قفل دیجیتال چیست؟

قفل دیجیتال چیست؟ دستگیره دیجیتال

فهرست مطالب

مقدمه

امروزه صحبت های بسیاری در مورد انواع قفل دیجیتال و دستگیره دیجیتال شنیده می شود که معمولاً برای ورود راحت به ساختمان می باشد. زیرا این قفل ها نیاز به استفاده از کلید ندارند و شما می توانید به راحت ترین شکل ممکن با استفاده از اثر انگشت، کارت مخصوص، رمز یا تلفن همراه درب را باز نمایید. این قفل ها در برندها و کیفیت های متفاوتی تولید و عرضه می‌ شوند که در این مطلب سعی کرده ایم در مورد انواع و مزایای قفل دیجیتال توضیحاتی ارائه دهیم با ما همراه باشید.

[av_button label=’خرید قفل دیجیتال’ icon_select=’yes’ icon=’ue859′ font=’entypo-fontello’ link=’product_cat,165′ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ label_display=” title_attr=” color_options=” color=’custom’ custom_bg=’#a30000′ custom_font=’#ffffff’ btn_color_bg=’theme-color’ btn_custom_bg=’#444444′ btn_color_bg_hover=’theme-color-highlight’ btn_custom_bg_hover=’#444444′ btn_color_font=’theme-color’ btn_custom_font=’#ffffff’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-14q00fo’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

انواع قفل دیجیتال

قفل دیجیتال و دستگیره دیجیتال در انواع مختلف تولید می شوند که می توان گفت یکی از بهترین و کاربردی ترین قفل های الکترونیکی هستند و قابلیت استفاده از کارت، اثر انگشت و رمز را دارا می باشند که با نام قفل چند کاره شناخته می‌شود. و به دلیل تنوع بالا و دسترسی آسان باعث راحتی رفت و آمدها شده است. هر یک از این کاربرد ها برای مکان های مختلف و سلیقه های متفاوت به کار برده می شود.

به طور کلی می توان گفت قفل هوشمند پس از آن که بر روی درب ورودی نصب می گردد با استفاده از برنامه هایی که به آن داده شده است باعث تشخیص هویت فرد می گردد. و درب را باز می نماید که معمولاً با استفاده از اثر انگشت، تشخیص چهره، قفل مچ بند، تگ و کارت rfid، قفل آنلاین و… می‌ باشد.

این قفل ها در بین افراد با نام‌ های مختلفی یاد می‌ شوند که از جمله معروف‌ ترین این اسامی قفل دیجیتال، دستگیره دیجیتال، قفل هوشمند، قفل هتلی، قفل تشخیص چهره، قفل باشگاهی، قفل ضد سرقت یا قفل استخری می باشد.

دسته بندی انواع قفل هوشمند

قفل دیجیتال با توجه به نوع تکنولوژی که در آن به کار رفته است دسته بندی های متفاوتی دارند که در سه دسته کلی توضیح داده می شود .

 • قفل از لحاظ تامین نیروی برق
 • قفل از لحاظ نوع دسترسی
 • قفل از لحاظ نوع دستگیره

به طور کلی می‌ توان گفت هر یک از این دسته بندی ها دارای زیر شاخه های مربوط به خود می باشد که در ادامه به صورت جداگانه توضیح داده شده است.

 • قفل از لحاظ تامین نیروی برق

این نوع قفل دیجیتال برای تامین نیروی برق مورد نیاز به دو صورت متفاوت عمل می‌ کند که قفل هوشمند آفلاین و قفل هوشمند آنلاین می باشد.

۱- قفل هوشمند آفلاین:

این نوع از قفل دیجیتال به دلیل اینکه مدل آفلاین می باشد برای تامین برق مورد نیاز خود از باتری استفاده می‌ کند. نحوه کارکرد آن به این صورت است که معمولاً بر روی درب ورودی واحد، درب استخر یا کمد نصب می شود و برای باز کردن آن نیز از اثر انگشت، رمز، تگ یا کارت، تشخیص چهره و … استفاده می گردد.

به طور مثال در مدلهای استخری و باشگاهی، کارت یا مچ بند بر روی دستگیره دیجیتال قرار داده می شود و درب به راحتی باز خواهد شد.

این قفل ها که معمولاً در باشگاه ها یا استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد کاربردهای دیگری نیز دارد. مثلاً افراد می توانند با شارژ کردن کارت یا مچ بند از خدمات دیگر آن مکان استفاده نمایند.

قفل دیجیتال کمد

کاربردهای قفل هوشمند آفلاین:

قفل دیجیتال امروزه برای مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای زیادی نیز دارد از قفل هوشمند آفلاین در فضاهای مسکونی، اداری و تجاری، باشگاه ها و استخر ها استفاده زیادی خواهد شد. از کارت هوشمند مخصوص این قفل در باشگاه ها برای عبور از گیت، باز کردن درب، تردد در پارکینگ و خرید از بوفه استفاده خواهد شد.

۲- قفل هوشمند آنلاین:

قفل دیجیتال آنلاین معمولاً برق مورد نیاز خود را از روش های های مختلف مانند کابل های داخلی، کابل شبکه یا POE تامین می نماید. این قفل دارای یک پنل مرکزی است که می تواند به صورت همزمان چندین قفل را مدیریت کند و قفل هوشمند آنلاین توانایی مدیریت هزار درب را با استفاده از یک پنل مدیریت دارد.

این نوع از قفل دیجیتال برای مکان هایی که دارای کمد های بسیار است مانند باشگاه ها، مکان‌ های ورزشی و تفریحی، استخر ها و… بسیار مناسب می باشد. این قفل ها دارای اجزای مختلفی مانند کنترل کمد، ریدر و روتر هستند و زمانی که دستگیره هوشمند آنلاین را انتخاب می کنید دیگر نیازی به استفاده از کارت یا مچ بند نخواهید داشت. زیرا بر روی هر یک از کمدها صفحه قفل وجود دارد که می توانید با استفاده از کنترل در آن رمز مشخصی را ایجاد کنید‌.

قفل دیجیتال آنلاین

روش کار قفل دیجیتال آنلاین:

زمانی که می خواهید یک درب را با استفاده از قفل دیجیتال آنلاین باز کنید، باید برای آن روشی خاص را تعریف نمایید. معمولاً استفاده از اثر انگشت، تشخیص چهره یا استفاده از کارت می باشد که با توجه به تعریف انجام شده فرد می‌ تواند به کمد مورد نظر دسترسی پیدا کرده و آن را باز کند.

تشخیص چهره معمولاً برای مراکز امنیتی مانند سازمان های مهم یا بانک ها استفاده می‌ شود. زیرا این مراکز باید امنیت خود را افزایش دهند و به دلیل اینکه قفل دیجیتال آنلاین دارای قابلیت تشخیص چهره می باشد بنابراین امنیت بالایی نیز خواهد داشت.

قفل دیجیتال آنلاین دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:
-قفل دیجیتال آنلاین برای کمد
 • باز کردن کمد با استفاده از مچ بند یا تشخیص چهره و اثر انگشت
 • استفاده از کارت عضویت برای باز کردن کمد
 • قابلیت کنترل همزمان هزار کمد
 • دارای سیستم مخصوص برای هشدار در زمان ورود افراد غیرمجاز
 • گزارش گیری راحت تر از تمامی کمدها
 • امکان دسترسی به کمد و مشخص شدن پر یا خالی بودن آن
-قفل دیجیتال آنلاین بی سیم
 • استفاده از RFID برای باز کردن قفل کمد
 • قابلیت باز شدن همزمان هزار درب
 • قابلیت کنترل مرکزی با استفاده از پنل
 • قابلیت نصب ریدر بر روی کمد
 • دارای سیستم پاسخگو و نمایشگر بر روی درب
 • دارای قابلیت مانیتورینگ برای مشاهده وضعیت کمدها
 • قفل از لحاظ نوع دسترسی

قفل دیجیتال از لحاظ نوع دسترسی روش های متفاوتی دارد که باعث راحتی افراد شده است و دیگر نیاز به دسته کلید های بزرگ و شلوغ نمی باشد این دسترسی ها عبارت است از:

– استفاده از اثر انگشت تعیین رمز یا کارت‌های مخصوص

– استفاده از کارت یا رمز

– استفاده از اثر انگشت یا رمز

– استفاده از مگنت یا رمز

 • قفل از لحاظ دستگیره

معمولاً قفل های دیجیتال دارای دستگیره دیجیتال نیز هستند که در انواع مختلفی طراحی شده اند این دستگیره های دیجیتال عبارتند از:

– قفل دارای دستگیره

– قفل بدون دستگیره

– دستگیره دیجیتال مخصوص برای شیشه های سکوریت

– دستگیره pull and push

مزایای قفل دیجیتال

قفل دیجیتال به دلیل مزایای فوق العاده ای که دارد، نسبت به قفل های قدیمی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است که مهم‌ترین مزایای آن در زیر ذکر شده است:

