پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند چیست؟

فهرست مطالب

مقدمه

یکی از فناوری‌های مدرن دنیای امروز پارکینگ هوشمند می‌باشد. دسترسی به این پارکینگ برای افراد دارای مزایای زیادی می‌باشد. با توجه به پیشرفت و گستردگی جمعیت در تمام مناطق و افزایش خودروها؛ بودن یک پارکینگ می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کند. پارکینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به متراژ ساختمان و همچنین نیاز ساکنین ساخته می‌شوند. در گذشته پارکینگ‌ها به صورت معمولی و ساده ساخته می‌شدند. اما امروزه با توجه به تکنولوژی؛ هوشمند سازی پارکینگ‌ها در دستور کار قرار گرفته است. افراد تلاش می‌کنند با نوآوری؛ استفاده از منابعی همچون سوخت؛ فضا و زمان را به کمترین حد خود برسانند و برای پارک خودروها جای ایمن و مناسبی مهیا کنند.

زمانی‌که مناطق پارک کردن خودروها به وسیله ساخت پارکینگ‌ها بهینه سازی شوند؛ شهرها و خیابان‌ها خلوت‌تر و امن‌تر خواهند شد. پارکینگ‌هایی با سیستم هوشمند می‌توانند شامل پارکینگ خصوصی یا خانه؛ مجتمع مسکونی؛ فرودگاه‌ها؛ مناطق تجاری و …. باشند. ساخت این نوع پارکینگ بر اساس شرایطی همچون منطقه جغرافیایی؛ ظرفیت پارکینگ؛ تعداد ساکنین؛ متراژ محیط و …. صورت می‌گیرد.

تعریف پارکینگ هوشمند

یکی از مشکلاتی که مردم زیادی در طول روز با آن دست به گریبان هستند؛ ترافیک؛ آلودگی؛ کمبود وقت و زمان؛ صف‌های طولانی برای پارک ماشین؛ کمبود فضای مناسب و …. می‌باشد. با افزایش جمعیت معضلات بیشتر خود را نشان می‌دهند. بنابراین یک راه‌کار درست و دقیق همچون پارکینگ هوشمند می‌تواند مشکلات را برطرف کرده و آرامش را به شهر و مردم برگرداند. استفاده از این پارکینگ‌ها می‌تواند در مدیریت زمان و برنامه‌ریزی دقیق و بهتر؛ نقش موثری داشته باشد. امروزه بیشتر پارکینگ‌های از این نوع؛ به صورت طبقاتی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شود که تا حد بسیار زیادی توانسته است حضور خودروها را در خیابان‌ها کم‌رنگ‌تر کند.

انواع پارکینگ هوشمند

انواع پارکینگ هوشمند

پارکینگ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام بر اساس متراژ؛ مدل؛ طبقات؛ موقعیت جغرافیایی و … با یکدیگر متفاوت هستند. پارکینگ خانگی؛ زیرزمینی؛ برجی؛ پازلی؛ جکی و روتاری از مجموعه پارکینگ‌های هوشمندی هستند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند و بهره بردن و استفاده از آن بستگی به نظر صاحب پارکینگ دارد. مثلا اگر فردی از متراژ محدودی برخوردار باشد اما ارتفاع نامحدودی داشته باشد؛ می‌تواند از آن مکان برای ساخت پارکینگ برجی اقدام کند. برای ساخت این مدل پارکینگ می‌توان از سطح زیر زمین اقدام کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین آمار استفاده از پارکینگ هوشمند در مراکز خرید می‌باشد. افراد زیادی که علاقمند به ساخت این نوع پارکینگ هستند؛ ساخت پارکینگ در مراکز خرید از اولویت آن‌ها می‌باشد. تشابهی که بین تمامی پارکینگ‌هایی که دارای سیستم هوشمند هستند؛ وجود دارد. دستگاه پرداخت اتوماتیک یا خودکار در قسمت خروجی پارکینگ می‌باشد. زیرا در این روش رانندگان به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانند هزینه پارکینگ را پرداخت کنند.
لازم به ذکر است هزینه‌ای که برای پارکینگ‌ها پرداخت می‌شود به یک اندازه نمی‌باشد. معمولا عوامل مختلفی همچون نوع پارکینگ؛ موقعیت جغرافیایی؛ ظرفیت پارکینگ و مدت زمان پارک بودن خودرو در تعیین میزان هزینه آن تاثیرگذار می‌باشد.

امکانات پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند دارای تجهیزات زیادی می‌باشد. گیت‌وی؛ سنسور؛ پلتفرم در ساخت پارکینگ‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب سنسور به مدیریت پارکینگ کمک می‌کند که از پر یا خالی بودن محل پارک خودرو مطلع شود. سنسورهای موجود در پارکینگ؛ بی‌سیم هستند و محل نصب آن کنار یا بالای محل پارک و روی زمین می‌باشد. در پارکینگ‌های شهری از سنسورهای مغناطیسی استفاده می‌شود. این سنسورها در زمین کار گذاشته می‌شود و هر گاه جسم فلزی به این سنسورها نزدیک می‌شود؛ متوجه خودرو می‌گردد. کیفیت این سنسورها بسیار بالا می‌باشد. به طوری‌که دمای بالای هشتاد و پنج درجه سانتی‌گراد و منفی چهل و پنج درجه سانتی‌گراد در عملکرد سنسورها هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برای پوشش شبکه در محل، از گیت‌وی استفاده می‌شود. در برخی از پارکینگ‌ها به‌جای سنسور از قفل هوشمند استفاده می‌کنند. از این طریق خودروها نمی‌توانند در محلی که قبلا رزرو شده است؛ پارک کنند. از دیگر امکانات این نوع پارکینگ‌ها می‌توان به تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی در تمام طبقات اشاره کرد.

سیستم پرداخت وجه به صورت دستی و خودکار در این مکان وجود دارد. سیستم روشنایی و نورپردازی داخلی این پارکینگ‌ها بسیار مجهز می‌باشد. همچنین سیستم مدیریت چرخ فروشگاهی؛ حمل بار و …. در این مکان فعال است. مجموعه راه‌بندهای راهنمایی و امنیتی؛ پارکینگ برای تخلیه بار؛ خط‌کشی؛ ضربه‌گیر؛ استوانه ترافیکی، آینه محدب پارکینگی؛ سیستم گل میخ؛ سرعت‌گیر و …. از دیگر امکانات این پارکینگ‌ها می‌باشد.

امکانات پارکینگ هوشمند

مزایای پارکینگ هوشمند

از مهم‌ترین مزایای پارکینگ هوشمند می‌توان به امنیت آن اشاره کرد. رانندگان با آرامش خاطر خودرو خود را در این مکان پارک می‌کنند و در برابر هزینه‌ای که برای پارکینگ می‌پردازند؛ از امنیت خودرو خود اطمینان حاصل می‌کنند. هنگام ورود و خروج به پارکینگ نظم زیادی به چشم می‌خورد. ثبت پلاک خودرو و ساعت ورود و خروج به افزایش امنیت کمک می‌کند. مراجعه کنندگان از وقت بیشتری برخوردار می‌شوند و با خیال آسوده به مکان مورد نظر خود می‌روند. افراد بیشتری می‌توانند به راحتی خودرو خود را در این مکان پارک کنند.

برای پارک خودرو در این پارکینگ دیگر از استرس و دلهره خبری نیست و همه با آرامش اقدام به پارک ماشین خود می‌کنند. وجود پارکینگ می‌تواند از مصرف بی‌رویه بنزین و انرژی جلوگیری ‌کند. زیرا دیگر نیازی نیست که افراد به دنبال جای پارک بگردند. رانندگان با توجه به سنسورهای پارکینگ به راحتی جای پارک خود را می‌یابند. اگر پارکینگ با سیستم هوشمند در تمامی نقاط شهر وجود داشته باشد؛ کنترل ترافیک به راحتی صورت می‌گیرد.

مزایای سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند

تمام مواردی همچون امنیت خودروها و سرنشینان و افزایش میزان ایمنی؛ ثبت مشخصات خودرو در کوتاه‌ترین زمان؛ بالا رفتن امنیت خودروها در لحظه توقف؛ ورود و خروج؛ آگاهی دقیق و کامل از محل خودروهای پارک شده در پارکینگ در هر لحظه؛ کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر؛ دریافت هزینه‌ها به صورت دستی یا خودکار با سرعت بالا؛ مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی؛ صرفه‌جویی در مصرف انرژی؛ مدیریت ترافیک شهری؛ کاهش هزینه در استفاده نکردن نیروی انسانی و …. از مزایای سیستم مدیریت پارکینگ با سیستم هوشمند می‌باشد.

قابلیت‌های سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند

یک سیستم هوشمند باید دارای قابلیت‌هایی باشد تا بتواند امور مربوط به یک پارکینگ را مدیریت و ساماندهی کند. نمایش اطلاعات ورودی خودرو همراه با تصویر راننده هنگام ورود به پارکینگ؛ نمایش اطلاعات خودرو در هنگام خروج خودرو مانند ساعت خروج؛ ثبت تصویر و پلاک خودرو؛ محاسبه تعرفه‌های ویژه برای تعدادی از رانندگان خودرو از قابلیت‌های سیستم مدیریت یک پارکینگ به شیوه هوشمند می‌باشد. همچنین مدیریت ماشین‌های دیگری که در مجتمع مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند ماشین‌های الکترونیکی؛ ماشین‌های زباله؛ اسکوترها و …. مدیریت ماشین‌هایی که در خارج از مجتمع مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند مینی‌بوس؛ اتوبوس؛ تاکسی‌ها و …. نیز از قابلیت‌های سیستم مدیریت است. جلوگیری از استفاده خودروها در محل‌های خاص پارکینگ به ایجاد نظم کمک شایانی می‌کند.

هدف از اجرای پارکینگ هوشمند چیست؟

هدف از اجرای پارکینگ هوشمند چیست؟

با توجه به پیشرفت کیفیت در سیستم‌های حمل و نقل عمومی؛ همه افراد نمی‌توانند خودرو خود را در خانه نگه‌ دارند و با ماشین‌های حمل و نقل عمومی به مراکز خرید یا سفر بروند. بنابراین با اجرای پارکینگ هوشمند شلوغی‌ خیابان‌ها کم می‌شود و میزان ترافیک تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. پارکینگ با سیستم هوشمند از مصرف انرژی جلوگیری می‌کند. کمبود وقت و زمان جبران می‌گردد. افراد با خیال راحت به امور روزانه خود می‌پردازند. زمان به شیوه دقیق و درستی مدیریت می‌شود و ساعت‌ها وقت افراد در ترافیک هدر نمی‌رود. وجود امکانات درون این پارکینگ‌ها؛ نظم موجود در آن و …. باعث می‌شود که افراد با اشتیاق خودرو خود را در این پارکینگ‌ها پارک کنند.

برخی از پارکینگ‌های هوشمند در جهان

  • پکن (چین)

این پارکینگ هوشمند یکی از مجهزترین پارکینگ‌های دنیا می‌باشد؛ که شصت و پنج درصد بیشتر از پارکینگ‌های ساختمانی جای پارک خودرو را به خود اختصاص داده است. با توجه به امکانات موجود در این پارکینگ؛ استفاده از نیروی انسانی تا حد زیادی کاهش یافته است. شهرهای مختلفی در سراسر جهان از این نوع پارکینگ برخوردار هستند.

  • سیدنی؛ ملبورن؛ پرث ( استرالیا)

این شهرها با اجرای این نوع پارکینگ توانسته‌اند از ترافیک و آلودگی شهرهای خود جلوگیری کنند و میزان مصرف انرژی را کاهش دهند. آن‌ها با نصب تعداد زیادی سنسور و علائم ترافیکی هوشمند در این پارکینگ‌ها؛ رانندگان را به محل پارک خود هدایت می‌کنند. برای این‌که در وقت و زمان رانندگان صرفه‌جویی شود نرم‌افزارهایی بر روی گوشی این افراد فرستاده می‌شود تا به محض ورود به پارکینگ؛ رانندگان به وسیله این نرم‌افزار به راحتی محل پارک خود را پیدا کنند.

  • دبی ( امارات متحده عربی )

دبی یکی دیگر از کشورهایی است که با توجه به جمعیت کمی که دارد؛ از پارکینگ هوشمند برخوردار می‌باشد. امکانات و فناوری‌ها در این پارکینگ به چشم می‌خورد. روش کار در پارکینگ‌های هوشمند به یک شیوه می‌باشد. اکثر موارد مدل؛ متراژ و تعداد طبقات این پارکینگ‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

  • لندن (انگلیس)

یکی از شلوغ ترین شهرهای اروپایی وست مینستر لندن می‌باشد. با وجود پارکینگ‌هایی با سیستم هوشمند توانسته‌اند به طور چشمگیری از میزان شلوغی‌ها و ترافیک خیابان‌ها کم کنند. در گذشته تعداد زیاد خودروها باعث آلودگی هوا؛ ترافیک بی‌رویه و … می‌شد. اما با وجود این پارکینگ‌ها از مشکلات شهر کاسته شده است.

  • شهرهای دیگری همچون کیپ تاون در آفریقای جنوبی؛ اوکلند در نیوزلند؛ مادرید در اسپانیا و …. از پارکینگ‌هایی با سیستم هوشمند برخوردار هستند.
  • در ایران نیز شهرهای مختلفی همچون مشهد؛ اصفهان؛ شیراز و …. دارای پارکینگ با سیستم هوشمند می‌باشند. در این شهرها از طریق این پارکینگ‌ها حجم ترافیک بسیار کاهش یافته است.

هزینه ساخت پارکینگ هوشمند

به دلیل کاربرد و مزایای زیاد پارکینگ هوشمند؛ کشورهای زیادی اقدام به ساخت این پارکینگ‌ها نموده‌اند. با توجه به امکانات و فناوری پیشرفته‌ای که در این مکان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ هزینه ساخت این نوع پارکینگ به عوامل مختلفی همچون مدل پارکینگ؛ متراژ زمین مورد نیاز؛ نوع پارکینگ؛ تعداد طبقات پارکینگ و …. بستگی دارد. معمولا پروژه پارکینگ با اتوماسیون رابطه مستقیم دارند. رابطه این دو با یکدیگر توانسته است عملکرد مثبتی داشته باشد. نتیجه عملکرد موفق به ثبت تمامی ماشین‌هایی که در طول روز به پارکینگ ورود و خروج داشته‌اند منجر می‌شود. این اطلاعات به مدت یک ماه در این سیستم باقی می‌ماند.

محاسبه تعداد خودروهایی که در حال حاضر در این مکان می‌باشند؛ توسط پروژه امکان پذیر است. تاریخ و ساعت دقیق ورود و خروج خودروها و همچنین ثبت تاریخ به شمسی از دیگر مزیت‌های این پروژه است. تعداد جاهای خالی در پارکینگ از این طریق به راحتی قابل شناسایی می‌باشد.

استفاده از پارکینگ هوشمند در سایر ساختمان‌ها

در حال حاضر ساخت پارکینگ با سیستم هوشمند بسیار افزایش یافته است. به جزء مکان‌های تجاری همچون مراکز خرید و ساختمان‌های مدرن؛ بزرگ و لوکس در سایر ساختمان‌ها نیز از این فناوری استفاده می‌کنند. در اکثر مجتمع‌های مسکونی با توجه به این‌که دارای ساکنین دائم و رانندگانی ثابت می‌باشند؛ نیاز به این نوع پارکینگ مشاهده می‌شود. استفاده از شناسه هوشمند بر روی شیشه‌های خودرو؛ مشخص می‌کند که این خودرو مربوط به ساکنین یک مجتمع می‌باشد و اجازه ورود به پارکینگ آن مجتمع دارد. برای این‌که مدیریت پارکینگ به مشکل برنخورد از آنت‌های ورودی و خروجی نیز استفاده می‌گردد.

استفاده از پارکینگ هوشمند در سایر ساختمان‌ها

نتیجه گیری

امروزه با پیشرفت فناوری و تکنولوژی انجام بسیاری از امور راحت و آسان شده‌اند. ساخت پارکینگ هوشمند یکی از صدها مواردی است که با ویژگی‌های منحصر به فرد از امتیازها و مزایای فراوانی برخوردار است. استفاده از پارکینگ با سیستم هوشمند سبب کاهش و رفع بسیاری از مشکلات می‌گردد. با این طرح در مصرف انرژی کاملا صرفه جویی می‌شود. آلودگی و ترافیک شهری از بین می‌رود. مدیریت در زمان به بالاترین حد می‌رسد. ایمنی این پارکینگ‌ها بسیار بالا می‌باشد و دیگر نیازی نیست که افراد سردرگم شوند و برای پارک خودرو؛ ساعت‌ها به دنبال مکان مناسب و امن باشند.

بررسی‌های صورت گرفته از شهرهایی که دارای این نوع پارکینگ هستند؛ نشان می‌دهد که هر چقدر ساخت و استفاده از پارکینگ هوشمند بیشتر شود؛ مشکلات بسیار کم‌رنگ‌تر خواهند شد و مردم زندگی راحت‌تر همراه با آرامش را طی خواهند کرد. در این صورت همه افراد می‌توانند به راحتی با خودرو خود اقدام به خرید کنند و دلهره نداشتن جای پارک خودرو را نداشته باشند. بنابراین لازم است نحوه استفاده از این مکان از طریق رسانه‌های جمعی به مردم آموزش داده شود تا همه افراد بتوانند از این پارکینگ‌ها استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *