند ولی مدلهای با برق مستقیم هم وجود دارد. برای اینکه نمونه های خوبی را از بازار تهیه کنید لازم است تا به ویژگی هایی چون قدرت باتری، طراحی، محدوده فعالیت، ضدآب بودن و مواردی از این قبیل توجه نمایید.

اسپیکر وای فای

اسپیکرهای وای فای دارای طرفداران بسیاری هستند زیرا دارای محدوده عملکردی بالایی می باشند و قدرت بیشتری نیز دارند. عموما این نوع اسپیکرها به نسبت گزینه قبل بزرگ تر بوده و حمل و نقل آن نیز مشکل می باشد. برای اینکه این اسپیکرها را به دستگاه های خود متصل کنید لازم است تا حتما از یک مودم و روتر بهره ببرید.

انواع اسپیکر از لحاظ خروجی صدا

قطعا در بین اسپیکرهایی که در بازار وجود دارند، نوع خروجی صدای آنها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد لذا توجه شما را به سه مدل زیر جلب می کنیم:

فول رنج

اسپیکرهای فول رنج به این دلیل که به درایورهای دیگری نیاز ندارند، با این نام خوانده می شوند. به کمک اسپیکرهای مذکور شما می توانید تمام رنج های فرکانسی را پشتیبانی نمایید. به عبارت دیگر می توان بیان نمود اگر اسپیکری تمام رنج فرکانس ها را پشتیبانی نماید به آن فول رنج گفته می شود. از همین رو طراحی و ساختار آنها نیز با بقیه اسپیکرها متفاوت است. باید به این مورد نیز دقت داشته باشید که اسپیکر فول رنج، تمام بخش های یک بلندگو حرفه ای را در خود دارد.

اسپیکر فول رنج

2way

این مورد از انواع اسپیکر ها دارای سیستم فرکانسی جداگانه می باشند. در واقع این موارد از دو درایور تشکیل شده اند یک مورد از آنها ووفر و مورد دیگر توییتر است. البته گفتنی است که در برخی موارد تعداد درایورها بیش از یک مورد است. فرکانس های بالا توسط توییتر و فرکانس های پایین توسط ووفرها ارسال می شوند. لذا به راحتی می توانند صداها را از یکدیگر تفکیک نموده و گزینه صافی را ارائه نمایند.

3way

بر خلاف گزینه بالا این نوع اسپیکر دارای 3 سیستم مجزای فرکانسی می باشد لذا صداهایی که از آن می شنوید، کیفیت بهتری دارند. در این اسپیکرها شما می توانید یک درایور ووفر، یک درایور توییتر و یک درایور میدرنج را مشاهده نمایید. از این درایور ها برای تولید فرکانس های بالا، پایین و متوسط استفاده می شود. از لحاظ اندازه نیز باید در نظر داشته باشید که درایور ووفر نسبت به دو مورد دیگر دارای سایز بزرگتری است. اگر شما نیاز به تولید صداهای شفاف و صاف دارید، توصیه می شود تا اسپیکرهای مذکور را خریداری نمایید اما باید در نظر داشته باشید که هزینه آنها به نسبت سایرین بیشتر می باشد.

نتیجه گیری از مقاله معرفی و آشنایی با انواع اسپیکر

بلندگوها یا اسپیکرها مواردی می باشند که سیگنال های الکتریکی را دریافت نموده و آنها را به ارتعاشات هوا تولید می نمایند تا گوش انسان بتواند آنها را بشنود. اما باید توجه نمایید که نمونه های متفاوتی از اسپیکر ها در بازار وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند. در این مقاله تلاش شد تا برخی از موارد مهم و نوع ساختار و عملکردهایشان توضیح داده شود تا شما بر اساس نوع فعالیت خود بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. همواره در نظر داشته باشید که به جز تفاوت هایی که در طراحی وجود دارد، هدف تمام اسپیکر ها تولید خروجی عالی و قابل شنیدن برای انسان می باشد. از همین رو لازم است تا قبل از خرید انتظارات و هدف خود را به دقت مشخص نمایید.

اینترکام هوشمند چیست؟

معرفی اینترکام هوشمند

اینترکام هوشمند وسیله ای است که راحتی و امنیت را به خانه شما می آورد. این وسیله به شما کمک می کند تا همیشه نظاره گر اطرافتان باشید. اینترکام به کمک وای فای به تلفن هوشمند شما متصل می شود. از این رو شما را قادر می سازد تا تنها با کمک یک برنامه، افراد خارج از ساختمان را ببینید و با آنها ارتباط برقرار کنید. در این مقاله از اینترکام هوشمند بیشتر خواهیم گفت. همراه ما بمانید.

صفر تا صد با اینترکام هوشمند

 

صفر تا صد با اینترکام هوشمند

همه ما در موقعیتی قرار گرفته ایم که باز کردن درب خانه در آن موقعیت دشوار و یا غیرممکن بوده باشد. به عنوان مثال شرایطی را در نظر بگیرید که شما در خانه نبوده اید اما یکی از اعضای خانواده شما از شما خواسته است تا درب را به روی او باز نمایید. در گذشته این عمل غیر ممکن بود اما در حال حاضر و با استفاده از اینترکام هوشمند دیگر انجام این کار غیرممکن نیست. کافی است وارد برنامه شده و با فشردن یک دکمه درب را به روی عزیزتان باز کنید.

خرید اینترکام هوشمند

کاربرد اینترکام

در گذشته چیزی بعنوان اینترکام دیجیتال وجود نداشت و این وسیله به صورت آنالوگ ساخته و مورد استفاده قرار می‌گرفت. در حالت آنالوگ امکان ارائه تصویر و صدا بصورت همزمان وجود ندارد. اما امروزه به دلیل استفاده از گوشی های هوشمند و اتصالات داخلی آنها که به صورت دیجیتال می‌باشد، می‌توان سیگنال های ویدیویی را همراه با صدا دریافت کرد. گفتنی است که در حال حاضر استفاده از اتصالات دیجیتال باعث شده تا برد این سیستم ها تا حد زیادی افزایش پیدا کند و این وسیله محدوده وسیع تری را برای ایجاد ارتباط پیدا کند. ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری، هتل های بزرگ، رستوران ها، مکان های فرهنگی مثل موزه ها و نمایشگاه های بزرگ و… از جمله اماکنی هستند که از چنین سیستم هوشمندی بهره می برند.

همچنین امروزه استفاده از دوربین داخلی به عنوان یک ویژگی در سیستم های اینترکام، رایج گشته است. این دوربین ها دامنه کنترل را وسیع کرده و به افزایش امنیت محیط کمک می‌کنند. به عنوان مثال در مدارس، شرکت‌ها، انبارها و… می شود این وسیله را به کار گرفت و با استفاده از قابلیت های صوتی و تصویری آن افراد را شناسایی و کنترل کرد.

به عنوان مثال در انبارها یک اپراتور میتواند کنترل بخش های مختلف را به عهده گرفته و افراد را شناسایی کند و تنها در صورت شناسایی به آنها اجازه ورود و دسترسی به بخش های مختلف را بدهد. یا اگر فردی در محیط اختلال ایجاد کرد و یا اپراتور به حضور او شک داشت با استفاده از این قابلیت میتوان او را به سرعت شناسایی و از محیط دور کرد.

لازم به ذکر است که سیستم های اینترکام در حال حاضر علاوه بر اماکن مختلف می‌توانند در وسایل نقلیه از جمله هواپیما، قطار، اتوبوس و حتی ماشین های جنگی نیز نصب شوند و مورد استفاده قرار گیرند.

خلاصه اینکه:

 • اینترکام یک وسیله مفید است.
 • در مکان های مختلف و متنوعی از جمله ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری، رویدادهای ورزشی، هتل های بزرگ، کنسرت ها و… قابل استفاده می باشد.
 • خبرنگاران، گزارشگران، اپراتورها، مالکین ساختمان های مسکونی، نگهبانان و… از جمله افرادی هستند که از این وسیله بیشترین بهره را می برند.
 • ایجاد ارتباط بهتر، امنیت بیشتر و کنترل بهینه تر از جمله مزایای استفاده از اینترکام هوشمند هستند.

انواع اینترکام های هوشمند

انواع اینترکام های هوشمند

چند نوع اینترکام هوشمند وجود دارد؟

اینترکام دو زیر گروه دارد: با سیم یا سیمی و بی سیم

اینترکام سیمی یا با سیم

سیستم با سیم اینترکام به سیستمی گفته می شود که در واحد های مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم برای وصل کردن دستگاه بیرونی به بخش داخلی از سیم استفاده می شود به همین دلیل به آن اینترکام با سیم می گویند. گفتنی است که سیستم با سیم به کابل کشی نیاز دارد و به همین دلیل نصب و نگهداری و تعمیر آن، هم هزینه بیشتری دارد و هم زمان بر است.

اینترکام بی سیم

سیستم بی سیم اینترکام به سیستمی گفته می شود که وایرلس بوده و برای وصل کردن دستگاه بیرونی به بخش داخلی از سیم استفاده نمی کند. این وسیله با کمک امواج اینترنت کار می کند.

اینترکام داخلی

اینترکام داخلی وسیله ای است که درون ساختمان نصب می شود و با استفاده از آن می توان ورود و خروج اعضا به خانه را کنترل کرد. با استفاده از این وسیله می توان امنیت منزل را تا حد زیادی تامین نمود.

اینترکام بیرونی

اینترکام بیرونی در خارج از ساختمان کار گذاشته می شود و به وسیله آن از خارج با محیط داخل ارتباط برقرار می کنند.

شیوه کار با اینترکام هوشمند تصویری چگونه است؟

این وسیله به اینترنت فضای مورد نظر متصل شده و به راحتی به تلفن هوشمند شما وصل می شود. بنابراین شما می توانید مهمانانتان و یا هر کسی که پشت درب قرار دارد را به راحتی از طریق تاچ پنل اینترکام و یا اپلیکیشن موبایل مشاهده کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

گفتنی است که این وسیله می تواند به سیستم امنیتی همچون سنسورهای امنیتی و دوربین های تحت شبکه و نیز تلفن همراه و تبلت وصل شود.

طریقه نصب و راه اندازی اینترکام هوشمند:

برای نصب و راه اندازی اینترکام هوشمند باید بین پنل داخلی و بیرونی از طریق کابل شبکه ارتباط برقرار کرد که به طور کل در یک نقطه که همان سوئیچ شبکه است، متمرکز شود. سپس از طریق کانفیگ تجهیزات ارتباط به صورت کاملا یکپارچه ایجاد شود.

اینترکام موبایلی یا متحرک

نوعی اینترکام هوشمند وجود دارد که قابل حمل بوده و به اینترکام موبایلی یا متحرک معروف است و میشود آن را حمل و جا به جا نمود. معمولا گزارشگران و تیم های خبری از اینترکام موبایلی استفاده می کنند. با استفاده از این وسیله افراد می توانند راحت تر با هم ارتباط بگیرند. در سینماها، همایش ها، کنسرت ها و نمایشگاه ها و… میتوان از این وسیله قابل حمل استفاده کرد.

هدست

هدست نوعی اینترکام موبایلی است و از قابلیت حمل و نقل و جابه جایی برخوردار است. با کمک هدست ها می توان با ایستگاه مخابره ساختمان نوعی اتصال دائمی برقرار نمود. میکروفون، گوشی همراه، هدفون و… اجزای مختلف هدست را تشکیل می دهند. هدست را در گوش قرار داده و با کمک آن می شود با یک یا چند اپراتور در ارتباط بود. کنسرت ها، سالن های سینما، همایش ها و… از جمله موقعیت هایی هستند که برای ایجاد کنترل و امنیت بیشتر در آنها از هدست استفاده می شود.

پیجر

پیجر نیز نوعی اینترکام موبایلی است، که معمولا به واسطه یک رابط که بر روی کمر نصب می گردد، میتوان با آن ارتباط برقرار نمود. این وسیله با ارسال سیگنال نشان می دهد که فردی در سمت دیگر خواهان شروع یک مکالمه است. به واسطه پیجرها، هم میشود صحبت های طرف مقابل را شنید و هم می شود جوابیه ارسال کرد. پیجر و هدست ها از برق و باتری به عنوان منبع تغذیه بهره می برند. همچنین بوسترها یا تقویت کننده ها نیز از دیگر اجزای اصلی سیستم های اینترکام به حساب می آیند.

امکانات و مزایای استفاده از اینترکام هوشمند

امکانات و مزایای استفاده از اینترکام هوشمند

1- شما همیشه میدانید که در اطرافتان چه خبر است

 این وسیله به تلفن هوشمند وصل می گردد. تلفن هوشمند همیشه همراهتان است. با استفاده از آن می توانید اطراف را کنترل کرده و اوضاع را تحت نظر داشته باشید.

2- بازدید کننده را از دست نمی دهید

گاهی ممکن است فردی به درب منزلتان مراجعه کند اما شما بیرون از منزل بوده باشید و به همین دلیل نتوانید درب را باز کنید. در زمان گذشته، در صورت وقوع چنین اتفاقی، احتمالا کسی که به درب خانه تان مراجعه کرده بود را از دست می دادید و حتی از آمدن او به درب منزل باخبر نمی شدید. اما در روزگار فعلی، تلفن هوشمند، وقایع را ضبط می کند و شما می توانید بازدیدکنندگان را ببینید و در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید.

3- فرقی ندارد کجا هستید، می توانید با افرادی که به درب منزل مراجعه می کنند ارتباط برقرار کنید

دیگر لازم نیست تا حتما از خانه با اطرافیان ارتباط بگیرید. اینترکام هوشمند به شما کمک می کند تا وقتی خارج از منزل هستید افراد را ببینید، با آنها صحبت کنید، وضعیت خودتان را برای آنها شرح دهید. به عنوان مثال ممکن است پستچی برای شما یک بسته پستی آورده باشد. دیگر لازم نیست تا برای دریافت این بسته روزها در منزل منتظر بمانید. میتوانید این شرایط را با تلفن هوشمند کنترل کنید. اگر در خانه نیستید می توانید شرایط را برای پستچی شرح داده و از او بخواهید تا بعدا برگردد و بسته را تحویل دهد.

4- باز کردن قفل در از راه دور

تا صد سال پیش کمتر کسی فکر می کرد که می شود در روزگار آینده قفل در را از راه دور باز کرد. اما این اتفاق در حال حاضر ممکن است. با استفاده از اینترکام هوشمند میتوانید به راحتی این قضیه را مدیریت و کنترل نمایید. به عنوان مثال در نظر بگیرید که یکی از اعضای خانواده شما فراموش کرده و کلید درب را با خودش به همراه نبرده، در چنین شرایطی شما نیز خارج از منزل هستید. با این حال چاره چیست؟ اینترکام هوشمند با قابلیت باز کردن درب از طریق اپلیکیشن موبایل، رمز عبور، کارت RFID، و حتی اثر انگشت و تشخیص چهره، این مشکل را از سر راه برداشته است.

5- این وسیله امنیت را تا حد زیادی فراهم می کند

شرایطی را در نظر بگیرید که در آن شما دقیقا نمی دانید که چه کسی جلوی درب ساختمان قرار دارد. در این صورت ممکن است درب را به روی هر کسی باز کنید. اما با وجود اینترکام شما می توانید قبل از باز کردن در، جلوی ساختمان را ببینید. بدیهی است که در این شرایط امنیت ساختمان و امنیت خود شما نیز تا حد زیادی تامین خواهد بود.

6- شما می توانید از فاصله خیلی دور با یک یا چند نفر در ارتباط باشید

استفاده از اینترکام سابقه طولانی دارد. پوشش تلویزیونی مسابقات ورزشی و سایر رویدادهای مشابه اولین تجربه های استفاده از این سیستم بودند. اینترکام خیلی زود مورد استقبال قرار گرفت. چون افراد می توانستند با استفاده از آن از فواصل خیلی دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. و کمتر محدودیتی در این زمینه برای آنها وجود داشت.

Voice over Internet Protocol چیست؟

تلفن های VOIP

تلفن های VOIP

Voice over Internet Protocol یا voip یک نوع تلفن اینترنتی است که به افراد کمک می کند تا با استفاده از اینترنت مکالمه تلفنی برقرار کنند. فرق این تلفن ها با تلفن های سنتی در این است که در voip به جای سیم از فناوری دیجیتال استفاده می شود. در این فناوری صدا با کمک بسته های اطلاعاتی ip و اینترنت ارسال می شود.

شبکه سازمان ها، شبکه های کابلی، شبکه های عمومی، خصوصی و… از جمله شبکه هایی هستند که voip را پشتیبانی می کنند.

مزیت های استفاده از voip چیست؟

 • میتوان به صورت همزمان با چند نفر صحبت کرد

Voip با استفاده از اینترنت کار می کند. از اینرو استفاده کردن از آن محدودیت خاصی ندارد. کافی است افراد به اینترنت متصل باشند. Voip امکان مکالمه گسترده را فراهم می کند.

 • در زمان اتصال می توان هر داده ای را منتقل نمود

Voip تنها صدا را انتقال نمی دهد بلکه ویدیو، تصویر و هر فایل دیگری را میتوان با استفاده از آن انتقال داد.

 • سرعت بالایی دارد

چنانچه مبنای خطوط تلفن فیبر نوری باشد با استفاده از voip ، ارسال و دریافت اطلاعات با سرعتی برابر با 60 گیگابایت در ثانیه منتقل خواهد شد. و این آیتم برای هر دو طرف رقمی معادل با 120 kbps خواهد بود.

اینترکام هوشمند

نتیجه گیری

اینترکام هوشمند وسیله ای است که راحتی و امنیت را برای شما فراهم می کند. این وسیله به شما کمک می کند تا همیشه نظاره گر اطرافتان باشید. با وجود سیستم اینترکام دیگر لازم نیست تا حتما از خانه با اطرافیان ارتباط بگیرید. این وسیله به شما کمک می کند تا وقتی خارج از منزل هستید افراد را ببینید، با کیفیت صدای بسیار بالا با آنها صحبت کنید و وضعیت خودتان را برای آنها شرح دهید. در واقع با این تکنولوژی ارتباطی امن و فراگیر از هر جای دنیا با فضای مورد نظرتان برقرار کنید.

همچنین با اتصال سیستم های امنیتی نظیر سنسورها و دوربین های تحت شبکه، فضای مورد نظرتان را از هر لحاظ ایمن کنید.

این تکنولوژی ما را قادر می سازد تا مدل های ارتباطی متنوعی به لحاظ سطح دسترسی، خدمات متنوع نظیر شارژ اعتباری اعضا به ویژه برای ساختمان های بلندمرتبه، هتل ها، مراکز اداری و امنیتی ایجاد کرد. ایجاد ارتباط بهتر، امنیت بیشتر و کنترل بهینه تر از جمله مزایای استفاده از سیستم اینترکام هستند.

خرید اینترکام هوشمند

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

معرفی تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش:

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم گرمایش و سرمایش، دمای خانه را به صورت هوشمندانه تنظیم می‌کند. این تجهیزات با توجه به سنسور دمایی که دارد متوجه دما می‌شود و می‌تواند دمای محیط را با توجه به برنامه از پیش تعیین شده و شرایط آب و هوایی بر اساس گرما و سرما برنامه ریزی کند که به راحتی از طریق اپلیکیشن موبایل، از راه دور نیز قابل کنترل است. مهمترین ویژگی این تجهیزات، بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی و در نهایت کاهش چشمگیر آن خواهد بود.

معرفی تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

انواع تجهیزات هوشمند کنترل سرمایش و گرمایش

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند جزو تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش به حساب می‌آید که دمای خانه را به صورت هوشمندانه تنظیم می‌کند. این ترموستات با توجه به سنسور دمایی که دارد متوجه دما می‌شود و می‌تواند دمای محیط را با توجه به برنامه داده شده و شرایط آب و هوایی بر اساس گرما و سرما برنامه ریزی کند و با گوشی هوشمند از راه دور قابل کنترل می‌باشد. مهمترین ویژگی این ترموستات ها مدیریت مصرف انرژی و نهایتا جلوگیری از هدر رفتن آن است.

 • ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل:

ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل جزء تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع می‌باشد. این سیستم برای کنترل گرما و سرما در واحدهای ساختمانی به کار می‌رود. در تمامی فصل ها به خاطر اینکه این سیستم توانایی ایجاد جریان های گرم و سرد را دارد قابل استفاده می‌باشد. ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل این امکان را فراهم می کند تا بتوان دمای فضا، میزان دورفن و حتی مد کاری را، هم از طریق خود ترموستات و هم به وسیله اپلیکیشن موبایل از هر جا کنترل کرد. همچنین این ترموستات هوشمند دارای قابلیت برنامه پذیری بوده و با توجه به دمای محیط داخلی و بیرونی می توان برنامه های متنوعی برای آن ایجاد کرد.

ترموستات در فن کوئل یکی از مهمترین قطعات به شمار می‌رود که وظیفه آن ثابت نگه داشتن دما می‌باشد و در صرفه جویی مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد. ترموستات بهتر است 110 تا 140 سانتی متر بالاتر از کف نصب شود چون دما در این ارتفاع همان دمایی است که بدن با آن رو به رو می‌شود. دما در ارتفاع بالاتر گرم و پایین‌تر خنک است و در این ارتفاع دما مطلوب است. این ترموستات باید در محلی که فن کوئل آنجا را گرم می‌کند نصب شود تا دما را تشخیص داده و آن را تنظیم کند.

ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل

 • ترموستات دیواری هوشمند گرمایش از کف:

ترموستات دیواری هوشمند گرمایش از کف، از جمله پرکاربردترین سیستم های کنترل دما است. این ترموستات هوشمند دارای قابلیت کنترل دما، هم از طریق پنل ترموستاتیک و هم به وسیله اپلیکیشن موبایل خانه هوشمند بوده که قابلیت برنامه پذیری و زمان بندی دارد. در این سیستم، گرما از کف به محیط منتقل می‌شود و دمای کمتری به سقف می‌رسد که این خود یکی از مزیت های این سیستم است.

در سیستم گرمایش از کف انتقال گرما به صورت تشعشعی می‌باشد که در فرایند گرما سهم زیادی دارد و در مقایسه با دیگر سیستم های گرمایشی به صرفه و بهینه است. این ترموستات ها قابلیت کنترل دما در انواع تک مداره و دو مداره را دارند و برای جاهایی که آب و هوای بسیار سرد دارد مناسب هستند. وقتی هوای بیرون از خانه سردتر از هوای داخل باشد، این ترموستات هوشمند فعال می شود. دمای آب توسط بویلر که در موتور خانه است بالا می‌روند و آب گرم با پمپ به لوله هایی که کف ساختمان تعبیه شده می‌رسد و خانه گرم می‌شود.

اصلی ترین کار برای اجرای سیستم گرمایش از کف انجام لوله کشی کف ساختمان است. از جمله مزایای این سیستم می‌تواند آرامش و راحتی باشد که برای افراد به وجود می آید. همچنین توزیع یکنواخت گرما، به وجود آمدن گرمایش لازم برای کل فضا، استفاده نکردن از وسایل گرمایشی دیگر مثل رادیاتور و عدم اشغال فضا اشاره کرد. برای راه اندازی این سیستم ابتدا باید یک مکان مناسب برای نصب کلکتور و تجهیزات دیگر در نظر گرفته شود تا دسترسی مناسب به سیستم تامین کننده حرارت فراهم شود. مرحله بعد عایق کاری و زیرسازی و فوم کاری برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی است. لوله های پنج لایه به کلکتور وصل شده و در کف خانه به طور مجزا پهن می‌شوند که به دو صورت حلزونی و مارپیچ این کار انجام می‌شود. میزان تراکم لوله و سیم های حرارتی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه اجرا می‌شود.

گرمایش از کف

 • ترموستات دیواری هوشمند پکیج رادیاتور :

این سیستم برای کنترل هوشمند پکیج رادیاتور است. که با سیم بندی ترمینال های ترموستات به برد پکیج می توان دمای محیط را به صورت کاملا هوشمند کنترل کرد. از طریق این ترموستات هوشمند می توان پکیج را خاموش یا روشن کرد، دما را تغییر داد و حتی برنامه های مختلف بر اساس میزان دمای محیط برای آن تعریف نمود.

 • ترموستات دیواری هوشمند داکت اسپلیت :

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم گرمایش و سرمایش که روی داکت اسپلیت نصب می‌شوند توانایی کنترل میزان دما، دورفن و مدکاری داکت اسپلیت را داشته و حتی می توان با توجه به دمای پیرامونی سناریوهای مختلفی برای استفاده بهینه از این سیستم ایجاد کرد. تجهیزات داکت اسپلیت از جمله پرکاربردترین وسیله های تهویه مطبوع می‌باشد که جایگزین اسپلیت است. که به طور خاص در اماکن عمومی نظیر مراکز اداری، تجاری، بیمارستان ها و همچنین در برج های مسکونی کاربرد فراوانی دارد. که با هوشمندسازی آن نقش بسزایی در مدیریت و کاهش مصرف انرژی می توان ایجاد نمود.

ترموستات داکت اسپلیت

 • ترموستات هوشمند رادیاتور :

ترموستات رادیاتور هوشمند نصب آسانی دارد و روی انواع رادیاتورها نصب می‌شود و با توجه به دمای محیط تنظیم می‌شود. این سیستم با تلفن همراه از راه دور قابل کنترل است. کاربر از راه دور می‌تواند عملکرد آن را کنترل کند و نیازی نیست به صورت دستی آن را خاموش یا روشن کند.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم vrv و vrf

در تکنولوژی vrvو vrf با استفاده از تجهیزات هوشمند، می توان دما، میزان دورفن و مد کاری سیستم را از طریق کنترلر مرکزی هوشمند مخصوص این تجهیزات و همچنین از طریق اپلیکیشن موبایل کنترل و مدیریت نمود. به علاوه اینکه با توجه به دمای محیط می توان سناریوهای متنوعی جهت استفاده بهینه از تجهیزات vrv و vrf ایجاد کرد.

در تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrv با قرار گرفتن یک یونیت خارجی با ظرفیت مورد نیاز می‌توان میزان گرما و سرما را برای هر فضا تامین کرد. هر سلول یونیت خارجی دو کمپرسور با دو اینورتر دارد. در زمان استارت، کمپرسور با کمترین جریان برق، سیستم را وارد مدار می‌کند. روند کار این سیستم با توجه به فضای مورد تهویه می‌باشد. تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrv مزیت های زیادی دارند. با کمک این سیستم نیازی نیست برای گرم یا خنک کردن فضاهایی که از آنها استفاده نمی‌شود، هزینه و انرژی هدر داد. به خاطر فن آوری اینورتر، کمپرسورها می‌توانند با سرعت خیلی کم نیز کار کنند که باعث صرفه جویی انرژی می‌شود. تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrv برای فضاهای داخلی خیلی بزرگ طراحی نشده‌اند.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - تجهیزات هوشمند کنترل سیستم vrv و vrf

تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrf جزو بهترین سیستم های تهویه مطبوع می‌باشد که مثل سیستم چیلر به صورت مرکزی است یا مثل سیستم داکت اسپلیت یا مینی چیلر و فن کوئل به طور مستقل استفاده می‌شود. در این سیستم نیازی به شیر کنترل نیست و تنها در زمینه گرمایشی با استفاده از کویل گرمایی می‌توان از ترموستات فن کوئل استفاده کرد. این سیستم از اصول ترمودینامیک برای سرمایش استفاده می‌کند. مشخصه بارز این سیستم توانایی تغییر مصرف انرژی با توجه به شرایط محیط می‌باشد.

کنترلر هوشمند IR

یکی از پرکاربردترین محصولات سیستم هوشمند، ترموستات کنترلر IR می‌باشد. این محصول به وسیله ارتباط بی سیم مثل وای فای به یک مودم وای فای متصل می شود. با استفاده از آن می توان تجهیزات گرمایش و سرمایش نظیر اسپلیت را از هر جای دنیا کنترل کرد. حتی با توجه به دمای محیط سناریوهای مختلفی برای عملکرد بهینه اسپلیت تعریف نمود.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - کنترلر هوشمند IR

پریز هوشمند

وسیله‌ای که خانه شما را هوشمندتر می‌کند و کمک می‌کند تا وسایل غیر هوشمند راحت‌تر کنترل شوند پریز هوشمند نام دارد. پریز هوشمند روش استفاده از وسایل برقی در خانه را تغییر می‌دهد و ظاهری مثل پریزهای معمولی دارد ولی از لحاظ عملکرد تفاوت هایی دارند. برای نصب آن احتیاجی نیست سیم پیچی ساختمان تغییر کند. فقط کافی است دو شاخه‌ی پریز هوشمند را به پریز قدیمی وارد کرده و با نصب اپلیکیشن در گوشی هوشمند، آن را کنترل نمود. این گجت هوشمند را می توان برای کنترل تجهیزات گرمایش و سرمایش نظیر شومینه های برقی، پکیج رادیاتور و بخاری های برقی استفاده کرد.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - پریز هوشمند

کلید هوشمند لمسی کولر آبی

این کلید با توجه به برنامه ای که برایش تعریف می شود، به صورت اتوماتیک، کولر آبی را روشن و خاموش می‌ کند. این کلید را می‌توان با توجه به زمان و دما تنظیم کرد. کلید هوشمند کولر آبی، به دلیل اینکه دارای ترموستات است، از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند و حتی از راه دور نیز قابل کنترل می‌باشد. این کلید دارای سنسور دما می‌باشد که می‌تواند دمای محیط را روی نمایشگر خود نشان دهد. کلید هوشمند کولر آبی به خاطر اینکه مجهز به ترموستات می‌باشد با توجه به دمای محیط می‌تواند دور موتور را تعیین کند و با تنظیم زمان از طریق اپلیکیشن موبایل می تواند در ساعت مشخص کولر را خاموش یا روشن کند. کلید هوشمند کولر آبی برای انواع کولرهای صنعتی و خانگی قابل استفاده است.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - کلید هوشمند لمسی کولر آبی

 

نتیجه گیری از مقاله آشنایی با تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش:

همانطور که می دانیم تجهیزات گرمایش و سرمایش جز اصلی ترین بخش های یک ساختمان محسوب می شود. که دارای تنوع گسترده ای بوده و با توجه به نوع ساختمان و آب و هوای آن منطقه، انتخاب می شود. در سال های اخیر به دلیل افزایش نرخ حامل های انرژی، توجه بیشتری به بحث بهینه سازی مصرف انرژی صورت می گیرد. یکی از تجهیزاتی که کمک شایانی در راستای این مهم می کند تکنولوژی های هوشمند کنترل سیستم های گرمایش و سرمایش است. در این مقاله سعی شد توضیح کامل و شفافی از عملکرد این تجهیزات و همچنین امکانات بسیار جذاب آن ها ذکر کرده که راهکار نوینی جهت بهینه سازی مصرف انرژی و در نهایت کاهش استفاده از حامل های انرژی و کم کردن هزینه های اقتصادی گردد.

سیستم آبیاری هوشمند چیست؟

مقدمه:

آبیاری زمین های کشاورزی، زمین فوتبال و باغچه در گذشته با روش های غرقابی موجب هدر رفت آب می شد. با این حال و با پیشرفت تکنولوژی در حوزه کشاورزی، امروزه سیستم آبیاری هوشمند به بهترین شکل می تواند از هدر رفتن آب جلوگیری کند. ما در ایران به عنوان کشوری گرم و خشک همواره در معرض کم آبی قرار داریم. بنابراین استفاده از روش هایی برای جلوگیری از هدر رفت آب امری ضروری محسوب می شود. چنانچه کماکان از روش های آبیاری غیر استاندارد استفاده کنیم باید منتظر فاجعه کمبود آب آشامیدنی باشیم.

با این حال سیستم آبیاری هوشمند به عنوان یک روش نوین به خوبی توانسته با جلوگیری از هدر رفت آب به ما کمک کند تا مکان هایی با مقیاس های کوچک مانند باغچه های خانگی و همچنین در مقیاس های بزرگتر مانند زمین های کشاورزی و زمین فوتبال را به بهترین شکل آبیاری نماییم. به منظور آبیاری هوشمند برای زمین های ورزشی و زمین های کشاورزی می توانید با نصب و اجرای جدیدترین سیستم آبیاری، کیفیت بسیار بالا و دوام را نیز در هر شرایط آب و هوایی برای خود داشته باشید.

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند چیست؟

بحران کم آبی در کشور ما موجب شده که امروزه با استفاده از یک سیستم پیشرفته و با امکاناتی مدرن بتوانیم برای مکان های مختلف، زمین های کشاورزی و سایر اراضی از این سیستم، جهت آبیاری استفاده نماییم.

سیستم آبیاری هوشمند به عنوان یکی از جدیدترین فناوری های به وجود آمده موجب می شود که با کاهش مصرف آب و جلوگیری از هزینه‌ های ناشی از مصرف آب بتوانید بهترین شیوه را برای آبیاری انتخاب نمایید. علاوه بر این سیستم آبیاری هوشمند به شما کمک می کند تا بهترین زمان آبیاری را تشخیص داده و مدیریت و کنترل آبیاری را از هزاران کیلومتر دورتر و به وسیله دستگاه های هوشمند مانند تلفن همراه بر عهده داشته باشید.

انعطاف پذیری سیستم آبیاری هوشمند به شما کمک می کند تا متناسب با نوع نیاز گیاه و با شرایط گوناگون زمین، بتوانید آبیاری هوشمند را انجام دهید. علاوه بر این صرفه جویی مناسب در مصرف آب با استفاده از این سیستم آبیاری موجب شده که امروزه برای آبیاری گلخانه ها، زمین های کشاورزی و خانه‌ های هوشمند، استقبال از این روش به بهترین شکل انجام پذیرد.

نحوه کنترل سیستم آبیاری هوشمند به گونه ای است که شما می توانید از طریق برنامه ‌های تلفن هوشمند یا رایانه و با استفاده از یک پورتال آنلاین، به آن دسترسی داشته باشید. تکنولوژی به کار رفته در این سیستم آبیاری به شما این امکان را می دهد که به راحتی از هر جای دنیا امکان تنظیم و مدیریت سیستم آبیاری را داشته باشید.

بهره مندی از قابلیت هایی مانند جریان سنج و فناوری ‌های هوشمند به شما این امکان را می دهد که با استفاده از کنترلرها بتوانید انواع مشکلات مانند نشتی در سیستم را شناسایی کنید.

کنترل هوشمند آبیاری

امکانات سیستم آبیاری هوشمند

استفاده از این روش می‌تواند امکاناتی به شما دهد که شما با استفاده از روش‌های دیگر به آن‌ها دسترسی نخواهید داشت. از جمله امکاناتی که شما با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند از آن‌ها برخوردار می‌شوید موارد زیر می‌باشند.

 • استفاده از تلفن همراه و رایانه جهت کنترل سیستم آبیاری از راه دور
 • کمک کردن به اپراتور جهت تشخیص بهترین زمان آبیاری با استفاده از سنسورها و استفاده از سایر مولفه‌های اندازه‌گیری شده
 • قابلیت تنظیم سیستم آبیاری به صورت خودکار برای باغ ها و مزارع، باغچه ها و زمین های کشاورزی
 • قابلیت افزودن سنسورهای مختلف جهت شناخت نیازهای گیاهان
 • بهره مندی از فناوری نوین جهت اعلام هشدار و وجود خطا در آبیاری و اعلام نشتی لوله
 • بهره مندی از قابلیت فرمان صوتی، جهت مدیریت سیستم آبیاری
 • تنظیم فشار آب مورد نیاز، متناسب با نوع زمین کشاورزی و منطقه مورد نظر
 • استفاده از اطلاعات جامع هواشناسی و قطع یا کاهش آبیاری بر اساس پیش بینی های دریافت شده از سیستم هواشناسی

صرفه جویی در مصرف آب با سیستم آبیاری هوشمند

مزایای استفاده از سیستم آبیاری هوشمند

همانگونه که می ‌دانید در گذشته با استفاده از آبیاری غرقابی، بارانی و قطره ای زمین های کشاورزی، گلخانه ها، باغچه، ویلاها و زمین های فوتبال مورد آبیاری قرار می گرفتند. با این حال مشکلات بسیاری که این شیوه های آبیاری به همراه داشتند متخصصین و فعالان این حوزه را به این فکر انداخت که با طراحی یک سیستم هوشمند بتوانند از مشکلات به وجود آمده رهایی یابند.

 • جلوگیری از مصرف آب

از جمله مزایای استفاده از سیستم آبیاری هوشمند می ‌توان به صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد. در واقع با توجه به اینکه در برخی مناطق با بحران کم آبی مواجه هستیم، نیاز به این نوع سیستم آبیاری بیش از پیش احساس می شود. با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند به عنوان راهکاری برای اصلاح الگوی مصرف به بهترین شکل می توانیم موجب رفع مشکلات این حوزه شویم.

 • کنترل از راه دور

یکی دیگر از مهمترین مزایای استفاده از این سیستم آبیاری، کنترل از راه دور سیستم خواهد بود. کاربر می تواند در هر نقطه‌ای از جهان با استفاده از لپ تاپ و رایانه و تلفن همراه، اقدام به آبیاری زمین مورد نظر کند. علاوه بر این با برنامه ریزی های انجام شده در مدت زمانی که توسط سنسورها تشخیص داده می شود و به عنوان بهترین زمان آبیاری شناخته می ‌شوند می تواند منطقه مورد نظر را مورد آبیاری قرار دهد.

 • آبیاری و کوددهی

با استفاده از امکانات تعبیه شده در سیستم آبیاری هوشمند می توانید علاوه بر آبیاری، کوددهی را نیز انجام دهید. سیستم هوشمند به کار رفته در هر منطقه با شناسایی نیازهای زمین به هنگام نیاز، اقدام به آبیاری و کوددهی خواهد کرد. توجه داشته باشید که این نوع سیستم برخلاف سیستم های سنتی و قدیمی طبق برنامه ریزی عمل کرده و با تنظیماتی که در آن اعمال می کنید این فرآیند را انجام می دهد.

 • برنامه ریزی و زمانبندی آبیاری

استفاده از کنترل کننده های هوشمند در این سیستم آبیاری به شما این امکان را می دهد که به جای تنظیم آبیاری به صورت دستی، بتوانید به صورت هوشمند بهترین زمان آبیاری را دریافت کنید. این سیستم بطور خودکار با اطلاعات دریافتی از سامانه هواشناسی تنظیم شده و بهترین زمان را برای آبیاری انتخاب می‌کند.

 • اطلاع از هدر رفت و نشتی

عوامل مختلفی ممکن است موجب ایجاد مشکل در سیستم آبیاری هوشمند شوند. از جمله این عوامل می توانیم به انسداد لوله ها و نشتی در تاسیسات اشاره کنیم. عیب یابی هوشمند به شما این امکان را می ‌دهد که از وجود این مشکلات خبردار شوید.

با توجه به اینکه سیستم آبیاری هوشمند از لوله کشی و تجهیزات مختلف استفاده می کند، بازرسی آن ها می تواند مشکلاتی برای کاربر ایجاد کند. اما امروزه با استفاده از کنترل کننده‌های هوشمند، کاربر می‌تواند از راه دور نظارت بر جریان آبیاری را انجام دهد. فناوری به کار رفته در سیستم آبیاری هوشمند به گونه ای است که چنانچه لوله ها با شکستگی یا نشتی مواجه شوند با ارسال پیام، اپراتور را از مشکلات آگاه خواهد کرد.

شناسایی دقیق نیازهای گیاه و خاک

عملکرد سیستم آبیاری هوشمند

نحوه عملکرد سیستم آبیاری هوشمند به گونه ‌ای است که با استفاده از سنسورهای مختلفی که در آن تعبیه شده اطلاعات مورد نیاز به بهترین شکل جمع ‌آوری می ‌شوند. کسب اطلاعات لازم از دمای محیط، میزان رطوبت خاک و شرایط زمین موجب می شود که سیستم آبیاری هوشمند بتواند زمان آبیاری را تشخیص دهد. اطلاعات جمع آوری شده به یک برد الکتریکی کوچک که به عنوان کنترلر مرکزی شناخته می‌ شود ارسال خواهند شد. با توجه به اینکه شرایط مختلف قبل از دریافت اطلاعات، برنامه‌ ریزی ‌شده هستند، تمام تجهیزات و اتصالات موجود در این سیستم آبیاری مانند سیستم آبیاری قطره ای و لوله ای، آبیاری تحت کنترل قرار دارد.

کاربر می تواند تمام تنظیماتی که پیش از این در سیستم آبیاری انجام داده را بسته به شرایط مختلف تغییر دهد. به عنوان مثال کاربر قادر خواهد بود که محدوده رطوبتی یا دما را متناسب با نیاز تغییر دهد. این تغییرات موجب می شوند که با رسیدن اطلاعات به آستانه تنظیم شده، سیستم آبیاری شروع به فعالیت یا قطع فعالیت کند.

کنترل از راه دور در سیستم آبیاری هوشمند

انواع سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند را به دو شیوه می‌ توان اجرا و کنترل نمود.

 • کنترل کننده بر پایه آب و هوا

در این نوع سیستم آبیاری، کنترلر با استفاده از داده های محلی هواشناسی اقدام به تنظیم برنامه، جهت آبیاری می‌کند. نوع کنترل کننده که به عنوان تبخیر و تعرق نیز نام برده می شود، ترکیبی از تعرق گیاهان و تبخیر از سطح خاک خواهد بود. در این روش کنترلر با جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت آب و هوا و تنظیم زمان آبیاری گیاهان به گونه‌ای عمل می‌ کند تا سطح زمین قابل آبیاری، به اندازه کافی آب دریافت نمایند.

همچنین در این روش داده های هواشناسی با پارامترهایی مانند رطوبت، تابش خورشید، دما و باد توسط سیستم هوشمند جمع آوری می شوند. درواقع بهترین و دقیق ترین شیوه جهت اندازه گیری آب مورد نیاز زمین های کشاورزی، استفاده از این ۴ پارامتر خواهد بود.

برای سیستم آبیاری مبتنی بر آب و هوا ما 3 نوع کنترلر در اختیار خواهیم داشت. کنترل کننده های مبتنی بر سیگنال که با استفاده از یک منبع عمومی جهت تعریق و تبخیر، داده های هواشناسی را دریافت می کنند. سپس این داده ها با استفاده از اتصال بیسیم به کنترل کننده ارسال خواهند شد.

کنترل کننده بعدی که بر اساس اطلاعات تاریخی عمل می ‌کند به گونه ای است که با توجه به اطلاعات تاریخی آب و هوا در مناطقی که قصد آبیاری داریم، برنامه ریزی و پیش بینی می شود. معمولاً بر اساس شدت تابش خورشید و دما این کنترل کننده تنظیم می شود.

کنترل کننده دیگر که به اندازه گیری آب و هوا در سایت می پردازد با استفاده از وب سایت، تمام داده ها را جمع کرده و زمان بندی آبیاری را مشخص می کند.

 • سیستم آبیاری هوشمند مبتنی بر رطوبت خاک

این نوع سیستم آبیاری که مبتنی بر رطوبت خاک شناخته می ‌شود با استفاده از فناوری های نوین و سنسورها،  با دقیق ترین اندازه گیری اقدام به دریافت اطلاعات رطوبت خاک می کند. سپس با ارسال این اطلاعات به کنترل کننده، فرمان آبیاری را صادر می کند.

این سیستم آبیاری نیز خود به دو روش تقسیم بندی می شود. سیستم آبیاری چرخه معلق که به شکل سنتی،  کنترل کننده ها در آن تنظیم می ‌شوند و برای آبیاری زمان آغاز و پایان تعیین خواهد شد.

نوع دیگری که در این سیستم آبیاری وجود دارد متناسب با نیاز برای کنترلرها، آستانه پایین و بالا تعریف می شود. هنگامی که رطوبت کافی در خاک وجود نداشته باشد نیاز به آبیاری اعلام می ‌شود.

اجزای سیستم آبیاری هوشمند

سه بخش اصلی عناصر سیستم آبیاری هوشمند را تشکیل می‌ دهند:

 • کنترلر مرکزی هوشمند

سنسورها و سایر اجزای سیستم آبیاری هوشمند، اطلاعات مختلفی را به دست می ‌آورند. این اطلاعات به بخش کنترل مرکزی سیستم ارسال می شوند. اطلاعات دریافت شده با ذخیره شدن و پس از تجزیه و تحلیل توسط سیستم آبیاری هوشمند، زمان دقیق جهت انجام آبیاری بدون دخالت نیروی انسانی را اعلام می کنند.

 • سنسورها

همانگونه که عنوان کردیم اطلاعات مختلفی به کنترلر مرکزی هوشمند ارسال می شود. این اطلاعات که توسط سنسورها جمع آوری می شوند می توانند از رطوبت هوا، باد، باران، خاک، دما و تعریق گیاه استفاده کنند. سنسورها باید با عملکردی دقیق بتوانند اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری و جهت انجام فرآیند آبیاری به کنترلر مرکزی ارسال کنند.

 • بخش هواشناسی

برای کنترلر مرکزی هوشمند باید اطلاعات دقیقی از وضعیت آب و هوا نیز جمع آوری شود. این بخش که وظیفه دارد اطلاعات مربوط به آب و هوا را جمع آوری کند، در صورتی که تشخیص دهد زمین مورد نظر نیاز به آبیاری دارد، این اطلاعات را به کنترلر مرکزی ارسال می کند. علاوه بر این چنانچه با تغییراتی در شرایط آب و هوا مواجه شویم، این بخش با ارسال اطلاعات موجب قطع موقت آبیاری خواهد شد.

نتیجه گیری

مکانیزه شدن تمام فعالیت‌ های کشاورزی و آبیاری مناطق مختلف، ما را به فکر استفاده از سیستم آبیاری هوشمند می ‌اندازد. ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه نیز امروزه شرایطی را به وجود آورده اند که ما برای فعالیت های خود اقداماتی جهت بهینه سازی مصرف انجام دهیم. برای نظارت دقیق بر مصرف آب و همچنین کنترل و نظارت هوشمند بر فرآیند آبیاری، توصیه ما به شما این است که از این سیستم هوشمند استفاده نمایید. ما در مجموعه خانه هوشمند کاسپین با بهره مندی از سیستم های هوشمند به شما در راه اندازی این سیستم جهت آبیاری مزارع، باغ، باغچه و ویلاهای شما کمک خواهیم کرد.

موتور پرده برقی چیست؟

مقدمه

پرده برقی به وسیله برق کار می‌کند و موتور پرده برقی باعث باز و بسته شدن پرده می‌شود. موتور پرده برقی جزو مهمترین اجزای تشکیل دهنده پرده برقی محسوب می‌شود. وظیفه این موتور این است که به طور اتوماتیک و بدون استفاده از دست پرده را به حرکت در می‌آورد. در خانه هایی که مجهز به سیستم هوشمند هستند موتور پرده برقی به این سیستم وصل می‌شود. لازم به ذکر است که هر پرده با هر ابعادی را می‌توان برقی کرد. اینکه ساختار پرده عمودی یا افقی باشد حرکت موتور فرق می‌کند.

هدف

پرده های برقی برای منازل، ویلا ها و اماکن عمومی مثل هتل ها و بیمارستان ها و همچنین مراکز تجاری و فروشگاه ها و جاهایی که عرض و ارتفاع پرده خیلی زیاد است و یا دسترسی به پرده امکان پذیر نیست کاربرد دارد. در مکان هایی که پرده ها به خاطر ارتفاع زیاد و سنگینی کشیدن آنها سخت است. پرده برقی این کار را راحت می‌کند و جابجایی پرده خیلی آسان انجام می‌شود.

خرید موتور پرده برقی

با آمدن پرده برقی به خانه ها نیازی به باز و بسته کردن پرده ها با دست نیست چرا که این کار را موتور پرده برقی انجام می‌دهد. موتور پرده برقی در نوع 220 و 240 ولت موجود است که در نوع 220 ولت تنوع بیشتر می‌باشد. موتور پرده برقی بهتر است که دارای توانایی تنظیم سرعت باشد تا بتوان هر زمان که مایل بودید سرعت را کم یا زیاد کنید. موتور پرده برقی روی هر پرده ای قابل نصب است. به عبارتی هر پرده ای را می‌توان هوشمند کرد. فقط باید ریل های مناسب برای حرکت کردن پرده به کار برده شود. موتور پرده برقی را روی هر پنجره و با هر نوع پارچه ای می‌توان استفاده کرد.

موتور پرده برقی

ویدیوی معرفی و طریقه کارکرد موتور پرده برقی هوشمند

انواع موتور پرده برقی

موتور هایی که در بازار وجود دارند دو دسته می باشند. یکی پرده ‌هایی که به‌ صورت افقی حرکت می‌کنند و دیگری پرده‌ هایی که به ‌صورت عمودی حرکت می‌کنند. تفاوت چندانی در عملکرد و ساختار آنها نیست و از قسمت های یکسانی ساخته شده‌اند. فقط تفاوت در جهت حرکت می‌باشد. موتور پرده برقی وظیفه حرکت پرده را دارد. با باز و بسته کردن آن دیگر نیازی به نیروی دستی نیست چرا که این کار با موتور انجام می‌شود.

پرده های برقی در کل به دو دسته بالا رو و کنار رو تقسیم می‌شوند:

 • موتور پرده برقی کنار رو

ریل پرده های کنار رو تقریباً شبیه به نمونه دستی می‌باشد ولی فرق آن‌ها در این است که موتور در کنار ریل نصب می‌شود و وقتی تسمه داخل ریل به حرکت درآید پرده باز و بسته می‌شود. پرده‌های کنار رو هم از وسط و هم از کنار باز می‌شوند. این موتور ها تک فاز AC هستند که توسط انکدر های پیشرفته قابل کنترل هستند. قدرت آنها یک تا دو نیوتن بر متر می‌باشد که مدل دو نیوتن بر متر قدرت بیشتری دارد و چون وزن پرده روی آن نیست و فقط پرده را به چپ و راست حرکت می‌دهد. این موتور قادر است حتی یک پرده 60 کیلویی را به حرکت درآورد.

پرده برقی کنار رو

 • موتور پرده برقی بالا رو

در این نوع از پرده ها موتور در درون یک تیوپ یا قوطی قرار دارد که باعث چرخش آن به بالا یا پایین می‌شود. این پرده بیشتر در اتاق کار یا آشپزخانه کاربرد دارد. در این نوع از پرده برقی چون وزن پرده روی موتور است. پس باید قدرت موتور خیلی زیاد باشد تا پرده با ارتفاع زیاد را بتواند تحمل کند.

موتور پرده برقی

انواع کنترل موتور پرده برقی

 • موتور با رسیور داخلی:

با سیمی که داخل آن است و با فرمانی که توسط ریموت به موتور داده می‌شود پرده را به حرکت در می‌آورد.

 • بدون رسیور:

در این مدل می‌توان به پرده هوشمند برنامه داد که در چه ساعت و زمانی باز و بسته شوند.

اجزای موتور پرده برقی

موتور پرده برقی یکی از مهم‌ترین اجزا به حساب می‌آید که بدون آنکه از نیروی دست برای کشیدن پرده استفاده شود به صورت اتوماتیک باعث باز و بسته شدن پرده می‌شود. موتور پرده برقی به دو صورت گیربکسی و سیمی موجود هستند.

 • موتور سیمی:

در این مدل به جای استفاده از نخ از سیم استفاده می‌شود. موتور پرده، سیم را می‌کشد تا پرده باز یا بسته شود. قیمت مناسب آن باعث شده که طرفداران زیادی داشته باشد. این مدل برای اداره‌ ها مناسب تر می‌باشد.

 • موتور گیربکسی:

در این مدل موتور به ریل پرده متصل می‌شود و باعث حرکت پرده می‌شود چون موتور به طور مستقیم به ریل پرده متصل می‌شود صدای کمتری هم دارد. در این موتورها سنسورهایی وجود دارد که ابتدا و انتهای ریل را تشخیص می‌دهد و در پایان مسیر هم متوقف می‌شوند که بیشتر برای پرنده هایی که از کنار یا وسط باز می‌شود کاربرد دارد.

ریل پرده برقی

مزایای موتور پرده برقی

یکی از اهداف هوشمند کردن منازل رسیدن به آرامش برای افراد خانه می‌باشد. پرده های هوشمند هم آرامش افراد خانه را بیشتر می‌کند. از جمله مزایای پرده برقی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • راحتی و آسایش:

گاهی حرکت دادن سریع پرده‌ها باعث می‌شود که چرخ‌های کوچک متحرک آسیب ببینند و باعث می‌شود که پرده از نظر ظاهر، شکل زیبایی نداشته باشد و باید پرده مجدد توسط نصاب پرده مرتب شود اما وقتی پرده از راه دور کنترل شود خیلی راحت و آسان روی ریل های مخصوص جابجا می‌شوند.

 • قابلیت برنامه ریزی:

از جمله امکانات پرده برقی برنامه‌پذیری آن می‌باشد. وقتی به آن برنامه داده شود در زمان‌های معلوم شده پرده ها حرکت می‌کنند به طور مثال با غروب آفتاب پرده‌ها کشیده شده و با طلوع خورشید پرده‌ها باز می‌شوند.

 • افزایش امنیت خانه:

در زمان مسافرت وقتی کسی در منزل نیست با تنظیم زمان باز و بسته شدن پرده می‌توان امنیت خانه را تا حد زیادی بالا برد چرا که این کار باعث می‌شود که به‌ نظر برسد کسی در منزل هست که پرده‌ها را جابجا می‌کند.

 • هماهنگی با سایر لوازم خانه:

وقتی سیستم روشنایی و گرمایشی منزل هوشمند می‌شود بهتر است که پرده‌ها هم هوشمند و برقی شوند چون این هماهنگی باعث بالا رفتن حس آرامش می‌شود و به نوعی کیفیت زندگی بهتر می‌‌شود.

 • صرفه جویی در مصرف انرژی:

با طلوع خورشید و کنار رفتن پرده‌ها،  نور خورشید روشنی خانه را تامین می‌کند و این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.

 • بالا رفتن ارزش خانه:

با هوشمند کردن وسایل و خانه طبیعتا ارزش مالی خانه هم بالا می‌رود.

از دیگر مزایای پرده برقی می‌توان به نصب آسان و ساده، کنترل از راه دور، تنظیم دستی پرده در زمانی که برق قطع شده باشد، دوام بالا و امکان کنترل پرده برقی با سایر وسیله های هوشمند اشاره کرد.

طریقه نصب و راه اندازی موتور پرده برقی

نصب این نوع از پرده‌ها اگر طول آن کمتر از پنج متر باشد چندان سخت نیست. اولین گام برای نصب این نوع از پرده‌ها این است که محل قرار گرفتن و فاصله بین ریل‌ها باید معلوم شود. در پرده‌ها،  دو لایه متحرک و یک لایه پرده ثابت برای دکور کار وجود دارد که فاصله بین پرده‌ها باید شش تا ده سانتی‌متر باشد و فاصله تا دیوار و پنجره هم باید پنج سانتی‌متر در نظر گرفته شود.

وقتی محل قرار گرفتن پرده‌ها مشخص شد باید گیره‌های نگهدارنده ریل پرده نصب شوند. برای نصب آن باید از پیچ و رول‌پلاک استفاده شود. پس از نصب گیره‌های ریل می‌توان ریل را به آن‌ها متصل کرد. گیره ها یک خار مخصوص دارند. وقتی ریل در یک طرف قرار گرفت طرف دیگر یک خار متحرک دارد که با کمک پیچ‌گوشتی روی ریل محکم می‌شود و به این صورت گیره ها به ریل متصل می‌شوند. در این مرحله موتور باید روی ریل نصب شود که در دو طرف ریل پرده می‌توان آن را قرار داد.

نصب و راه اندازی موتور پرده برقی

برای نصب موتور باید محور موتور را در قسمت ‌های مخصوص قرار داد. خار نگهدارنده موتور را باز کرد. موتور را در جای خودش گذاشته و خار نگهدارنده را به حالت اول بر می‌گردانیم تا موتور محکم شده و جدا نشود. بعد از آن باید اتصالات الکتریکی وصل شوند که موتور پرده برقی پنج نوع سیم دارد که هم به سیم هوشمند خانه وصل می‌شود و هم با ریموت کنترل  باز و بسته می‌شود. برای اینکه موتور خوب کار کند باید ابتدا و انتهای ریل را تنظیم کرد و ریموت را هم کنترل کرد. وقتی ریل و موتور نصب شد می‌توان پرده را به ریل وصل کنید که کار ساده‌ای می‌باشد. گیره پرده را داخل قلاب‌های ریل میاندازید. در این مرحله باید اولین گیره به قلاب پلاستیکی پشت موتور وصل شود آخرین گیره هم باید به قلاب هم اورد وصل شود تا حرکت پرده به‌آسانی انجام شود.

ویدیوی آموزش نصب موتور پرده برقی

طریقه هوشمند کردن موتور پرده برقی

یک پرده هوشمند قادر است با توجه به نور محیط یا نور خورشید و یا با توجه به زمان‌بندی شما باز و بسته شود که این کار به دو صورت انجام می‌شود. یا اینکه خانه سیستم هوشمند مرکزی داشته باشد و دیگر اینکه از پرده برقی هوشمند مستقل استفاده شود. اگر منزل به سیستم هوشمند مجهز باشد تمامی تجهیزات از یک منبع اصلی دستور می‌گیرند. در نتیجه هر کدام هم با این سیستم قابل کنترل هستند.

همچنین سنسورهای هوشمندی در سیستم هوشمند وجود دارد که شرایط را به تاچ پنل مرکزی خانه هوشمند ارسال می‌کند و تاچ پنل مرکزی خانه هوشمند شرایط موجود را با شرایط تنظیم شده تطبیق می دهد و به کلیدها دستور لازم را می‌دهند. نسل جدید پرده‌های برقی علاوه ‌بر ریموت، دارای وای‌فای هم هستند که به نرم‌افزار مخصوص روی گوشی همراه وصل می‌شوند. برای ارتباط با نرم افزار، اینترنت الزامی است که می‌توان پرده را حتی زمانی‌که در منزل حضور ندارید کنترل کنید. گاهی سنسور نور در خود موتور پرده برقی بکار رفته که با توجه به نور پرده را کنترل می‌کند.

موتورهای پرده برقی هوشمند دارای 5 سیم هستند که جهت کنترل، از طریق کلید یا ماژول پرده هوشمند طراحی شده‌اند. موتور پرده دارای سنسورهای دقیقی است که ابتدا و انتهای ریل را مشخص می‌کند تا پرده حرکتی هوشمندانه داشته باشد.

 • استفاده از موتور پرده هوشمند:

موتورهای پرده هوشمند دارای ماژول داخلی هوشمند جهت ارتباط با اپلیکیشن موبایل بوده و تنها از طریق اتصال به برق و وجود اینترنت به راحتی و از هر جا قابل کنترل می باشد.

کنترل پرده برقی با موبایل

 • استفاده از ریموت کنترل RF:

موتور های برقی می‌توانند با ریموت هم قابل کنترل باشند که این ریموت ها با فرکانس رادیویی 868 یا 433 مگاهرتز کار می‌کنند و در انواع دو، پنج و نه کانال وجود دارند. منظور از دو کاناله ریموتی است که می‌تواند دو موتور جداگانه را باز و بسته یا متوقف کند. ریموت کنترل موتور پرده برقی RF برای باز و بسته شدن پرده هوشمند است. این ریموت بصورت اتوماتیک متوقف می‌شود. همچنین با آزاد شدن گیربکس هنگام قطع برق امکان باز و بسته شدن پرده بصورت دستی را هم فراهم می‌کند.

کنترل پرده برقی با ریموت

 • استفاده از رله یا کلید لمسی:

به غیر از ریموت کنترل برای حرکت پرده‌ها، از دیگر راه ‌های هوشمندسازی پرده‌ها استفاده از رله یا کلید پرده هوشمند است. با بکارگیری از رله یا کلید هوشمند حتی اگر از موتور هوشمند هم استفاده نکنید این امکان وجود دارد که از راه دور بتوان پرده را کنترل کرد. با استفاده از اپلیکیشن موبایل می‌توان کلید پرده را کنترل کرد. در خانه ای که هوشمند است به دو طریق می‌توان پرده‌ها را کنترل کرد. اول استفاده از کلید هوشمند است و دیگری استفاده از ماژول تابلویی هوشمند می‌باشد. در کلیدهای لمسی برای کنترل پرده کافی ا‌ست تا آیکون مورد نظر بر روی کلید را لمس کنید.

نتیجه گیری

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد خانه های هوشمند استفاده از تجهیزات خانه بسیار راحت و حتی کاربردی شده است. بطوریکه با ایجاد پرده های برقی و به ویژه پرده های برقی هوشمند، سادگی کار در باز و بست پرده ها، ایجاد سناریوهای مختلف جهت کنترل پرده ها در زمان های مختلف، کمک به روشنایی ساختمان، رشد گیاهان خانگی و حتی مدیریت مصرف انرژی به وجود آمده است.

پارکینگ هوشمند چیست؟

مقدمه

یکی از فناوری‌های مدرن دنیای امروز پارکینگ هوشمند می‌باشد. دسترسی به این پارکینگ برای افراد دارای مزایای زیادی می‌باشد. با توجه به پیشرفت و گستردگی جمعیت در تمام مناطق و افزایش خودروها؛ بودن یک پارکینگ می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. پارکینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به متراژ ساختمان و همچنین نیاز ساکنین ساخته می‌شوند. در گذشته پارکینگ‌ها به صورت معمولی و ساده ساخته می‌شدند. اما امروزه با توجه به تکنولوژی؛ هوشمند سازی پارکینگ‌ها در دستور کار قرار گرفته است. افراد تلاش می‌کنند با نوآوری؛ استفاده از منابعی همچون سوخت؛ فضا و زمان را به کمترین حد خود برسانند و برای پارک خودروها جای ایمن و مناسبی مهیا کنند.

زمانی‌که مناطق پارک کردن خودروها به وسیله ساخت پارکینگ‌ها بهینه سازی شوند؛ شهرها و خیابان‌ها خلوت‌تر و امن‌تر خواهند شد. پارکینگ‌هایی با سیستم هوشمند می‌توانند شامل پارکینگ خصوصی یا خانه؛ مجتمع مسکونی؛ فرودگاه‌ها؛ مناطق تجاری و …. باشند. ساخت این نوع پارکینگ بر اساس شرایطی همچون منطقه جغرافیایی؛ ظرفیت پارکینگ؛ تعداد ساکنین؛ متراژ محیط و …. صورت می‌گیرد.

تعریف پارکینگ هوشمند

یکی از مشکلاتی که مردم زیادی در طول روز با آن دست به گریبان هستند؛ ترافیک؛ آلودگی؛ کمبود وقت و زمان؛ صف‌های طولانی برای پارک ماشین؛ کمبود فضای مناسب و …. می‌باشد. با افزایش جمعیت معضلات بیشتر خود را نشان می‌دهند. بنابراین یک راه‌کار درست و دقیق همچون پارکینگ هوشمند می‌تواند مشکلات را برطرف کرده و آرامش را به شهر و مردم برگرداند. استفاده از این پارکینگ‌ها می‌تواند در مدیریت زمان و برنامه‌ریزی دقیق و بهتر؛ نقش موثری داشته باشد. امروزه بیشتر پارکینگ‌های از این نوع؛ به صورت طبقاتی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود که تا حد بسیار زیادی توانسته است حضور خودروها را در خیابان‌ها کم‌رنگ‌تر کند.

انواع پارکینگ هوشمند

انواع پارکینگ هوشمند

پارکینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بر اساس متراژ؛ مدل؛ طبقات؛ موقعیت جغرافیایی و … با یکدیگر متفاوت هستند. پارکینگ خانگی؛ زیرزمینی؛ برجی؛ پازلی؛ جکی و روتاری از مجموعه پارکینگ‌های هوشمندی هستند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و بهره بردن و استفاده از آن بستگی به نظر صاحب پارکینگ دارد. مثلا اگر فردی از متراژ محدودی برخوردار باشد اما ارتفاع نامحدودی داشته باشد؛ می‌تواند از آن مکان برای ساخت پارکینگ برجی اقدام کند. برای ساخت این مدل پارکینگ می‌توان از سطح زیر زمین اقدام کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین آمار استفاده از پارکینگ هوشمند در مراکز خرید می‌باشد. افراد زیادی که علاقمند به ساخت این نوع پارکینگ هستند؛ ساخت پارکینگ در مراکز خرید از اولویت آن‌ها می‌باشد. تشابهی که بین تمامی پارکینگ‌هایی که دارای سیستم هوشمند هستند؛ وجود دارد. دستگاه پرداخت اتوماتیک یا خودکار در قسمت خروجی پارکینگ می‌باشد. زیرا در این روش رانندگان به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانند هزینه پارکینگ را پرداخت کنند.
لازم به ذکر است هزینه‌ای که برای پارکینگ‌ها پرداخت می‌شود به یک اندازه نمی‌باشد. معمولا عوامل مختلفی همچون نوع پارکینگ؛ موقعیت جغرافیایی؛ ظرفیت پارکینگ و مدت زمان پارک بودن خودرو در تعیین میزان هزینه آن تاثیرگذار می‌باشد.

امکانات پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند دارای تجهیزات زیادی می‌باشد. گیت‌وی؛ سنسور؛ پلتفرم در ساخت پارکینگ‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب سنسور به مدیریت پارکینگ کمک می‌کند که از پر یا خالی بودن محل پارک خودرو مطلع شود. سنسورهای موجود در پارکینگ؛ بی‌سیم هستند و محل نصب آن کنار یا بالای محل پارک و روی زمین می‌باشد. در پارکینگ‌های شهری از سنسورهای مغناطیسی استفاده می‌شود. این سنسورها در زمین کار گذاشته می‌شود و هر گاه جسم فلزی به این سنسورها نزدیک می‌شود؛ متوجه خودرو می‌گردد. کیفیت این سنسورها بسیار بالا می‌باشد. به طوری‌که دمای بالای هشتاد و پنج درجه سانتی‌گراد و منفی چهل و پنج درجه سانتی‌گراد در عملکرد سنسورها هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برای پوشش شبکه در محل، از گیت‌وی استفاده می‌شود. در برخی از پارکینگ‌ها به‌جای سنسور از قفل هوشمند استفاده می‌کنند. از این طریق خودروها نمی‌توانند در محلی که قبلا رزرو شده است؛ پارک کنند. از دیگر امکانات این نوع پارکینگ‌ها می‌توان به تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی در تمام طبقات اشاره کرد.

سیستم پرداخت وجه به صورت دستی و خودکار در این مکان وجود دارد. سیستم روشنایی و نورپردازی داخلی این پارکینگ‌ها بسیار مجهز می‌باشد. همچنین سیستم مدیریت چرخ فروشگاهی؛ حمل بار و …. در این مکان فعال است. مجموعه راه‌بندهای راهنمایی و امنیتی؛ پارکینگ برای تخلیه بار؛ خط‌کشی؛ ضربه‌گیر؛ استوانه ترافیکی، آینه محدب پارکینگی؛ سیستم گل میخ؛ سرعت‌گیر و …. از دیگر امکانات این پارکینگ‌ها می‌باشد.

امکانات پارکینگ هوشمند

مزایای پارکینگ هوشمند

از مهم‌ترین مزایای پارکینگ هوشمند می‌توان به امنیت آن اشاره کرد. رانندگان با آرامش خاطر خودرو خود را در این مکان پارک می‌کنند و در برابر هزینه‌ای که برای پارکینگ می‌پردازند؛ از امنیت خودرو خود اطمینان حاصل می‌کنند. هنگام ورود و خروج به پارکینگ نظم زیادی به چشم می‌خورد. ثبت پلاک خودرو و ساعت ورود و خروج به افزایش امنیت کمک می‌کند. مراجعه کنندگان از وقت بیشتری برخوردار می‌شوند و با خیال آسوده به مکان مورد نظر خود می‌روند. افراد بیشتری می‌توانند به راحتی خودرو خود را در این مکان پارک کنند.

برای پارک خودرو در این پارکینگ دیگر از استرس و دلهره خبری نیست و همه با آرامش اقدام به پارک ماشین خود می‌کنند. وجود پارکینگ می‌تواند از مصرف بی‌رویه بنزین و انرژی جلوگیری ‌کند. زیرا دیگر نیازی نیست که افراد به دنبال جای پارک بگردند. رانندگان با توجه به سنسورهای پارکینگ به راحتی جای پارک خود را می‌یابند. اگر پارکینگ با سیستم هوشمند در تمامی نقاط شهر وجود داشته باشد؛ کنترل ترافیک به راحتی صورت می‌گیرد.

مزایای سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند

تمام مواردی همچون امنیت خودروها و سرنشینان و افزایش میزان ایمنی؛ ثبت مشخصات خودرو در کوتاه‌ترین زمان؛ بالا رفتن امنیت خودروها در لحظه توقف؛ ورود و خروج؛ آگاهی دقیق و کامل از محل خودروهای پارک شده در پارکینگ در هر لحظه؛ کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر؛ دریافت هزینه‌ها به صورت دستی یا خودکار با سرعت بالا؛ مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی؛ صرفه‌جویی در مصرف انرژی؛ مدیریت ترافیک شهری؛ کاهش هزینه در استفاده نکردن نیروی انسانی و …. از مزایای سیستم مدیریت پارکینگ با سیستم هوشمند می‌باشد.

قابلیت‌های سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند

یک سیستم هوشمند باید دارای قابلیت‌هایی باشد تا بتواند امور مربوط به یک پارکینگ را مدیریت و ساماندهی کند. نمایش اطلاعات ورودی خودرو همراه با تصویر راننده هنگام ورود به پارکینگ؛ نمایش اطلاعات خودرو در هنگام خروج خودرو مانند ساعت خروج؛ ثبت تصویر و پلاک خودرو؛ محاسبه تعرفه‌های ویژه برای تعدادی از رانندگان خودرو از قابلیت‌های سیستم مدیریت یک پارکینگ به شیوه هوشمند می‌باشد. همچنین مدیریت ماشین‌های دیگری که در مجتمع مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند ماشین‌های الکترونیکی؛ ماشین‌های زباله؛ اسکوترها و …. مدیریت ماشین‌هایی که در خارج از مجتمع مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند مینی‌بوس؛ اتوبوس؛ تاکسی‌ها و …. نیز از قابلیت‌های سیستم مدیریت است. جلوگیری از استفاده خودروها در محل‌های خاص پارکینگ به ایجاد نظم کمک شایانی می‌کند.

هدف از اجرای پارکینگ هوشمند چیست؟

هدف از اجرای پارکینگ هوشمند چیست؟

با توجه به پیشرفت کیفیت در سیستم‌های حمل و نقل عمومی؛ همه افراد نمی‌توانند خودرو خود را در خانه نگه‌ دارند و با ماشین‌های حمل و نقل عمومی به مراکز خرید یا سفر بروند. بنابراین با اجرای پارکینگ هوشمند شلوغی‌ خیابان‌ها کم می‌شود و میزان ترافیک تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. پارکینگ با سیستم هوشمند از مصرف انرژی جلوگیری می‌کند. کمبود وقت و زمان جبران می‌گردد. افراد با خیال راحت به امور روزانه خود می‌پردازند. زمان به شیوه دقیق و درستی مدیریت می‌شود و ساعت‌ها وقت افراد در ترافیک هدر نمی‌رود. وجود امکانات درون این پارکینگ‌ها؛ نظم موجود در آن و …. باعث می‌شود که افراد با اشتیاق خودرو خود را در این پارکینگ‌ها پارک کنند.

برخی از پارکینگ‌های هوشمند در جهان

 • پکن (چین)

این پارکینگ هوشمند یکی از مجهزترین پارکینگ‌های دنیا می‌باشد؛ که شصت و پنج درصد بیشتر از پارکینگ‌های ساختمانی جای پارک خودرو را به خود اختصاص داده است. با توجه به امکانات موجود در این پارکینگ؛ استفاده از نیروی انسانی تا حد زیادی کاهش یافته است. شهرهای مختلفی در سراسر جهان از این نوع پارکینگ برخوردار هستند.

 • سیدنی؛ ملبورن؛ پرث ( استرالیا)

این شهرها با اجرای این نوع پارکینگ توانسته‌اند از ترافیک و آلودگی شهرهای خود جلوگیری کنند و میزان مصرف انرژی را کاهش دهند. آن‌ها با نصب تعداد زیادی سنسور و علائم ترافیکی هوشمند در این پارکینگ‌ها؛ رانندگان را به محل پارک خود هدایت می‌کنند. برای این‌که در وقت و زمان رانندگان صرفه‌جویی شود نرم‌افزارهایی بر روی گوشی این افراد فرستاده می‌شود تا به محض ورود به پارکینگ؛ رانندگان به وسیله این نرم‌افزار به راحتی محل پارک خود را پیدا کنند.

 • دبی ( امارات متحده عربی )

دبی یکی دیگر از کشورهایی است که با توجه به جمعیت کمی که دارد؛ از پارکینگ هوشمند برخوردار می‌باشد. امکانات و فناوری‌ها در این پارکینگ به چشم می‌خورد. روش کار در پارکینگ‌های هوشمند به یک شیوه می‌باشد. اکثر موارد مدل؛ متراژ و تعداد طبقات این پارکینگ‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

 • لندن (انگلیس)

یکی از شلوغ ترین شهرهای اروپایی وست مینستر لندن می‌باشد. با وجود پارکینگ‌هایی با سیستم هوشمند توانسته‌اند به طور چشمگیری از میزان شلوغی‌ها و ترافیک خیابان‌ها کم کنند. در گذشته تعداد زیاد خودروها باعث آلودگی هوا؛ ترافیک بی‌رویه و … می‌شد. اما با وجود این پارکینگ‌ها از مشکلات شهر کاسته شده است.

 • شهرهای دیگری همچون کیپ تاون در آفریقای جنوبی؛ اوکلند در نیوزلند؛ مادرید در اسپانیا و …. از پارکینگ‌هایی با سیستم هوشمند برخوردار هستند.
 • در ایران نیز شهرهای مختلفی همچون مشهد؛ اصفهان؛ شیراز و …. دارای پارکینگ با سیستم هوشمند می‌باشند. در این شهرها از طریق این پارکینگ‌ها حجم ترافیک بسیار کاهش یافته است.

هزینه ساخت پارکینگ هوشمند

به دلیل کاربرد و مزایای زیاد پارکینگ هوشمند؛ کشورهای زیادی اقدام به ساخت این پارکینگ‌ها نموده‌اند. با توجه به امکانات و فناوری پیشرفته‌ای که در این مکان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ هزینه ساخت این نوع پارکینگ به عوامل مختلفی همچون مدل پارکینگ؛ متراژ زمین مورد نیاز؛ نوع پارکینگ؛ تعداد طبقات پارکینگ و …. بستگی دارد. معمولا پروژه پارکینگ با اتوماسیون رابطه مستقیم دارند. رابطه این دو با یکدیگر توانسته است عملکرد مثبتی داشته باشد. نتیجه عملکرد موفق به ثبت تمامی ماشین‌هایی که در طول روز به پارکینگ ورود و خروج داشته‌اند منجر می‌شود. این اطلاعات به مدت یک ماه در این سیستم باقی می‌ماند.

محاسبه تعداد خودروهایی که در حال حاضر در این مکان می‌باشند؛ توسط پروژه امکان پذیر است. تاریخ و ساعت دقیق ورود و خروج خودروها و همچنین ثبت تاریخ به شمسی از دیگر مزیت‌های این پروژه است. تعداد جاهای خالی در پارکینگ از این طریق به راحتی قابل شناسایی می‌باشد.

استفاده از پارکینگ هوشمند در سایر ساختمان‌ها

در حال حاضر ساخت پارکینگ با سیستم هوشمند بسیار افزایش یافته است. به جزء مکان‌های تجاری همچون مراکز خرید و ساختمان‌های مدرن؛ بزرگ و لوکس در سایر ساختمان‌ها نیز از این فناوری استفاده می‌کنند. در اکثر مجتمع‌های مسکونی با توجه به این‌که دارای ساکنین دائم و رانندگانی ثابت می‌باشند؛ نیاز به این نوع پارکینگ مشاهده می‌شود. استفاده از شناسه هوشمند بر روی شیشه‌های خودرو؛ مشخص می‌کند که این خودرو مربوط به ساکنین یک مجتمع می‌باشد و اجازه ورود به پارکینگ آن مجتمع دارد. برای این‌که مدیریت پارکینگ به مشکل برنخورد از آنت‌های ورودی و خروجی نیز استفاده می‌گردد.

استفاده از پارکینگ هوشمند در سایر ساختمان‌ها

نتیجه گیری

امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی انجام بسیاری از امور راحت و آسان شده‌اند. ساخت پارکینگ هوشمند یکی از صدها مواردی است که با ویژگی‌های منحصر به فرد از امتیازها و مزایای فراوانی برخوردار است. استفاده از پارکینگ با سیستم هوشمند سبب کاهش و رفع بسیاری از مشکلات می‌گردد. با این طرح در مصرف انرژی کاملا صرفه جویی می‌شود. آلودگی و ترافیک شهری از بین می‌رود. مدیریت در زمان به بالاترین حد می‌رسد. ایمنی این پارکینگ‌ها بسیار بالا می‌باشد و دیگر نیازی نیست که افراد سردرگم شوند و برای پارک خودرو؛ ساعت‌ها به دنبال مکان مناسب و امن باشند.

بررسی‌های صورت گرفته از شهرهایی که دارای این نوع پارکینگ هستند؛ نشان می‌دهد که هر چقدر ساخت و استفاده از پارکینگ هوشمند بیشتر شود؛ مشکلات بسیار کم‌رنگ‌تر خواهند شد و مردم زندگی راحت‌تر همراه با آرامش را طی خواهند کرد. در این صورت همه افراد می‌توانند به راحتی با خودرو خود اقدام به خرید کنند و دلهره نداشتن جای پارک خودرو را نداشته باشند. بنابراین لازم است نحوه استفاده از این مکان از طریق رسانه‌های جمعی به مردم آموزش داده شود تا همه افراد بتوانند از این پارکینگ‌ها استفاده کنند.

هتل هوشمند چیست؟

مقدمه

با پیشرفت تکنولوژی صنعت هتل‌داری نیز اقدام به ساخت هتل‌های هوشمند کرده است. هتل‌هایی که همه چیز در آن به آسانی از راه دور قابل کنترل می‌باشد. هتل هوشمند دارای مزایای فراوانی است. در این نوع هتل‌داری از نیروی انسانی کمتری استفاده می‌شود. فناوری در این سیستم پیشرفته حرف اول را می‌زند. بطوریکه از آن به عنوان ابزاری جهت بالا بردن بهره‌ وری استفاده می‌کنند. در ساخت این هتل‌ها کاهش مصرف انرژی کاملا مشاهده می‌شود. ساخت این مدل هتل در دستور کار بیشتر کشورهای دنیا قرار دارد.

برخی از کشورها دارای هتل‌های هوشمند هستند. آن‌ها توانسته‌اند با به وجود آوردن نوآوری‌ها؛ به وسیله سیستم هوشمند خدماتی همچون نظافت اتاق؛ سفارش غذا؛ ماساژ در اتاق مهمان و …. را جزء خدمات هتل داری به مهمان ارائه دهند. افرادی که قصد سفر به شهر یا کشور دیگری را دارند؛ به دنبال محلی برای استراحت و اقامت خود هستند. بنابراین آن‌چه که در مرحله اول برای آن‌ها مهم است؛ انتخاب و رزرو یک مکان قبل از رسیدن به مقصد می‌باشد. هتل‌هایی که به سیستم هوشمند مجهز هستند این امکان را برای مسافران و مهمانان خود مهیا کرده‌اند.

تعریف هتل هوشمند

هتلی که برای پذیرایی از مهمانان خود از نهایت ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کند؛ به طوری‌که حتی ابزارهای معمولی و دستگاه‌ها نیز قادر خواهند بود داده‌ها را دریافت یا ارسال کنند به هتل هوشمند معروف می‌باشد. ابزارها و وسایلی که در این مکان مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ تعامل و ارتباط بالایی با یکدیگر ایجاد می‌کنند. قدرت این ابزارها به حدی می‌باشد که افراد و کاربران فقط از یک نقطه با استفاده از اسپیکر هوشمند؛ تبلت؛ کنترل از راه دور؛ لپتاپ و ….. می‌توانند ارتباط برقرار شده را به آسانی کنترل کنند. برخی از ابزارهای فوق می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را از اینترنت دریافت کرده؛ در نهایت پاسخگوی درخواست‌ کاربران باشند. این پاسخ‌گویی به صورت هوشمند انجام می‌شود.

امکانات هتل هوشمند

یک هتل با سیستم هوشمند به عنوان یک هتل لوکس شناخته می‌شود. تمام امکانات رفاهی این هتل در سطح بسیار بالایی قرار دارد. امکاناتی که جهت پذیرایی از مهمانان و مسافران در این مکان در نظر گرفته می‌شود از کیفیت بالا و عالی برخوردار می‌باشد. امکانات موجود در اتاق‌ هتل‌های هوشمند از تنوع بالایی برخوردار می‌باشد. سیستم هوشمند به مهمانان این امکان را می‌دهد که از طریق تلویزیون اتاق خود و دسترسی به صفحه آن؛ درخواست‌های خود را عنوان کنند.

امکانات هتل هوشمند

این درخواست‌ها می‌تواند شامل جمع آوری سینی غذا از جلو درب اتاق؛ تعویض حوله‌ها؛ جابجایی چمدان؛ سفارش کافه؛ مهیا کردن اتاق برای خواب؛ درخواست تخت متحرک؛ درخواست لوازم بهداشتی؛ فعال کردن اتاق به حالت بدون مزاحم؛ درخواست پریز هوشمند برای شارژر موبایل و تبلت در زمان‌هایی که مسافر در هتل حضور ندارد باشد. حتی درخواست پخش موسیقی از روی موبایل مهمان و …. در زمانی ‌که مسافر در اتاق هتل هوشمند می‌باشد.

مزایای هتل هوشمند برای هتل‌ داران

اولین و مهمترین مزایای این هتل؛ دو جانبه بودن استفاده از سیستم هوشمند آن می‌باشد. به طوری‌که هم هتل‌داران و هم مهمانان از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد و منفعت آن به هر دو خواهد رسید. برخی از هتل‌ها نقشه‌های اینترنتی را به دیوار وصل کرده‌اند. مسافران می‌توانند نظرات کاربران و همچنین اطلاعاتی در مورد جاذبه‌های دیدنی؛ کافه‌ها و رستوران‌های مقصد را کسب کنند.

سیستم هوشمند و خودکار به هتل‌داران کمک می‌کند که مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش یابد. استفاده از لامپ‌هایی که به صورت خودکار می‌توانند میزان استفاده از برق را کم یا زیاد کند؛ مصداق همین امر می‌باشد. در هتل هوشمند سیستم گرمایشی به صورت خودکار در یک دمای مشخص تنظیم می‌گردد تا از مصرف انرژی جلوگیری گردد.

در این سیستم نه تنها در مصرف برق؛ بلکه در مصرف آب و گاز نیز صرفه‌جویی می‌گردد و از انرژی‌ها به طور مناسبی استفاده می‌شود. زمانی‌که مهمانان از هتل خارج می‌شوند؛ سیستم گرمایشی و سرمایشی هتل به صورت خودکار عمل کرده و خاموش می‌گردند.

هوشمند کردن قسمت‌های مختلف این نوع هتل نقش موثری در افزایش درآمد و کاهش هزینه‌ها دارد. هتل‌های دارای سیستم هوشمند از درجه کیفی بالایی برخوردار هستند. همین امر سبب جذب مسافران زیادی به این هتل‌ها می‌گردد.

مزایای هتل هوشمند برای مهمانان و مسافران

مزایای هتل هوشمند برای مهمانان و مسافران

مهمانان و مسافران با اقامت در این هتل سطح بسیار بالایی از مالکیت شخصی را تجربه خواهند کرد. مهمانان با در دست داشتن کنترل تلویزیون از راه دور و در اتاق خود؛ آن‌چه را که نیاز دارند به صورت خودکار درخواست می‌کنند. این درخواست‌ها با نام خود میهمان ثبت می‌گردد و در مدت زمان بسیار کوتاهی پاسخ داده می‌شود. مهمانان با حضور در این هتل‌ها به راحتی به اطلاعات مورد نظر دسترسی خواهند داشت.

به طور مثال مهمانان می‌توانند با یک اسپیکر هوشمند درخواست خود را اعلام کنند و در همان لحظه نیز به آن‌ها پاسخ داده می‌شود. این ابزارها قادر خواهند بود به سرویس‌های دیگر هتل نیز متصل گردند. مثلا استفاده از یک هاب هوشمند به شما کمک می‌کند؛ به آسانی به اطلاعات موجودی رستوران‌ها دسترسی داشته باشید. شما از این طریق می‌توانید اقدام به رزرو کنید.

آن‌چه در هتل‌های هوشمند قابل مشاهده است و از مزیت‌های آن به شمار می‌رود؛ سطح بسیار بالایی از امنیت است که برای تمام افراد در هتل وجود دارد. فناوری‌های استفاده شده در هتل‌ها امکان استفاده از دست را کاملا از بین برده است و باعث امنیت بالایی شده است. در واقع کاربرد این تکنولوژی تمام گوشه‌های هتل را تحت نظر قرار می‌دهد. بنابراین ارائه خدمات ضعیف و احتمال سرقت اموال مهمانان و مسافران به صفر می‌رسد.

صرفه جویی در وقت و زمان کارمندان هتل‌ها از دیگر مزیت هتل هوشمند می‌باشد. زیرا نیازی نیست که کارمندان درخواست‌های میهمانان را دستی انجام دهند.

راحتی و آسایشی که مهمانان با حضور در این هتل‌ها دارند؛ قابل مقایسه با سایر هتل‌ها نمی‌باشد. این سیستم به مسافران اجازه می‌دهد بدون کلید وارد اتاق خود شوند. قبل از حضور در هتل اتاق خود را رزرو کنند و پس از ورود به هتل به آسانی آن را ثبت کنند.

کاهش اشتباهات در سیستم هوشمند بسیار کم و در حد صفر می‌باشد. در این شیوه نیازی به ثبت درخواست‌های خود از طریق اپراتور نمی‌باشد و تمام درخواست‌ها به صورت هوشمند و بدون خطا می‌باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از هفتاد درصد از افرادی که اقدام به سفر می‌کنند، پس از یکبار اقامت در هتل هوشمند از مشتریان ثابت این هتل‌ها می‌شوند.

 

هدف از اجرای هتل هوشمند

هدف از اجرای این هتل ایجاد یک محیط مطلوب؛ امن و راحت برای میهمانان و مسافران می‌باشد. ارائه سیستم کنترلی که قابلیت عملکرد بدون خطا و پر سرعت را دارد از دیگر اهداف سیستم هوشمند می‌باشد. به طوری‌که با اجرای آن درخواست‌های مهمانان درست و دقیق انجام می‌گیرد و سریع به آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف تمام انرژی‌های موجود در هتل و کاهش چشمگیر هزینه‌ها از دیگر اهداف اجرای این سیستم هوشمند در هتل‌ها می‌باشد. عملکرد یک سیستم هوشمند باعث هماهنگ بودن تجهیزات می‌گردد و احتمال مشکلاتی که ناشی از عدم هماهنگی می‌باشد؛ به صفر می‌رسد.

اجرای یک سیستم هوشمند مسافران را از سردرگمی نجات می‌دهد. به طوری‌که لازم نیست برای انجام هر کاری با تلفن به اپراتور تماس بگیرند و یا مدام در اتاق خود در حال چرخیدن برای انجام امور مربوط به خود باشند.

تمام کارهایی که در یک مکان هوشمند صورت می‌گیرد با هماهنگی و یک برنامه منسجم و منظم پیش می‌رود.

مدیریت هتل می‌تواند از راه دور تمام وضعیت هتل را زیر نظر داشته باشد. اجرای این سیستم کمک می‌کند که تمام رویدادها و اتفاقاتی که در این مکان رخ می‌دهد ثبت گردد.

معرفی برخی از هتل‌های هوشمند در جهان

هتل سیتی هاب آمستردام – CityHub Smart Hotel

یکی از بهترین هتل‌های هوشمند دنیا که در آمستردام پایتخت هلند قرار دارد؛ هتل سیتی هاب (CityHub) می‌باشد. مسافران زیادی از تمام نقطه دنیا به این هتل می‌روند. این هتل با توجه به گویش مسافر از سیستم تغییر زبان برخوردار می‌باشد. همین امر به عنوان مهمترین مزیت این مکان؛ مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند. این هتل کاملا هوشمند می‌باشد که در لیست کامل‌ترین و با کیفیت‌ترین هتل‌های جهان قرار دارد.

هتل سیتی هاب آمستردام - CityHub Smart Hotel

هتل وین لاس وگاس آمریکا – Wynn Smart Hotel

سالانه تعداد زیادی مسافر از لاس وگاس به هتل هوشمند وین (Wynn) می‌روند. این هتل به عنوان یکی از بهترین هتل‌های آمریکا در لاس وگاس شناخته شده است. بررسی مدیریت این هتل نشان دهنده نقش زیاد هوشمند سازی در تحول این هتل است. زیرا اکثر مسافران به دلیل سیستم هوشمند این هتل؛ اقدام به اسکان در این مکان می‌کنند. کنترل و مدیریت این مکان با سیستم هوشمند صورت می‌گیرد.

هتل وین لاس وگاس آمریکا - Wynn Smart Hotel

هتل هن نا توکیو ژاپن – Henn Na Smart Hotel

یکی از بهترین هتل‌های آسیایی که به سیستم هوشمند مجهز می‌باشد؛ هتل هن نا (Henn Na) توکیو ژاپن است. بیشتر خدماتی که در این هتل به مهمانان و مسافران ارائه می‌شود؛ به صورت هوشمند می‌باشد. افرادی که از کشورهای آسیایی به ژاپن سفر می‌کنند؛ اقامت در این هتل را در اولویت قرار می‌دهند.

هتل هن نا توکیو ژاپن - Henn Na Smart Hotel

ویژگی‌ های هتل هوشمند

هتل‌هایی که دارای سیستم هوشمند هستند دارای ویژگی‌هایی می‌باشند؛ که بر اساس این ویژگی‌ها افراد مایل به اقامت در این مکان‌ها می‌شوند.

 • خدمات رسانی به مهمان بر اساس پیام

هنگام ورود مهمان به هتل؛ برنامه‌ای بر روی گوشی نصب می‌گردد که بر اساس آن؛ مهمان پیام‌های خود را به مسئولین هتل ارسال کرده و درخواست خود را می‌گوید. مهمان به راحتی از طریق منوی موجود در برنامه؛ می‌تواند سفارشات خود را از قسمت‌های مختلف هتل انجام دهد.

 • رزرو و تحویل آنلاین اتاق

برای رزرو و تحویل اتاق نیازی به حضور مسافر در هتل نمی‌باشد. مسافران می‌توانند به صورت آنلاین؛ اتاق خود را رزرو کنند و به محض رسیدن به هتل؛ بدون هیچ‌گونه ممانعتی به اتاق خود بروند.

 • اتاق‌هایی با کلید کارتی و سنسورهای حرکتی

حس‌گرهای حرکتی و سنسورها قادر هستند ورود مهمان را تشخیص داده و اطلاع دهند. با ورود مسافران چراغ‌ها روشن می‌شوند و دما کاملا کنترل می‌گردد. در برخی از هتل‌ها از کلید کارتی استفاده می‌شود. به طوری‌که بعد از این‌که مسافر با کلید کارتی درب اتاق را باز کرد و وارد اتاق شد؛ چراخ‌ها روشن می‌گردد و دما نیز کنترل می‌شود.

ویژگی‌ های هتل هوشمند

کدام قسمت‌های هتل قابلیت هوشمند شدن را دارند؟

معمولا همه قسمت‌های یک هتل را می‌توان به سیستم هوشمند مجهز کرد. اما قسمت‌های مهم آن شامل میز پذیرش هتل؛ اتاق کنفرانس هتل؛ نقاط ورودی و خروجی هتل؛ رستوران و لانژ هتل؛ سوئیت‌ها و اتاق‌های هتل؛ آشپزخانه و اتاق‌های پرسنل هتل؛ اتاق نگهداری و تعمیر هتل می‌باشد. بنابراین لازم است برای هوشمند سازی یک هتل امکانات و ابزارهایی مورد استفاده قرار گیرد.

هتل هوشمند در ایران

تنها یک هتل هوشمند در ایران وجود دارد. این هتل در سال 1397 در شهمیرزاد استان سمنان افتتاح گردید. این هتل که به نام هتل ساران معروف است دارای هفت طبقه و بیست و چهار واحد اقامتی از جمله سوئیت و اتاق می‌باشد. امکانات رفاهی این هتل که به سیستم هوشمند مجهز می‌باشد شامل فروشگاه صنایع دستی؛ پارکینگ؛ کافی‌شاپ و رستوران می‌باشد.

هتل ساران شهمیرزاد

تمام تاسیسات الکتریکی و ابزارهای این هتل؛ به شیوه کنترل از راه دور در یک شبکه بزرگ و سراسری کنترل می‌گردند. امکان برقراری ارتباط آنلاین مسافران در هر اتاق با سایر بخش‌های هتل و همچنین قسمت پذیرش میسر می‌باشد.

نتیجه‌ گیری

امروزه با توسعه گردشگری و پیشرفت تکنولوژی بیشتر از گذشته به مکانی جهت اقامت مسافران؛ آسایش و راحتی آن‌ها نیاز می‌باشد. مسافران حق دارند برای اقامت خود از لوکس‌ترین و بهترین امکانات برخوردار باشند. به همین دلیل مراکز اقامتی، هتل‌ها و …. درصدد می‌باشند تا امکانات بهتری در اختیار مسافران خود قرار دهند تا بدین وسیله مشتریان زیادی را به سمت خود جلب کنند. یکی از مواردی که می‌تواند شروع خوبی برای یک حرکت موثر قلمداد شود؛ رزرو اینترنتی اتاق در هتل‌های هوشمند است. این روش کمک می‌کند که مسافر با خیال راحت قبل از سفر هتل خود را رزرو کند تا هنگام رسیدن به مقصد به دنبال محلی برای استراحت نگردد.

با بررسی‌های صورت گرفته؛ مجهز کردن یک هتل به سیستم هوشمند سازی می‌تواند نقش موثری در جذب مسافر داشته باشد. به دلیل بازار رقابت در هر زمینه‌ای؛ می‌توان گفت که صنعت هتل‌داری به دنبال پیشرفت و هوشمندسازی هتل‌های خود می‌باشند تا علاوه بر ایجاد آرامش و راحتی مهمانان؛ روز به روز بر تعداد آن‌ها بیفزایند. هر چند این روش هزینه بیشتری نسبت به ساخت سایر هتل‌ها در بر داشته باشد؛ اما با توجه به امکانات و مزایای فراوان خود؛ در کوتاه مدت قادر است مسافران زیادی را به سمت خود جذب کند.