 • نیاز به کلید نداشته و شما می توانید با استفاده از رمز یا کارت مخصوص درب را به راحتی باز نمایید.
 • زمانی که می‌ خواهید از خانه خارج شوید دیگر نیازی به قفل کردن درب نیست.
 • این قفل ها دارای امنیت بسیار بالا می باشد و شما می توانید پس از نصب قفل دیجیتال با خیال راحت از منزل خارج شوید.
 • دستگیره دیجیتال یا قفل الکترونیکی کاملا ضد سرقت است و در صورتی که رمز اشتباه زده شود سیستم هشدار فعال خواهد شد.
 • این قفل ها دارای سیستم اعلام حریق می باشد و در صورت بروز آتش سوزی به سرعت سیستم هشدار را فعال خواهند کرد.
 • همچنین دارای سیستم هوشمندی است که به عنوان قفل کودک شناخته می شود و مانع از خروج کودکان یا افرادی که دچار بیماری آلزایمر هستند می‌ شود.

کاربرد انواع قفل دیجیتال

قفل دیجیتال با توجه به ویژگی هایی که دارد در مکان های مختلف نصب می‌ شود. معمولاً این قفل های ضد سرقت برای امنیت منازل یا اداره ها و محیط های کاری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای مکان هایی که اشیای ارزشمند در آن نگهداری می شود بسیار مناسب می باشد. این قفل ها را از نظر نوع کاربری می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد.

– قفل دیجیتال کارتی

این قفل ها برای مکان های عمومی که رفت و آمد در آن زیاد است مانند هتل ها مناسب می باشد که به راحتی می توان از طریق کارت آن را مدیریت کرد. و با توجه به برنامه هایی که به آن داده شده است علاوه بر اینکه موجب سهولت در رفت و آمد می شود امکان مدیریت مهمانان را نیز به شما خواهد داد.

– قفل دیجیتال کمد

همانطور که گفته شد این نوع از قفل دیجیتال در مکان هایی که دارای کمد های بسیار زیاد است مانند استخرها یا باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، که به دو صورت آفلاین و آنلاین موجود است و باعث ایجاد امنیت در این مراکز خواهد شد.

– دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال یکی دیگر از انواع قفل دیجیتال می باشد که معمولاً برای مکان هایی مانند منازل مسکونی، مجتمع ها مسکونی و تفریحی و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد و باعث ایجاد آسایش و امنیت خاطر می گردد.

پروژه هوشمندسازی مجتمع مسکونی توسل خیابان دی

نحوه نصب قفل دیجیتال

 • برای نصب قفل دیجیتال ابتدا باید ابزار و تجهیزات مورد نیاز را تهیه کرد و پس از مطالعه کامل کاتالوگ راهنمای نصب اقدام برای نصب آن نمود.
 • باید ضخامت درب اندازه گیری شود که برای این کار می توانید از یک خط کش معمولی استفاده کنید.
 • پس از آن قسمت هایی که قرار است دستگیره دیجیتال بر روی درب قرار بگیرد علامت گذاری می شود و سوراخ های مورد نظر ایجاد می گردد که برای ایجاد این سوراخ ها از یک دریل یا مته استفاده می کنند.
 • سپس خارجی قفل بر روی درب نصب شده و قسمت نگهدارنده نیز بر روی آن نصب خواهد شد. پس از انجام این. مراحل بخش خارجی قفل به منبع جریان وصل می گردد و با پیچ ها محکم می شود
 • در مرحله آخر زبانه قفل نصب می گردد که هیچ ارتباطی با زبانه اصلی درب نخواهد داشت و به صورت یک سیستم تشخیص هویت می باشد.

ویدیوی آموزش نصب قفل یا دستگیره دیجیتال

[av_button_big label=’خرید دستگیره و چشمی دیجیتال’ description_pos=” icon_select=’yes-left-icon’ icon=’ue859′ font=’entypo-fontello’ link=’product_cat,165′ link_target=’_blank’ title_attr=” color=’custom’ custom_bg=’#a30000′ color_hover=’theme-color-highlight’ custom_bg_hover=’#444444′ color_font=’theme-color’ custom_font=’#ffffff’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-txc8qc’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”][/av_button_big]

نتیجه گیری

قفل های دیجیتال جزء تجهیزات امنیتی هستند که با نصب بر روی درب های ضد سرقت و کمدها با داشتن ضرایب امنیتی و نفوذ ناپذیری بالایی که دارند، سرقت ها را به حداقل رسانده، موجب امنیت خاطر و آسایش می شوند. در تکنولوژی های جدید با هوشمند شدن قفل های دیجیتال ، رفاه و امنیت، بیشتر حس شده و دغدغه فراموش کردن کلید و گم کردن آنها از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *