تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

فهرست مطالب

معرفی تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش:

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم گرمایش و سرمایش، دمای خانه را به صورت هوشمندانه تنظیم می‌کند. این تجهیزات با توجه به سنسور دمایی که دارد متوجه دما می‌شود و می‌تواند دمای محیط را با توجه به برنامه از پیش تعیین شده و شرایط آب و هوایی بر اساس گرما و سرما برنامه ریزی کند که به راحتی از طریق اپلیکیشن موبایل، از راه دور نیز قابل کنترل است. مهمترین ویژگی این تجهیزات، بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی و در نهایت کاهش چشمگیر آن خواهد بود.

معرفی تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش

انواع تجهیزات هوشمند کنترل سرمایش و گرمایش

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند جزو تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش به حساب می‌آید که دمای خانه را به صورت هوشمندانه تنظیم می‌کند. این ترموستات با توجه به سنسور دمایی که دارد متوجه دما می‌شود و می‌تواند دمای محیط را با توجه به برنامه داده شده و شرایط آب و هوایی بر اساس گرما و سرما برنامه ریزی کند و با گوشی هوشمند از راه دور قابل کنترل می‌باشد. مهمترین ویژگی این ترموستات ها مدیریت مصرف انرژی و نهایتا جلوگیری از هدر رفتن آن است.

  • ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل:

ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل جزء تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع می‌باشد. این سیستم برای کنترل گرما و سرما در واحدهای ساختمانی به کار می‌رود. در تمامی فصل ها به خاطر اینکه این سیستم توانایی ایجاد جریان های گرم و سرد را دارد قابل استفاده می‌باشد. ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل این امکان را فراهم می کند تا بتوان دمای فضا، میزان دورفن و حتی مد کاری را، هم از طریق خود ترموستات و هم به وسیله اپلیکیشن موبایل از هر جا کنترل کرد. همچنین این ترموستات هوشمند دارای قابلیت برنامه پذیری بوده و با توجه به دمای محیط داخلی و بیرونی می توان برنامه های متنوعی برای آن ایجاد کرد.

ترموستات در فن کوئل یکی از مهمترین قطعات به شمار می‌رود که وظیفه آن ثابت نگه داشتن دما می‌باشد و در صرفه جویی مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد. ترموستات بهتر است 110 تا 140 سانتی متر بالاتر از کف نصب شود چون دما در این ارتفاع همان دمایی است که بدن با آن رو به رو می‌شود. دما در ارتفاع بالاتر گرم و پایین‌تر خنک است و در این ارتفاع دما مطلوب است. این ترموستات باید در محلی که فن کوئل آنجا را گرم می‌کند نصب شود تا دما را تشخیص داده و آن را تنظیم کند.

ترموستات دیواری هوشمند فن کوئل

  • ترموستات دیواری هوشمند گرمایش از کف:

ترموستات دیواری هوشمند گرمایش از کف، از جمله پرکاربردترین سیستم های کنترل دما است. این ترموستات هوشمند دارای قابلیت کنترل دما، هم از طریق پنل ترموستاتیک و هم به وسیله اپلیکیشن موبایل خانه هوشمند بوده که قابلیت برنامه پذیری و زمان بندی دارد. در این سیستم، گرما از کف به محیط منتقل می‌شود و دمای کمتری به سقف می‌رسد که این خود یکی از مزیت های این سیستم است.

در سیستم گرمایش از کف انتقال گرما به صورت تشعشعی می‌باشد که در فرایند گرما سهم زیادی دارد و در مقایسه با دیگر سیستم های گرمایشی به صرفه و بهینه است. این ترموستات ها قابلیت کنترل دما در انواع تک مداره و دو مداره را دارند و برای جاهایی که آب و هوای بسیار سرد دارد مناسب هستند. وقتی هوای بیرون از خانه سردتر از هوای داخل باشد، این ترموستات هوشمند فعال می شود. دمای آب توسط بویلر که در موتور خانه است بالا می‌روند و آب گرم با پمپ به لوله هایی که کف ساختمان تعبیه شده می‌رسد و خانه گرم می‌شود.

اصلی ترین کار برای اجرای سیستم گرمایش از کف انجام لوله کشی کف ساختمان است. از جمله مزایای این سیستم می‌تواند آرامش و راحتی باشد که برای افراد به وجود می آید. همچنین توزیع یکنواخت گرما، به وجود آمدن گرمایش لازم برای کل فضا، استفاده نکردن از وسایل گرمایشی دیگر مثل رادیاتور و عدم اشغال فضا اشاره کرد. برای راه اندازی این سیستم ابتدا باید یک مکان مناسب برای نصب کلکتور و تجهیزات دیگر در نظر گرفته شود تا دسترسی مناسب به سیستم تامین کننده حرارت فراهم شود. مرحله بعد عایق کاری و زیرسازی و فوم کاری برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی است. لوله های پنج لایه به کلکتور وصل شده و در کف خانه به طور مجزا پهن می‌شوند که به دو صورت حلزونی و مارپیچ این کار انجام می‌شود. میزان تراکم لوله و سیم های حرارتی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه اجرا می‌شود.

گرمایش از کف

  • ترموستات دیواری هوشمند پکیج رادیاتور :

این سیستم برای کنترل هوشمند پکیج رادیاتور است. که با سیم بندی ترمینال های ترموستات به برد پکیج می توان دمای محیط را به صورت کاملا هوشمند کنترل کرد. از طریق این ترموستات هوشمند می توان پکیج را خاموش یا روشن کرد، دما را تغییر داد و حتی برنامه های مختلف بر اساس میزان دمای محیط برای آن تعریف نمود.

  • ترموستات دیواری هوشمند داکت اسپلیت :

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم گرمایش و سرمایش که روی داکت اسپلیت نصب می‌شوند توانایی کنترل میزان دما، دورفن و مدکاری داکت اسپلیت را داشته و حتی می توان با توجه به دمای پیرامونی سناریوهای مختلفی برای استفاده بهینه از این سیستم ایجاد کرد. تجهیزات داکت اسپلیت از جمله پرکاربردترین وسیله های تهویه مطبوع می‌باشد که جایگزین اسپلیت است. که به طور خاص در اماکن عمومی نظیر مراکز اداری، تجاری، بیمارستان ها و همچنین در برج های مسکونی کاربرد فراوانی دارد. که با هوشمندسازی آن نقش بسزایی در مدیریت و کاهش مصرف انرژی می توان ایجاد نمود.

ترموستات داکت اسپلیت

  • ترموستات هوشمند رادیاتور :

ترموستات رادیاتور هوشمند نصب آسانی دارد و روی انواع رادیاتورها نصب می‌شود و با توجه به دمای محیط تنظیم می‌شود. این سیستم با تلفن همراه از راه دور قابل کنترل است. کاربر از راه دور می‌تواند عملکرد آن را کنترل کند و نیازی نیست به صورت دستی آن را خاموش یا روشن کند.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم vrv و vrf

در تکنولوژی vrvو vrf با استفاده از تجهیزات هوشمند، می توان دما، میزان دورفن و مد کاری سیستم را از طریق کنترلر مرکزی هوشمند مخصوص این تجهیزات و همچنین از طریق اپلیکیشن موبایل کنترل و مدیریت نمود. به علاوه اینکه با توجه به دمای محیط می توان سناریوهای متنوعی جهت استفاده بهینه از تجهیزات vrv و vrf ایجاد کرد.

در تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrv با قرار گرفتن یک یونیت خارجی با ظرفیت مورد نیاز می‌توان میزان گرما و سرما را برای هر فضا تامین کرد. هر سلول یونیت خارجی دو کمپرسور با دو اینورتر دارد. در زمان استارت، کمپرسور با کمترین جریان برق، سیستم را وارد مدار می‌کند. روند کار این سیستم با توجه به فضای مورد تهویه می‌باشد. تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrv مزیت های زیادی دارند. با کمک این سیستم نیازی نیست برای گرم یا خنک کردن فضاهایی که از آنها استفاده نمی‌شود، هزینه و انرژی هدر داد. به خاطر فن آوری اینورتر، کمپرسورها می‌توانند با سرعت خیلی کم نیز کار کنند که باعث صرفه جویی انرژی می‌شود. تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrv برای فضاهای داخلی خیلی بزرگ طراحی نشده‌اند.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - تجهیزات هوشمند کنترل سیستم vrv و vrf

تجهیزات کنترل سیستم گرمایش و سرمایش vrf جزو بهترین سیستم های تهویه مطبوع می‌باشد که مثل سیستم چیلر به صورت مرکزی است یا مثل سیستم داکت اسپلیت یا مینی چیلر و فن کوئل به طور مستقل استفاده می‌شود. در این سیستم نیازی به شیر کنترل نیست و تنها در زمینه گرمایشی با استفاده از کویل گرمایی می‌توان از ترموستات فن کوئل استفاده کرد. این سیستم از اصول ترمودینامیک برای سرمایش استفاده می‌کند. مشخصه بارز این سیستم توانایی تغییر مصرف انرژی با توجه به شرایط محیط می‌باشد.

کنترلر هوشمند IR

یکی از پرکاربردترین محصولات سیستم هوشمند، ترموستات کنترلر IR می‌باشد. این محصول به وسیله ارتباط بی سیم مثل وای فای به یک مودم وای فای متصل می شود. با استفاده از آن می توان تجهیزات گرمایش و سرمایش نظیر اسپلیت را از هر جای دنیا کنترل کرد. حتی با توجه به دمای محیط سناریوهای مختلفی برای عملکرد بهینه اسپلیت تعریف نمود.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - کنترلر هوشمند IR

پریز هوشمند

وسیله‌ای که خانه شما را هوشمندتر می‌کند و کمک می‌کند تا وسایل غیر هوشمند راحت‌تر کنترل شوند پریز هوشمند نام دارد. پریز هوشمند روش استفاده از وسایل برقی در خانه را تغییر می‌دهد و ظاهری مثل پریزهای معمولی دارد ولی از لحاظ عملکرد تفاوت هایی دارند. برای نصب آن احتیاجی نیست سیم پیچی ساختمان تغییر کند. فقط کافی است دو شاخه‌ی پریز هوشمند را به پریز قدیمی وارد کرده و با نصب اپلیکیشن در گوشی هوشمند، آن را کنترل نمود. این گجت هوشمند را می توان برای کنترل تجهیزات گرمایش و سرمایش نظیر شومینه های برقی، پکیج رادیاتور و بخاری های برقی استفاده کرد.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - پریز هوشمند

کلید هوشمند لمسی کولر آبی

این کلید با توجه به برنامه ای که برایش تعریف می شود، به صورت اتوماتیک، کولر آبی را روشن و خاموش می‌ کند. این کلید را می‌توان با توجه به زمان و دما تنظیم کرد. کلید هوشمند کولر آبی، به دلیل اینکه دارای ترموستات است، از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند و حتی از راه دور نیز قابل کنترل می‌باشد. این کلید دارای سنسور دما می‌باشد که می‌تواند دمای محیط را روی نمایشگر خود نشان دهد. کلید هوشمند کولر آبی به خاطر اینکه مجهز به ترموستات می‌باشد با توجه به دمای محیط می‌تواند دور موتور را تعیین کند و با تنظیم زمان از طریق اپلیکیشن موبایل می تواند در ساعت مشخص کولر را خاموش یا روشن کند. کلید هوشمند کولر آبی برای انواع کولرهای صنعتی و خانگی قابل استفاده است.

تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش - کلید هوشمند لمسی کولر آبی

 

نتیجه گیری از مقاله آشنایی با تجهیزات هوشمند کنترل سیستم سرمایش و گرمایش:

همانطور که می دانیم تجهیزات گرمایش و سرمایش جز اصلی ترین بخش های یک ساختمان محسوب می شود. که دارای تنوع گسترده ای بوده و با توجه به نوع ساختمان و آب و هوای آن منطقه، انتخاب می شود. در سال های اخیر به دلیل افزایش نرخ حامل های انرژی، توجه بیشتری به بحث بهینه سازی مصرف انرژی صورت می گیرد. یکی از تجهیزاتی که کمک شایانی در راستای این مهم می کند تکنولوژی های هوشمند کنترل سیستم های گرمایش و سرمایش است. در این مقاله سعی شد توضیح کامل و شفافی از عملکرد این تجهیزات و همچنین امکانات بسیار جذاب آن ها ذکر کرده که راهکار نوینی جهت بهینه سازی مصرف انرژی و در نهایت کاهش استفاده از حامل های انرژی و کم کردن هزینه های اقتصادی گردد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *