آموزش کامل نصب و راه اندازی سیستم های صوتی خانگی

مقدمه

در گذشته سیستم های صوتی به گونه ای طراحی می شدند که عمدتا به صورت رومیزی و ایستاده و با حجم و ابعاد بسیار زیاد فضای بی روحی را برای دکوراسیون خانه ایجاد می کردند. این سیستم ها با امکانات حداقلی که داشتند خیلی از اوقات خواسته های ما را به طور کامل برآورده نمی کردند. اما امروزه نسل جدیدی از سیستم های صوتی و پنل های موسیقی وارد بازار شدند. این نسل جدید علاوه بر جنبه زیبایی که برای دکوراسیون خانه ایجاد می کنند، امکانات قابل توجهی هم دارند. در این مقاله آموزش کامل نصب و راه اندازی سیستم های صوتی خانگی توضیح داده شده است.

سیستم های صوتی امروزی با کیفیت پخش HIFI قابلیت پخش موسیقی به روش های مختلفی دارند. این سیستم ها حتی امکان اتصال به تلویزیون و اینترنت را ایجاد می کنند. سیستم های صوتی نسل جدید با دارا بودن سیستم عامل اندروید برای نصب اپلیکیشن های مختلف و همچنین در بعضی از مدل ها با قابلیت اتصال به تلویزیون از طریق کابل HDMI یک سینمای خانگی حرفه ای ایجاد می کنند که این روزها مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

این سیستم های صوتی مدرن قابلیت اتصال به انواع اسپیکرهای سقفی، دیواری و ساب ووفر را داشته که می توان بسته به نوع سیستم صوتی، تعداد مشخصی از اسپیکرها را به آن متصل کرد. با استفاده از سیستم های صوتی مدرن، جذاب و کاربردی، افراد می توانند در هر نقطه از خانه، موسیقی دلخواه خود را پخش کرده و از شنیدن موسیقی نهایت لذت را ببرند.

در ادامه با آموزش نصب و راه اندازی این سیستم های صوتی خانگی با ما همراه باشید.

نوع کاربری و ابعاد اتاق

وقتی حرف از نوع کاربری زده می شود، منظور این است که فضای مربوطه مسکونی، اداری، تجاری و یا ورزشی است. در هر کدام از این کاربری ها به اسپیکر و آمپلی فایر مخصوص آن کاربری نیاز داریم. به طور مثال برای فضای مسکونی می توان از آمپلی فایرها و اسپیکرهای اهمی استفاده کرد که قابلیت پخش HIFI دارند. اما در یک فضای اداری معمولا از آمپلی فایرهای ولتی به همراه اسپیکرهای پیجینگ استفاده می شود.

نکته بعدی ابعاد فضای موردنظر است. که بسته به نوع کاربری و میزان مورد نیاز حجم صدا انتخاب می شود. برای فضاهای تا 50 متر بین 20 تا 100 وات، فضای بین 50 تا 100 متر 100 تا 500 وات، بین 100 تا 200 متر 500 تا 2000 وات و بیش از 200 متر 2000 وات تا 4000 وات تخمین زده می شود. توجه کنید که این موارد بر مبنای توان ماکزیمم است.

بطور مثال برای یک فضای خانگی 100 متری چهار اسپیکر 20 الی 40 وات یا دو اسپیکر 50 الی 100 وات کفایت می کند.

آموزش نصب سیستم صوتی خانگی: جانمایی اسپیکرها و آمپلی فایر

پنلی را که انتخاب کرده اید در نظر بگیرید. اگر این پنل دارای ۴ خروجی اسپیکر ۲۵ وات باشد، ترجیحا باید از اسپیکرهای ۲۰ یا 4۰ وات و به تعداد ۴ عدد استفاده کنید. البته می توانید تعداد اسپیکرها را بیشتر کنید اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در این صورت باید اسپیکرهای استفاده شده توان خروجی کمتری داشته باشند و نهایتا با سری یا موازی کردن اسپیکرها با ورودی ترمینال پنل، می توانید به تعداد دلخواه خود از لحاظ تعداد اسپیکر برسید.

آموزش راه اندازی سیستم صوتی خانگی: نحوه سیم بندی اسپیکر و آمپلی فایر و نوع سیم مورد استفاده

اگر بخواهید یک پنل موسیقی دیواری را به اسپیکرهای سقفی متصل کنید، ابتدا باید ترمینال های پشت پنل را بررسی کرده و در قسمتی که L+ و L- وجود دارد سر مثبت و منفی سیم اسپیکر سمت چپ و در قسمتی که R+ و R- وجود دارد سر مثبت و منفی سیم متصل به اسپیکر سمت راست را قرار دهید.

برای اتصال پورت AUX به تلویزیون باید از کابل AUX استفاده کرد. به نحوی که از ترمینال AUX پنل تا پشت تلویزیون لوله گذاری انجام شود. سپس کابل را کشیده و در نهایت داخل قوطی برق قرار داد. با استفاده از سوکت صدا و بکارگیری فیش صدا، انتقال صوت تلویزیون را به اسپیکرها میسر کرد. برای انتقال تصویر پنل به تلویزیون نیز باید از کابل HDMI استفاده نمود. و در قوطی پشت تلویزیون که سوکت HDMI در آن تعبیه می‌شود قرار داد. جهت تامین برق پنل باید از قبل یک سیم فاز و نول برای قوطی پنل کشیده شده باشد.

آموزش کامل نصب و راه اندازی سیستم های صوتی خانگی

آموزش کامل نصب و راه اندازی سیستم های صوتی خانگی

طریقه اتصال به تلویزیون

برای اینکه بتوان آمپلی فایر را به تلویزیون متصل کرد ابتدا باید در نظر بگیریم که آمپلی فایر چه نوع درگاه ورودی و خروجی دارد. عمده آمپلی فایرها دارای درگاه ورودی AUX بوده که به راحتی می توان از طریق ارتباط کابل AUX بین تلویزیون و آمپلی فایر صدای تلویزیون را روی اسپیکرها دریافت کرد.

برخی از آمپلی فایرها ورودی اپتیکال دارند. در این صورت اگر تلویزیون مجهز به خروجی اپتیکال باشد می توان از کابل اپتیکال برای این ارتباط استفاده کرد.

ضمنا در نسل های جدید سیستم های صوتی ورودی و خروجی HDMI وجود دارد. به وسیله کابل HDMI می توان ارتباطات گسترده تری بین آمپلی فایر و تلویزیون ایجاد نمود.

طریقه اتصال به میکروفن

برای اتصال میکروفن به آمپلی فایرهای رومیزی فیش مخصوص میکروفن را به سوکت مربوطه که در آمپلی فایرهای رومیزی تعبیه شده متصل می کنیم. ولی برای آمپلی فایرهای دیواری ابتدا باید از طریق ترمینال ورودی AUX لوله گذاری تا مکان مناسب جهت نصب پریز مخصوص میکروفن انجام شده و کابل AUX بین این دو بخش اجرا شود تا بتوان میکروفن را به پنل موسیقی دیواری متصل کرد.

طریقه اتصال به آمپلی فایر جانبی

اگر بخواهیم آمپلی فایری را به یک آمپلی فایر دیگر متصل کنیم تا بتوانیم توان بالاتری را با توجه به تعداد و توان اسپیکرها داشته باشیم باید با استفاده از کابل AUX ، خروجی AUX آمپلی فایر اصلی را به ورودی AUX آمپلی فایر جانبی متصل کرد. با استفاده از این کار می توان به راحتی فضاهای بزرگ را تحت پوشش سیستم صوتی فراگیر قرار داد.

طریقه اتصال به ساب ووفر

برای استفاده از ساب ووفر در کنار اسپیکرهای سقفی یا دیواری باید کابل AUX از خروجی AUX آمپلی فایر به ورودی AUX ساب ووفر متصل شود تا بتوان از ساب ووفر در کنار اسپیکرها استفاده کرد.

طریقه مدیریت هزینه اجرای سیستم صوتی در فضاهای بزرگ

جدای از بحث آموزش نصب و راه اندازی سیستم های صوتی خانگی، مدیریت هزینه نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. گاها پیش می آید بابت مدیریت هزینه تمام شده سیستم صوتی از ترکیب چند آمپلی فایر استفاده می شود. با این کار علاوه بر کاهش هزینه، پوشش کاملی برای دستیابی به صوتی فراگیر در فضا ایجاد می گردد.

به طور مثال برای یک فضای 200 متری برای داشتن حجم و کیفیت صدای بالا نیاز به 4 اسپیکر سقفی 100 وات داریم. و از طرفی هم می خواهیم از تاچ پنل آمپلی فایرهای دیواری استفاده کنیم. ولی میزان توان خروجی در این حد تنها در پنل های 7 و 10 اینچ هست که قیمت بالایی دارند. در این جا پیشنهاد می شود برای کاهش هزینه ها از پنل های موسیقی با سایز کوچک که دارای خروجی AUX هستند استفاده شود. در کنار آن برای پوشش کامل توان اسپیکرها از آمپلی فایر جانبی در کنار این پنل موسیقی استفاده گردد.

طریقه کنترل پنل موسیقی اندروید با موبایل و تبلت

در پنل های موسیقی دیواری اندروید با استفاده از اپلیکیشن ESHARE می توان مدیریت کل تاچ پنل را روی موبایل یا تبلت به دست گرفت. البته فراموش نشود که برای ایجاد این ارتباط حتما باید از یک مودم وای فای در فضا استفاده کرده. پنل موسیقی و موبایل نیز به وای فای مودم متصل باشد.

آموزش نصب و راه اندازی سیستم صوتی خانگی: نوع سیم مورد استفاده برای اسپیکر

برای اینکه بتوان کیفیت بالایی را از خروجی اسپیکرها دریافت کرد، نوع سیم مورد استفاده بین آمپلی فایر و اسپیکر از اهمیت زیادی برخوردار است.

سیم مورد استفاده ترجیحا سیم مخصوص اسپیکر (سیم شیشه ای) با مقطع 2 بوده و برای فضاهایی که فاصله اسپیکر تا آمپلی فایر زیاد است از مقطع 2.5 استفاده شود. در صورتی که به دلیل کمبود فضا برای انتقال سیم اسپیکر ناچار باشیم آن را از کنار کابل یا سیم برق عبور دهیم باید از سیم مخصوص اسپیکر شیلددار استفاده کنیم. تا از ایجاد نویز جلوگیری شود.

 

نوع سیم مورد استفاده برای اسپیکر

نتیجه گیری

سیستم های صوتی همواره یکی از جذاب ترین بخش های یک ساختمان به حساب می آید. در چند سال اخیر سیستم های صوتی خانگی نسل جدید که شامل اسپیکرهای سقفی و پنل های موسیقی دیواری است بسیار مورد استقبال قرار گرفته و جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است.

این سیستم ها به خصوص به دلیل تنوعی که در قیمت دارد باعث شده که افراد از هر قشری بتوانند از منزل مسکونی ساده تا لوکس ترین آپارتمان ها را به آن مجهز کرده و به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند. و حتی برای ساختمان سازها گاهی به عنوان یک آپشن جذاب به حساب آمده و با تجهیز خانه خود به این سیستم ها با قیمتی حداقلی توانستند ملک خود را با قیمتی مضاعف به فروش رسانند.

به طور کل برای اینکه بخواهید یک سیستم صوتی را تهیه نمایید، با توجه به قابلیت ها و امکاناتی که یک سیستم صوتی دارد، بودجه ای که برای آن در نظر گرفتید و با توجه به متراژ فضای موردنظر می توانید پنل موسیقی دلخواه خود و اسپیکرها را انتخاب کنید.

در این مقاله سعی شد جزییات نصب و راه اندازی این سیستم های صوتی خانگی گفته شود تا دید بهتری نسبت به اجرای این تجهیزات به دست آید. این سیستم ها دارای تنوع گسترده ای هستند که هر کدام دارای جزییات متفاوت بوده که با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی نسبت به اجرای این سیستم ها و استفاده درست از آن ها فراهم می شود.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند چیست؟

مقدمه

مطالب زیادی درباره ارزش های متحول کننده اینترنت اشیا یا IoT در اتوماسیون خانه و ساختمان گفته شده است. گسترش رو به رشد سنسورهای هوشمند ارزان قیمت و فناوری های بی سیم، محیط های داخلی که در آن کار و زندگی می کنیم را تا حد زیادی تغییر می‌دهد و سهم بالاتری از کارآیی، راحتی و ایمنی را فراهم می‌کند. برخی با توجه به کاربردهای مشترک بسیار بین خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از جمله کنترل آب و هوا، اتوماسیون روشنایی، امنیت یا ایمنی در برابر آتش سوزی، تصور می‌کنند که فناوریIoT برای این دو سازه بسیار مشابه هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت های میان خانه هوشمند و ساختمان هوشمند می پردازیم.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند

در واقع فروشندگان تجهیزات IoT مانند Tuya سعی دارند عرضه محصولات خود به بازارهای تجاری را گسترش دهند. اما، آیا ما واقعا می‌توانیم از همان ترموستات خانه خود برای اندازه گیری دما و رطوبت دفتر کار استفاده کنیم؟ حقیقت این است که به غیر از کارایی، ابعاد و هزینه نیز بخشی از این معادله است. اغلب این تجهیزات نیستند که این دو عامل را تعیین می کنند بلکه نوع اتصالاتی که دارند این تفاوت را ایجاد می کند. ممکن است یک ترموستات در محیط خانه که یک محیط کوچک است کافی باشد. اما در محیط های صنعتی و تجاری از تجهیزات سرمایش گرمایش صنعتی استفاده می شود. در این محیط‌ها به نقاط اندازه گیری شده و توزیع شده بیشتری برای تنظیم تجهیزات سرمایش گرمایش با توجه به زون بندی‌های کوچک نیاز است. که نهایتا باعث بهینه سازی مصرف انرژی و راحتی بیشتری در فضا می شود.

نکته دیگر آن است که اگرچه شبکه های اتوماسیون خانه و ساختمان اهداف مشترکی دارند، اما فضای مورد استفاده در ساختمان پیچیده‌تر است. مدیریت فضا، نگهداری از تجهیزات، مدیریت مصرف، مدیریت پسماند و پارک هوشمند، همگی کاربری های ساختمانی هوشمند جالبی هستند که به محیط خانگی ارتباطی ندارند.

بنابراین حتی هنگامیکه شبکه‌های خانه هوشمند و ساختمان هوشمند به طور یکسان از تجهیزاتی نظیر سنسور دما، سنسور تشخیص حرکت یا سنسور دود استفاده کنند، احتمالا به پروتکل ها و ساختارهای ارتباطی متفاوتی نیاز خواهند داشت تا به سرانجام برسند.

فناوری های رایج وای فای و بلوتوث به همراه راه‌ حل های شبکه‌ موجود برای کنترل روشنایی همانند zigbee ،Thread و Z-wave برای  شبکه‌های اتوماسیون خانگی بسیار مناسب هستند. با این وجود آن ها اغلب برای یک ساختمان هوشمند که دارای ابعاد گسترده با نقاط پایانی توزیع شده کاملا مطلوب نیستند. سه علت آن در ادامه ذکر شده است:

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: اندازه و ساختار خانه

محیط فیزیکی تاثیر بسیاری بر کیفیت ارتباط و سیگنال دهی تجهیزات رادیویی بی سیم دارد. محیط خانگی کوچک با ساختار ساده و موانع اندک، چالش های کمی برای پخش سیگنال در فناوری های با برد کوتاه مطرح می کند‌. حتی اگر در بخش هایی از خانه تان در وصل شدن وای فای مشکل داشته باشید می توانید تنها با یک دستگاه extender این مشکل را به سرعت برطرف کنید.

از سوی دیگر راه‌ حل های با برد کوتاه در مورد ساختمان های تجاری مرتفع، فضاهای پراکنده به صورت جغرافیایی یا تجهیزات صنعتی متراکم از نظر ساختار، پوشش و قابلیت نفوذ موردنیاز را فراهم نمی‌کنند. اگرچه استفاده از توپولوژی شبکه می‌تواند دسترسی شبکه را افزایش دهد، با این حال مشکلات خود را دارد. با توجه به گستره فیزیکی محدود پروتکل های شبکه مش، باید مطمئن شوید که گره ها به صورت برابر توزیع شده است و تکرار کننده های بیشتری بر حسب لزوم افزوده می شود تا بین این دو نقطه‌ داده ارتباط برقرار شود. در صورت اجرا در ابعاد بزرگ، هزینه‌های زیرساخت و مهندسی شبکه‌های مش ممکن است به سرعت افزایش یابد.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: نیازمندی های نیرو

در شبکه‌های اتوماسیون خانگی، ارتباط بی سیم با توان پایین مفید است اما جزو ملزومات نیست. علت این است که بیشتر تجهیزات به آسانی در نزدیکی پریز قرار داده شده اند و در نهایت تنها نقاط پایانی اندکی وجود دارد. پس از نظر فنی شما می توانید تمام تجهیزات خانه‌ هوشمند خود را با استفاده از زیرساخت وای‌ فای موجود و بدون نگرانی از ماهیت پرمصرف آن به اینترنت متصل کنید.

برخلاف آن سنسورهای بی سیم در تجهیزات تجاری و صنعتی اغلب به تعداد هزاران عدد بوده و در نزدیکی منبع تغذیه برق قرار ندارد. حتی اگر نزدیک آن باشد سیم کشی این تعداد از سنسور بسیار گران و دشوار است. در مکان‌های تولیدی با وجود ابزار و سیستم‌های در حال کار پیچیده، کانال کشی کابل‌ها خطرناک بوده و همچنین منجر به تعطیلی پرهزینه تولید می‌شود. به این ترتیب برای اینکه یک شبکه ساختمان هوشمند از نظر اقتصادی به صرفه باشد، تجهیزات باید بتوانند به مدت چند سال با باتری های مستقل کار کنند. که در این مورد توان مصرفی بسیار پایین همراه با فناوری باتری با قابلیت ماندگاری بالا، اولویت دارد.

بسیاری از پروتکل های شبکه مش با توجه به توان مصرفی پایین ساخته می شوند. اما توپولوژی شبکه مش به دلیل اینکه ارسال ها باید بصورت مداوم پیام ها را از طریق خود دریافت و منتشر کنند توان مصرفی بالایی دارد. در گره هایی که ترافیک انتشار بالایی دارند عمر باتری به شدت کوتاه است.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: سیستم های رادیویی بازمانده

تداخلات رادیویی داخل باند که در طیف بدون مجوز فعالیت می کنند، چالش بزرگی برای سیستم های ارتباط بی سیم فراهم می کنند.

به طور خاص باند ۲.۴ گیگاهرتز به دلیل دسترسی جهانی، به طور گسترده در بین فناوری های رادیویی موجود از جمله وای فای، بلوتوث، zigbee و بسیاری از پروتکل های مش استفاده شده است. با توجه به تعداد کم تجهیزات متصل، شاید مسئله پهنای باند در یک شبکه خانگی کمتر به چشم بیاید. با این وجود در آرایش  IoT تجاری و  صنعتی ریسک تداخل الکترومغناطیس بسیار است.

در بیشتر ساختمان های تشکیلاتی و پایگاه های تولیدی از کانال های ۲.۴ گیگاهرتزی به طور گسترده استفاده می شود. پس باید به دقت میزان اشباع شدن کانال ها را ارزیابی کنید. اگر شبکه اتوماسیون شما بتواند از شلوغی ترافیک ۲.۴ گیگاهرتزی عبور کند، چه اتفاقی می‌افتد اگر شما تجهیزات جدید را چند سال بعد گسترش دهید؟ نمی‌توان اندازه را به عنوان یک عنصر افزوده در شبکه IoT شما در نظر گرفت و باید آن را از ابتدا برنامه ریزی کرد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، علیرغم شباهت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از نظر کاربردهای مشخص، آن ها در ملزومات فنی و مهندسی بسیار تفاوت دارند. برای ساختمان های هوشمند، چالش ها در گستره، قدرت و اندازه شبکه به معنای این است که شرکت ها باید مثلا فراتر از راه حل های کوتاه بُرد و مش موجود در بازار را در نظر بگیرند. فناوری های جدید همانند low power wide area networks  که برای کاربرد سنسور شبکه‌ در مقیاس بزرگ می باشند که با هدف خاصی ساخته شده اند. اگرچه این فناوری در صنعت اتوماسیون خانگی تقریبا جدید هستند، فرصت های خوبی ارائه می کنند. در نهایت گزینه‌ اتصال می تواند ساختار IoT شما را بسازد یا خراب کند.

ساختمان هوشمند چه مزایایی دارد؟

مقدمه

ساختمان هوشمند به ساختمانی اطلاق می شود که بر اساس نیازها، علایق و به طور کل سبک زندگی ساکنین آن طراحی شده است. ساختمان هوشمند با بکارگیری هوش مصنوعی و استفاده از تجهیزات هوشمند، ارتباطی تنگاتنگ با اجزای خود دارد.

این اجزا نظیر سیستم های روشنایی، سرمایش و گرمایش، درب ورودی، تجهیزات برقی، شیر فلکه ورودی آب و گاز، پرده ها و پنجره ها و دیگر تجهیزات است. که نهایتا بکارگیری از آن ها سبک جدیدی از زندگی را به وجود آورده که موجب آسایش، امنیت و راحتی افراد آن ساختمان می شود.

در این مقاله قصد داریم کاربردی ترین مزایای یک ساختمان هوشمند را به طور کامل شرح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مزایای یک ساختمان هوشمند

در این مقاله به نه مورد از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند به شرح زیر اشاره شده است:

1) ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

وقتی که صحبت از ساختمان هوشمند می شود، فقط کنترل چراغ ها، تجهیزات برقی و دیگر امکانات توسط اپلیکیشن ساختمان هوشمند نیست، بلکه این امکان فراهم می شود که تمام تجهیزات و امکانات درون یک ساختمان هوشمند به صورت جامع و یکپارچه و بر اساس هوش مصنوعی، به طور کاملا هوشمندانه، بر پایه شرایط محیطی، شرایط اقلیمی و همچنین بر مبنای نوع زندگی آن خانواده تنظیم و اجرا می گردد.

به طور مثال با توجه به شرایط آب و هوایی و سبک زندگی و شغل افراد و همچنین با توجه به حضور یا عدم حضور افراد خانواده، سیستم سرمایش یا گرمایش به طور کاملا هوشمندانه عمل کرده، در زمان های عدم حضور به حالت غیرفعال و در زمان حضور فعال شده و با توجه به دمای هوا تنظیم می گردد.

ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

2) ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

در چند سال اخیر با افزایش جمعیت و تقاضای رو به رشد برای غذا و حامل های انرژی مساله انرژی به یکی از چالش های نسل امروز تبدیل شده است. یکی از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند، مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی است. این ویژگی به ویژه در مراکز اداری، تجاری و صنعتی که مدیریت هزینه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بسیار مهم و لازم الاجراست.

در یک ساختمان هوشمند، مصرف انرژی که به طور ویژه به کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش باز می گردد کاملا هوشمند است. کنترل مصرف انرژی با توجه به تغییرات آب و هوایی و حتی ساعات کاری به طور هوشمند قابل پیاده سازی است. به طور مثال، سیستم های سرمایش و گرمایش هوشمند در یک ساختمان اداری از لحظه شروع کار و با توجه به دمای پیرامونی تنظیم شده و با پایان کار اداری به حالت خاموش یا سطح استاندارد برمی گردد.

همچنین سیستم های روشنایی هوشمند یکی دیگر از مباحثی است که جهت کنترل و مدیریت مصرف انرژی در یک ساختمان هوشمند اعمال می گردد که با توجه به نور طبیعی محیط به صورت هوشمند روشن یا خاموش می گردد. و در ساعاتی که نیاز به روشنایی وجود ندارد خاموش است.

ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

3) ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

همیشه خبرهای مختلفی شنیده می شود با این مضمون که سرقت، آتش سوزی و یا حوادث ناگواری مثل نشت گاز و یا نشت آب در بعضی ساختمان ها رخ داده. که علاوه بر خسارت های مالی فراوان، گاها متاسفانه خسارت های جانی را هم در پی دارد.

یکی از وظایف اصلی یک ساختمان هوشمند پیشگیری از وقوع چنین حوادث ناگواری است. به طور مثال، در ساختمان‌های هوشمند با تمهیداتی نظیر سنسورهای امنیتی در و پنجره، سنسور حرکت، دوربین های مداربسته هوشمند، آژیر خطر و دستگیره دیجیتال می توان از وقوع سرقت جلوگیری کرد. همچنین در مورد حوادثی نظیر آتش سوزی، آب گرفتگی و گاز گرفتگی با استفاده از سنسورهای ایمنی هوشمند نظیر سنسور اعلام حریق، سنسور نشت گاز و سنسور نشت آب به همراه شیر برقی هوشمند که بر روی شیر فلکه آب و گاز ورودی نصب می گردد، جلوی این اتفاق های غیر مترقبه را گرفت.

ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

4) ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

در دنیای امروزه به دلیل حجم بالای فعالیت های بشر، نیاز به آرامش و رفاه بیش از پیش مشهود است. تکنولوژی ساختمان هوشمند باعث شده بخش اعظمی از دلمشغولی های انسان امروز تا حد زیادی رفع گردد. این نوع ساختمان با ایجاد هوش مصنوعی و بر اساس سطح زندگی افراد و علایقشان، راهکارها و برنامه ریزی های دقیقی را اجرا می کند. که این امر باعث ایجاد آسایش و رفاه ساکنان ساختمان هوشمند می گردد. مواردی نظیر مدیریت یکپارچه ساختمان، ایمنی و امنیت، راحتی، لوکس بودن و مدیریت مصرف انرژی.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

5) ساختمان هوشمند و لوکس کردن قابلیت ها

جدای از مزایای اصلی یک ساختمان هوشمند که موارد آن در بالا اشاره شد، لوکس بودن از ویژگی های انکارناپذیر آن است. با وجود تجهیزاتی مثل کلیدهای هوشمند رویه شیشه و فلز و حتی سنگ و تاچ پنل های دیواری در ابعاد مختلف و همچنین سیستم های صوتی پیشرفته و پرده های برقی هوشمند این ویژگی در ساختمان‌های هوشمند کاملا مشهود و هویداست. پس با پیاده سازی و اجرای یک ساختمان هوشمند، علاوه بر قابلیت های بی نظیر آن، فضای لوکس و جذاب نیز از لحاظ دید بصری برای کاربر فراهم می گردد.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

6) ساختمان هوشمند و ایجاد ارزش افزوده

یکی از مزایای اصلی هر ساختمان هوشمند ایجاد ارزش افزوده است. بدین معنا که ساختمان‌های هوشمند در مقایسه با ساختمان‌های معمولی دارای ارزش و بهای تمام شده ی به مراتب بالاتری است. این ویژگی موجب فروشی سریع تر و بهتر و با مبلغی بالاتر برای سازنده آن ساختمان‌های هوشمند نسبت به ساختمان‌های معمولی است.

بدین ترتیب خیلی راحت می توان با هزینه های به مراتب مناسب و اقتصادی، ارزش افزوده چند برابری برای آن ساختمان ایجاد کرد.

7) ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

سالمندان سرمایه های معنوی هر خانواده ای هستند. نگهداری، مراقبت و رسیدگی به آن ها در سال‌های اخیر که مشغله و دغدغه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود از اهمیت بیشتری برخوردار است. ساختمان‌های هوشمند راهکارهای نوینی برای کنترل و مراقبت از سالمندان ارائه می دهند. یکی از این راهکارها دکمه فراخوان هوشمند sos است که سالمندان می توانند در صورت بروز مشکلی خاص از این دکمه هوشمند استفاده کنند تا عزیزان خود را از وقوع حادثه مطلع کنند.

حتی می توان این سیستم را طوری پیاده سازی کرد که مستقیما با اورژانس، آتش نشانی و یا پلیس ارتباط گرفته و در صورت وقوع اتفاقی خاص نیروی خدماتی خود را به محیط ارسال کنند.

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده که برای سالمندان نیز مفید است، دوربین های هوشمند هستند. با استفاده از این دوربین ها می توان در لحظه از حال سالمند خود مطلع شده و حتی راجع به مصارف دارویی از راه دور به او تذکراتی داد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

8) ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

یکی از دغدغه هایی که این روزها ذهن خانواده ها به ویژه کسانی که شاغلند و کودک خردسال دارند را درگیر می کند، نگهداری و مراقبت صحیح از کودکانشان است. ساختمان هوشمند توانسته تا حد زیادی با ارائه یک سری تجهیزات کاربردی این دغدغه ها را رفع کند.

یکی از این تجهیزات که بسیار هم کاربردی است دوربین های هوشمند خانگی می باشد. که با نصب آن در فضای خانه می توان از تمام حرکات و وضعیت کودک باخبر شد. حتی با او مکالمه دوطرفه انجام داد و اگر پرستاری در محیط حضور دارد تذکرات لازم را به او داد. همچنین دوربین های هوشمندی وجود دارند که حساس به صدای گریه کودک می باشند. و در صورت گریه کودک می توان وضعیت را به راحتی چک کرد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

9) ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

وقتی حرف از حیوان خانگی زده می شود، چند نکته ضروری را باید یادآور شد: فضای مناسب برای حیوان خانگی ، حس آرامش و امنیت، همچنین تامین غذای آن. یکی از ویژگی های ساختمان هوشمند استفاده از تجهیزاتی است که این نکات مهم در بحث نگهداری حیوانات خانگی را فراهم می کند.

اولین مورد آن دوربین‌های هوشمند خانگی است که توسط آن می‌توان در لحظه از طریق اپلیکیشن موبایل از وضعیت آن حیوان خانگی مطلع شد.

دومین مورد گجت های هوشمند سرو غذا و آب برای حیوانات خانگی است که به وسیله زمانبندی از پیش تعیین شده می توان نیاز آن حیوان خانگی را حتی در زمان عدم حضور در منزل فراهم نمود.

سومین مورد سنسورهای هوشمند سلامتی بوده که با اتصال آن به حیوان خانگی در لحظه از اطلاعات فیزیکی آن مطلع شد.

چهارمین مورد در بحث نگهداری از حیوانات خانگی در ساختمان هوشمند، کنترل وضعیت دما (سرمایش و گرمایش) برای محیطی است که حیوان خانگی در آن نگهداری می شود. بطور مثال با گرمای فضا، حتی زمانیکه منزل نیستید، اسپلیت به صورت خودکار روشن شده و دمای محیط را به حد مطبوع می رساند. بدین گونه افرادی که حیوان خانگی نگهداری می کنند و ساعاتی از روز مجبور به ترک خانه هستند، از طریق تجهیزات و آپشن های هوشمند، دیگر نگرانی ای بابت امنیت و سلامتی حیوان خانگی خود ندارند.

ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد اطلاعات جامعی از یک ساختمان هوشمند به همراه کاربردی ترین مزایای آن ارائه شود. به طور کل هدف از ایجاد یک ساختمان هوشمند، کاهش دغدغه ها، ایجاد آسایش و رفاه، افزایش ایمنی و امنیت، ایجاد ارزش افزوده و حفظ دارایی های مادی و معنوی و به طور کل استفاده هدفمند از تکنولوژی برای دستیابی به این موارد است.

پس می توان گفت هر موقع تکنولوژی به طور صحیح به استخدام انسان ها درآید سبک زندگی مفید و برتری را ایجاد می کند. یکی از این تکنولوژی ها، ساختمان هوشمند است. که در آینده نه چندان دور، برای زندگی بهتر، همه ساختمان ها را تحت پوشش قرار می دهد.

راهنمای خرید اسپیکر

مقدمه

آیا آماده هستید که بدانید اسپیکرهای شما باید چند وات باشند تا صدای اتاق شما را بهتر کنند؟ آیا می دانید مقدار توان اسپیکر بر حسب وات و اندازه اتاق (توان بر حسب وات در هر متر مربع) چقدر باید باشد؟ در مقاله راهنمای خرید و انتخاب اسپیکر، همه چیز در رابطه با میزان وات مورد نیاز اسپیکر ها از جمله موارد زیر را خواهید آموخت:

 • نحوه­ محاسبه­ میزان وات برای یک جشن
 • مقدار توان متوسط بر اساس اندازه­ اتاق
 • ارتباط وات با اسپیکرها
 • ارتباط میزان وات با فاصله­ اسپیکرها از هم
 • علت دو برابر نشدن حجم صدا بعد از دو برابر کردن مقدار وات اسپیکر

راهنمای جامع انتخاب و خرید اسپیکر مناسب بر اساس متراژ و نوع پروژه

اسپیکرها بسته به نوع آن ها از توان 10 وات تا 2000 وات متغیر هستند. مزیت وات بالاتر، افزایش حجم و کیفیت بالاتر صوت و پوشش دهی در حجم صدای پایین تر است.

هنگامیکه به میزان وات اسپیکرها و ساب ووفر ها دقت می­ کنید، اغلب دو عدد مقدار توان موثر (RMS) و توان ماکزیمم (PEAK) را برای درجه بندی مدیریت توان دستگاه پیدا می کنید. توان موثر به این اشاره دارد که یک اسپیکر به طور مستمر با چه توانی می تواند کار کند. توان ماکزیمم به بالاترین سطح توانی اشاره دارد که یک اسپیکر می ­تواند در ضربه­ های کوتاه استفاده کند. به عنوان مثال یک اسپیکر با مقدار توان موثر 50 وات اما توان ماکزیمم 100 وات به معنای این است که آن اسپیکر می ­تواند به راحتی با 50 وات نیروی مداوم با ضربه ­هایی تا 100 وات کار کند.

پاسخ به این پرسش که یک اسپیکر خوب چند وات است، به اندازه­ خانه­ یا مکان مورد نظر شما بستگی دارد. یک اسپیکر خوب برای یک جشن خانگی کوچک در صورتیکه مکان جشن کوچک باشد می ­تواند 50 وات باشد. برخلاف آن اگر میزبان یک جشن 200 تا 300 نفره باشید کمتر از 1500 وات فایده ­ای ندارد.

راهنمای خرید اسپیکر سقفی

راهنمای خرید اسپیکر: توان متوسط اسپیکر بر حسب اندازه­ اتاق

همانگونه که در جدول زیر مشاهده می کنید، برای فضای کمتر از 50 متر مربع جمع توان اسپیکرها باید بین 20 تا 100 وات باشد. در فضای بین 50 تا 100 متر مربع به دنبال اسپیکرهایی با توان مجموع 100 تا 500 وات باشید. فضای بین 100 تا 200 متر مربع با جمع توان اسپیکرهای 500 تا 700 وات و یک ساب ووفر 1000 وات پوشش داده خواهد شد. برای پوشش دادن فضای بزرگتر از 200 متر مربع توان مجموع اسپیکرها و ساب ووفر باید بین 2000 تا 4000 وات باشد.

اندازه ­اتاق برحسب متر مربع مجموع توان بر حسب وات (ماکزیمم)
زیر 50 20 تا 100 وات
50 تا 100 100 تا 500 وات
100 تا 200 500 تا 2000 وات
بیش از 200 2000 تا 4000 وات

فضای کمتر از 50 متر مربع:

در اینجا به یک ساب ووفر اضافی نیاز ندارید. احتمالا یک جشن خانگی است که کمتر از 20 نفر در آن شرکت می­ کنند. پس اهمیتی ندارد. بین یک تا دو عدد اسپیکر سقفی 20 وات پاسخگوی نیاز شما برای این فضا خواهد بود.

اسپیکر HIFI که دارای تیوتر و ووفر داخلی است و می توانید هم به صورت بلوتوثی و هم اینکه اگر امکان سیم کشی از اسپیکر تا دیوار را داشته باشید از پنل های موسیقی دیواری نیز استفاده کنید که قابلیت پخش موزیک از طریق بلوتوث، فلش و کارت حافظه را دارند.

فضای بین 50-100 متر مربع:

احتمالا یک سالن پذیرایی با اندازه مناسب یا یک آپارتمان کامل با گنجایش 30 تا 40 نفر می باشد. شما می ­توانید از 4 عدد اسپیکر سقفی با توان ماکزیمم 20 تا 60 وات و یا دو عدد اسپیکر سقفی با توان ماکزیمم 100 وات نیز استفاده کنید.

فضای بین 100-200 متر مربع:

اگر به دنبال یک سیستم صوتی با صدای فراگیر خوب برای جشن گرفتن در خانه­ خود هستید و افراد زیادی دعوت نکرده ­اید (حداکثر 140 نفر) شما به حداقل 6 اسپیکر سقفی 100 وات و یک عدد ساب ووفر 300 وات نیاز دارید.

یک نکته­ مهم اینکه هنگام استفاده از اسپیکرهای حرفه ای مطمئن شوید که فایل های صوتی با کیفیت بالا دارید.

 فضای بزرگتر از 200 متر مربع:

برای فضاهای بیش از 200 متر مربع نیازمند بکارگیری بیش از 8 اسپیکر سقفی 100 وات به همراه ساب ووفر 600 واتی خواهید بود تا بتواند صدایی دلنشین و فراگیر در جشن و مراسم ها ایجاد نماید.

راهنمای خرید اسپیکر: فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب میزان وات اسپیکر

مقدار واتی که شما برای یک جشن نیاز دارید را چگونه محاسبه کنیم؟

1- تعداد مهمان ها

تعداد مهمان های جشن یا مراسمی که می خواهید برگزار کنید مهم است. همچنین باید بدانید که میزان سر و صدای میهمان هایتان کم خواهد بود یا زیاد که در این مورد معمولا می توان از سن مهمانان نیز کمک گرفت.

2- اندازه­ سالن

این مورد خیلی مهم است. اگر یک جشن خانگی (انبار، پشت بام، آپارتمان) یا هر مکان با فضای بسته برگزار می­ کنید باید بدانید متراژ آن چقدر است و دیوارها چگونه چیده شده است تا محیط اکوستیک بهتری بدست آوریم.

3- محیط بسته یا باز

اگر در محیط باز (مثلا بیرون از خانه) باشد حتی اگر تعداد مهمان ها هم یکی باشد معمولا مقدار وات را به علت باد یا هر چیز دیگری که با آن تداخل دارد دو برابر می ­کنیم. در فضای بیرون باید حداقل 10 وات برای هر مهمان را در نظر بگیرید.

راهنمای خرید اسپیکر

راهنمای خرید اسپیکر: ارتباط توان بر حسب وات با اسپیکر

یک وات،  واحدی از انرژی است که به افتخار جیمز وات نامگذاری شد. در دنیای دی ­جی ها از اصطلاح وات برای اندازه­ گیری ظرفیت توان مربوط به خروجی تجهیزات صوتی استفاده می کنیم. شما دو مقدار اساسی برای توان تجهیزات صوتی خواهید یافت. مقدار توان موثر به این اشاره دارد که یک دستگاه صوتی چه میزان توان مداوم را می­تواند مدیریت کند. میزان توان ماکزیمم به سطح توان حداکثری اشاره دارد که یک اسپیکر می­ تواند در ضربه­ های کوتاه آن را مدیریت کند. اگر شما اسپیکری با توان موثر 75 وات و توان ماکزیمم 160 وات در اختیار داشته باشید، می­توانید 75 وات توان مستمر و توان ماکزیمم تا 150 وات را مدیریت کنید.

خوب است که به مقایسه­ توان بر حسب وات دو اسپیکر روشن دقت کنید. چرا به این صورت است؟ مقدار توان موثر به کاربرد مستمر در دنیای واقعی گفته می­ شود به همین علت برای اندازه­ گیری دقیق عملکرد اسپیکر بهتر است از توان موثر استفاده شود. آیا توان بر حسب وات در اسپیکرها انقدر مهم است ؟! به دلایل زیر، مقدار وات خیلی در اسپیکرها مهم نیست و عوامل اصلی در انتخاب بهترین نوع اینها هستند:

 • ارتباط توان بر حسب وات با فاصله­ اسپیکر ها چیست؟

نرخ متوسط در طیف عملکرد صوت براساس میزان بلندی صدای (SPL) تجهیزات صوتی به نسبت صدای پیش زمینه­ محبوس است.

به طور کل می توان گفت که یک اسپیکر 20 وات محوطه­ ای حدود 20 متری را پوشش خواهد داد. همچنین با تغییر مکان اسپیکر متوجه می شوید اسپیکرها باید در چه فاصله­ ای و چگونه قرار داده شوند تا بهترین عملکرد را داشته باشند.

 • چرا دو برابر کردن مقدار وات حجم صدا را دو برابر نمی­کند؟

میزان بلند بودن صدا (SPL) که به صورت دسیبل (dB) اعلام می­ شود نشان می­ دهد که یک صدا در مقایسه با صدای دیگر چقدر بلندتر یا آرام تر است.

به دلیل اینکه مقدار دسیبل به صورت لگاریتم است نمی­ توانید آن را دو برابر کنید تا صدایی دو برابر بلندتر به دست آورید. به عنوان مثال میزان بلندی صدای 60 دسیبل به معنای دو برابر بودن سطح فشار صدای 30 دسیبل نیست. بنابراین دو برابر کردن توان (مقدار وات) منجر به افزایش 3 دسیبل می­ شود. یک افزایش حجم صدای قابل توجه ولی نه دو برابر مقدار قبلی. دو برابر کردن حجم صدا نیازمند افزایش 10 دسیبل است.

 • چرا مقدار وات به معنای حجم صدای بیشتر نیست؟

 بر خلاف باور عموم، خوب می­شد اگر هنگام تحلیل اسپیکرها انتظار نداشتید که مقدار وات بیشتر همانند حجم بیشتر باشد. اگرچه مقدار وات هنگام انتخاب اسپیکر عامل مهمی است، میزان حساسیت عامل تعیین کننده­ تری است. میزان حساسیت که بر حسب دسیبل نشان داده می­ شود معیاری از توانایی اسپیکر برای تبدیل موثر توان به صدا است. میزان حساسیت سطح فشار صدایی را تعریف می­ کند که یک اسپیکر می­ تواند از یک سیگنال 1 واتی در گستره­ 1 متر ارائه دهد. همچنین یک نشانه­ معنادار از مقدار بلندی صدای کلی یک اسپیکر است و دلیلی است که چرا یک اسپیکر 2000 واتی لزوما از یک اسپیکر 1000 واتی قویتر نیست.

یک اسپیکر 1000 واتی دارای حساسیت 96 دسیبل همان حجم صدای یک اسپیکر2000 واتی با حساسیت 93 دسیبل را خواهد داشت.

راهنمای خرید اسپیکر: اسپیکرهای اکتیو یا پسیو؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

اسپیکرهای پسیو آمپلی فایر ندارند. شما می توانید بر حسب تعداد و توان اسپیکرها، از آمپلی فایرهای رومیزی، دیواری و یا ماژول های آمپلی فایر بهره ببرید.

هنگامی که درباره­ مقدار وات یک اسپیکر پسیو صحبت می ­کنیم به قابلیت خروجی توان آن اشاره می­ کنیم.

اگر در حال ساخت یک سیستم صوتی فراگیر پیچیده هستید، اسپیکرهای پسیو عالی هستند. به دلیل توان فوق العاده ای که این سیستم ها نیاز دارند، داشتن آمپلی فایرها و اسپیکرها به صورت مجزا این اجازه را می دهد تا طرح های سفارشی متناسب با نیازهای مکان مورد نظر اجرا شود.

اسپیکرهای اکتیو، آمپلی فایرهای توکار دارند که کاملا مناسب اسپیکر هستند. این اسپیکرها برای شما مناسب است زیرا دیگر نگران جور کردن اسپیکرهایتان با آمپلی فایر متناسب با آن نخواهید بود. این مسئله برای شما حل شده است. کار با آنها بسیار راحت است. یک نمونه از اسپیکرهای اکتیو، اسپیکرهای سقفی بلوتوثی هستند که بدون نیاز به سیم کشی و تخریب، به آسانی به برق متصل شده و به ابزارهای دیگر نیاز ندارید.

خرید اسپیکر سقفی
خرید اسپیکر دیواری

نتیجه گیری

به طور کل می توان گفت برای تهیه اسپیکر به مساحت و نوع کاربری احتیاج داریم. سپس بر اساس موارد ذکر شده نوع اسپیکر را بر حسب نیاز، محدودیت ها، بودجه مورد نظر و سلیقه انتخاب کرده تا بتوان بهترین عملکرد را از سیستم صوتی بدست آورد. همچنین مکان یابی دقیق اسپیکرها و بکارگیری آمپلی فایر متناسب با آن ها و نیز استفاده از سیم های استاندارد می تواند نقش موثری در کیفیت پخش صوت در مکان مورد نظر ایجاد نماید.

انواع اسپیکر موجود در بازار

آشنایی با انواع اسپیکر های موجود در بازار

انواع اسپیکرهای موجود در بازار باعث می شوند که گاها خرید برای افراد دشوار شود و نتوانند مواردی که دقیقا پاسخگوی نیاز آنها است را تهیه نمایند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع اسپیکر ها و ویژگی های شاخص آنها آشنا نماییم که با آگاهی بیشتری اقدام به خرید نمایید.

مقدمه ای از انواع اسپیکر

هر سیستم صوتی که تهیه می نمایید قطعا برای شما کیفیت صدای آن دارای اهمیت زیادی می باشد. اگر مورد خریداری شده شما نتواند صدای خوبی را ارائه دهد قطعا نظر مثبت شما جلب نخواهد شد. سیستم های صوتی با تکیه بر روی اسپیکرهای خود می توانند کارایی خوبی را ارائه دهند. از همین رو در ادامه با انواع اسپیکرها و قابلیت های هر کدام آشنا خواهید شد.

خرید انواع اسپیکر

انواع اسپیکر از لحاظ کاربرد

اسپیکرهایی که امروزه در بازار وجود دارند را می توان بر اساس ویژگی های مختلفی دسته بندی نمود. در زیر این تقسیم بندی بر اساس نوع فعالیت و کارکرد آنها انجام شده است که توصیه می کنیم حتما تا آخر مطالعه نمایید:

اسپیکر سقفی

به جرات می توان گفت که این مورد از انواع اسپیکرها، یکی از پرکاربرد ترین گزینه ها است. همانطور که از نام آنها مشخص است، این موارد بر روی سقف نصب می شوند و صدا را به صورت یکنواخت پخش می کنند. اسپیکرهای سقفی هم در محیط های کوچک و هم در محیط های بزرگ استفاده می شوند و می توانند به صورت روکار یا توکار نصب گردند. این بلندگوها خروجی صدای خوبی دارند. با در نظر گرفتن حجم صدای مورد نیاز خود می توانید توان خروجی دستگاه را انتخاب نمایید.

انواع اسپیکر - اسپیکر سقفی

خرید اسپیکر سقفی

اسپیکر دیواری

این نمونه از انواع اسپیکرها به صورت عمودی یا افقی بر روی دیوار نصب می شوند. برای پخش موزیک یا سیستم پیجینگ گزینه عالی محسوب می گردند. اسپیکرهای فوق عموما ضدآب بوده و می توانند بین 5 تا 100 وات خروجی داشته باشند. این اسپیکرها دارای بدنه های محکم و گاها پایه های قابل تنظیم هستند تا به راحتی بر روی انواع ستون ها نصب گردند. اسپیکرهای دیواری خود در دو دسته اهمی و ولتی تقسیم بندی می شوند که می توان به راحتی با آمپلی فایرها ست نمود.

انواع اسپیکر - اسپیکر دیواری

خرید اسپیکر دیواری

اسپیکر رومیزی

اسپیکر رومیزی دارای کاربرد فراوانی است و در واقع همانگونه که از نام آن مشخص است به آسانی بر روی میز قرار می گیرد. این موارد عموما برای سیستم های pc یا اشخاصی که به گوش دادن موزیک و مشاهده فیلم علاقه دارند، گزینه خوبی می باشد. البته باید در نظر داشت که این مورد از انواع اسپیکر ها خود دارای مدل های متفاوتی همانند ایستاده، floor، فراگیر، کانون محور و … است. به صورت کلی امروزه اسپیکرهای رومیزی که به صورت وایرلس بوده و از طریق وای فای یا بلوتوث به دستگاه شما متصل می شوند دارای کاربرد زیادی هستند.

اسپیکر آویز

همانگونه که از نام این اسپیکرها می توان متوجه شد، این موارد عموما از سقف یا موارد مشابه آویزان می شوند. خروجی اسپیکرهای فوق در حدود 30 الی 100 وات می باشد. برای اینکه بتوان این موارد را به راحتی آویزان نمود، آنها دارای کابل های نگهدارنده هستند. البته در هنگام خرید باید دقت داشته باشید که وزن آنها زیاد نباشد زیرا نیاز به زیرسازی خوبی دارند. همچنین باید توجه نمود که میزان امپدانس اسپیکرهای فوق در حدود 8 اهم می باشد. اگر مایلید تا اسپیکر آویز شما لرزش کمتری داشته باشد، می توانید گزینه هایی را خریداری نمایید که دارای بیس رفلکتور هستند.

انواع اسپیکر - اسپیکر آویز

اسپیکر ایستاده

انواع اسپیکرهای ایستاده در دسته اسپیکرهای خانگی قرار می گیرند که قابل حمل نیز می باشند. عموما از این موارد در خانه ها استفاده می شود. اسپیکرهای ایستاده می توانند به کمک سیم یا از طریق بلوتوث به سایر دستگاه ها متصل شوند. در این نوع اسپیکرها از ساب ووفر استفاده شده است تا صدای صاف و بلندی را ایجاد نمایند. از همین رو بیان می شود که به کمک آنها می توان یک کنسرت خانگی داشت.

اسپیکر پرتابل یا قابل حمل

اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد می باشید که مایل هستند در گردش و تفریح از موسیقی بهره مند شوند، استفاده از انواع اسپیکر های پرتابل پیشنهاد می شود. این موارد دارای قابلیت حمل خوبی می باشند و عموما دارای باتری های شارژی هستند. این اسپیکرها از طریق وای فای یا بلوتوث می توانند به سایر دستگاه ها متصل گردند. برخی از اسپیکرهای موجود دارای پورت usb می باشند لذا امکان اتصال فلش مموری ها را نیز فراهم می آورند.

اسپیکر پرتابل یا قابل حمل

اسپیکر دیواری توکار

این اسپیکرها را می توان بر روی دیوار استفاده کرد. همواره در نظر داشته باشید برای ایجاد صداهای بم لازم است تا از یک سمت بلندگوها بسته باشند در این صورت بیس از محیط داخلی می تواند صدای بمی را ایجاد نماید. برای نصب اسپیکرهای توکار نیاز است تا حتما یک باکس مخصوص جهت راه اندازی تعبیه شود و به همین دلیل عموما بیان می گردد که صدای آنها به نسبت سایر اسپیکرها بم تر می باشد.

اسپیکر دکوراتیو

امروزه در بازار انواع اسپیکر دیواری را با نام اسپیکر دکوراتیو می شناسند. این گزینه ها برای پیجینگ و پخش موسیقی به وفور استفاده می شود. میزان صدایی که این اسپیکرها می توانند تولید نمایند به سایز آنها وابسته می باشد. مواردی که از این اسپیکرها در بازار مشاهده می نمایید در دو دسته فول رنج و 2way تقسیم بندی می شوند. دو دسته فوق در تعداد بلندگوها و نوع ساختار با یکدیگر تفاوت دارند. هر اندازه سایز اسپیکر مذکور بیشتر باشد، حجم صدای تولید شده نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. شما می توانید در این بلندگوها با تغییر فرکانس، دامنه های صوتی مختلفی را ایجاد نمایید.

اسپیکر بوک شلف

از لحاظ ظاهری این مورد از انواع اسپیکرها، بسیار شبیه به اسپیکرهای ایستاده می باشند. البته اندازه آنها به مراتب کوچکتر می باشد. از لحاظ صدای تولید شده، نسبت به موارد ایستاده در رتبه پایین تری قرار دارند. شما می توانید آنها را بر روی زمین قرار دهید اما چون سایز آنها کوچک است اغلب باید از پایه بهره ببرید. اسپیکرهای فوق برای جوانان دارای جذابیت بالایی است.

اسپیکر مانیتورینگ

در استودیوهای موسیقی از این مورد به وفور استفاده می شود. گاها از این موارد در سینما نیز استفاده می گردد تا صدای بی نقصی تولید شود. به کمک این اسپیکرها شما می توانید ایرادات صدا را به راحتی متوجه شده و اقدام به رفع آن نمایید. وظیفه اصلی اسپیکر مانیتورینگ، مانیتور نمودن سیگنال های صوتی است. به کمک آن شما می توانید صدا را زیباتر بشنوید به گونه ای که دلنشین به نظر برسد.

ساب ووفر

ساب ووفر یکی از انواع اسپیکر های کاربردی در بازار می باشد که بسیار قدرتمند است. این اسپیکرها در بین جوانان دارای طرفداران بسیاری است. به کمک ساب ووفر شما قادر خواهید بود تا صدای بم بیشتری را تولید نمایید. در زمان خرید این نوع اسپیکر دقت نمایید که آنها خود در دو دسته ساب اکتیو و ساب پسیو دسته بندی می شوند. در ساب پسیو تنها یک بلندگوی بزرگ مشاهده می شود اما در ساب اکتیو شما می توانید یک آمپلی فایر داخلی نیز مشاهده نمایید که کارایی آن را افزایش می دهد.

ساب ووفر

اسپیکر نواری یا ساندبار

این نوع اسپیکرها در منازل امروزی بسیار کاربردی می باشند. بدنه نازک و باریک آنها می تواند در اندک فضایی جا شود و مشکل فضا را حل کند. اغلب از آنها در سینماهای خانگی استفاده می شود. برخی از ساندبارها دارای ساب ووفر می باشند که صدای بم قوی تری را می توانند تولید نمایند.

انواع اسپیکر از لحاظ فنی

تا به اینجا انواع اسپیکرها بر اساس نوع کاربرد آنها مورد بررسی قرار گرفتند اما بسیار مهم است که از لحاظ ساختار فنی نیز با انواع متفاوت آنها آشنا باشید:

اسپیکر اکتیو

این مورد از انواع اسپیکرهای موجود در بازار نیازی به آمپلی فایرهای خارجی ندارند زیرا به راحتی می توانند درون خود صدا را تقویت نمایند. به عبارت دیگر می توان بیان نمود که در داخل آنها یک آمپلی فایر داخلی وجود دارد. این نوع اسپیکرها می توانند انواع سیگنال های دیجیتال، آنالوگ و حتی بی سیم را دریافت نمایند. استفاده از این موارد بسیار آسان می باشد.

اسپیکر پسیو

این نوع اسپیکرها نیاز به یک تقویت کننده دارند. به همین دلیل در کنار این نوع اسپیکرها از یک آمپلی فایر استفاده می شود. این نوع اسپیکرها بسیار منعطف می باشند. این موارد نسبت به گزینه های اکتیو دارای قیمت کمتری می باشند.

باند پسیو

اسپیکر بلوتوثی

جالب است که بدانید در بین انواع اسپیکر ها، اسپیکرهای بلوتوثی دارای پیشرفته ترین تکنولوژی می باشند که می توانند سیگنال صوتی را به صداهای واقعی تبدیل نمایند. معمولا اسپیکرهای مذکور با باتری فعالیت می نمایند ولی مدلهای با برق مستقیم هم وجود دارد. برای اینکه نمونه های خوبی را از بازار تهیه کنید لازم است تا به ویژگی هایی چون قدرت باتری، طراحی، محدوده فعالیت، ضدآب بودن و مواردی از این قبیل توجه نمایید.

اسپیکر وای فای

اسپیکرهای وای فای دارای طرفداران بسیاری هستند زیرا دارای محدوده عملکردی بالایی می باشند و قدرت بیشتری نیز دارند. عموما این نوع اسپیکرها به نسبت گزینه قبل بزرگ تر بوده و حمل و نقل آن نیز مشکل می باشد. برای اینکه این اسپیکرها را به دستگاه های خود متصل کنید لازم است تا حتما از یک مودم و روتر بهره ببرید.

انواع اسپیکر از لحاظ خروجی صدا

قطعا در بین اسپیکرهایی که در بازار وجود دارند، نوع خروجی صدای آنها با یکدیگر تفاوت زیادی دارد لذا توجه شما را به سه مدل زیر جلب می کنیم:

فول رنج

اسپیکرهای فول رنج به این دلیل که به درایورهای دیگری نیاز ندارند، با این نام خوانده می شوند. به کمک اسپیکرهای مذکور شما می توانید تمام رنج های فرکانسی را پشتیبانی نمایید. به عبارت دیگر می توان بیان نمود اگر اسپیکری تمام رنج فرکانس ها را پشتیبانی نماید به آن فول رنج گفته می شود. از همین رو طراحی و ساختار آنها نیز با بقیه اسپیکرها متفاوت است. باید به این مورد نیز دقت داشته باشید که اسپیکر فول رنج، تمام بخش های یک بلندگو حرفه ای را در خود دارد.

اسپیکر فول رنج

2way

این مورد از انواع اسپیکر ها دارای سیستم فرکانسی جداگانه می باشند. در واقع این موارد از دو درایور تشکیل شده اند یک مورد از آنها ووفر و مورد دیگر توییتر است. البته گفتنی است که در برخی موارد تعداد درایورها بیش از یک مورد است. فرکانس های بالا توسط توییتر و فرکانس های پایین توسط ووفرها ارسال می شوند. لذا به راحتی می توانند صداها را از یکدیگر تفکیک نموده و گزینه صافی را ارائه نمایند.

3way

بر خلاف گزینه بالا این نوع اسپیکر دارای 3 سیستم مجزای فرکانسی می باشد لذا صداهایی که از آن می شنوید، کیفیت بهتری دارند. در این اسپیکرها شما می توانید یک درایور ووفر، یک درایور توییتر و یک درایور میدرنج را مشاهده نمایید. از این درایور ها برای تولید فرکانس های بالا، پایین و متوسط استفاده می شود. از لحاظ اندازه نیز باید در نظر داشته باشید که درایور ووفر نسبت به دو مورد دیگر دارای سایز بزرگتری است. اگر شما نیاز به تولید صداهای شفاف و صاف دارید، توصیه می شود تا اسپیکرهای مذکور را خریداری نمایید اما باید در نظر داشته باشید که هزینه آنها به نسبت سایرین بیشتر می باشد.

نتیجه گیری از مقاله معرفی و آشنایی با انواع اسپیکر

بلندگوها یا اسپیکرها مواردی می باشند که سیگنال های الکتریکی را دریافت نموده و آنها را به ارتعاشات هوا تولید می نمایند تا گوش انسان بتواند آنها را بشنود. اما باید توجه نمایید که نمونه های متفاوتی از اسپیکر ها در بازار وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند. در این مقاله تلاش شد تا برخی از موارد مهم و نوع ساختار و عملکردهایشان توضیح داده شود تا شما بر اساس نوع فعالیت خود بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. همواره در نظر داشته باشید که به جز تفاوت هایی که در طراحی وجود دارد، هدف تمام اسپیکر ها تولید خروجی عالی و قابل شنیدن برای انسان می باشد. از همین رو لازم است تا قبل از خرید انتظارات و هدف خود را به دقت مشخص نمایید.

پنل موسیقی دیواری و اسپیکر سقفی

مقدمه

آیا برای یک روز پر هیجان آماده اید؟ یا ساعتی آرامش همراه با فنجانی چای را می طلبید؟ سیستم های صوتی پیشرفته خانگی و تجاری خانه هوشمند کاسپین همه را یکجا برایتان فراهم کرده است. کیفیت بالای پخش موزیک پلیرهای دیواری که در ابعاد ۴ اینچ تا پنل های سینمای خانگی دیواری ۱۰ اینچ گسترده شده اند. در ادامه با انواع این سیستم ها (پنل موسیقی دیواری و اسپیکر سقفی) و امکانات بی نظیر آن آشنا شوید.

معرفی پنل های موسیقی دیواری و سیستم های پخش موسیقی و صوت پیشرفته

سیستم های صوتی یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین قسمت های یک ساختمان محسوب می شود. بطوریکه این سیستم با ترکیب سیستم های رقص نور جذابیتی صد چندان پیدا می کند.

در گذشته برای اینکه یک ساختمان را مجهز به سیستم صوتی کرد از تجهیزات با حجم و ابعادی بزرگ استفاده می شد که دارای سیم کشی های گسترده ای بوده و گاها از یک مکان مشخص مدیریت و کنترل می شدند. تجهیزاتی نظیر آمپلی فایر های اهمی ولتی که دارای تنظیمات گسترده و پیچیده ای می باشند؛ اکثرا هم در مکان های عمومی همچون سالن اجتماعات ، آمفی تئاتر ، مساجد و ادارات کاربرد داشته اند و جذابیتی برای استفاده در مکان هایی نظیر ساختمان های مسکونی نداشته اند.

در نسل جدید آمپلی فایرها که از نوع توکار و دیواری هستند، تمام ویژگی های مثبت یک سیستم صوتی گردآوری شده و علاوه بر آن از تکنولوژی نمایشگر رنگی ، اتصال فلش ، مموری کارت ، بلوتوث ، سیستم عامل اندروید و چندین قابلیت بی نظیر دیگر استفاده شده که زیبایی خیره کننده ای را به دکوراسیون محیط مسکونی یا تجاری شما می بخشد.

خرید پنل موسیقی دیواری

در بخش زیر به انواع این سیستم ها و توانایی های آنها خواهیم پرداخت تا هرچه بیشتر با تکنولوژی های روز در صنعت تجهیزات و سیستم های صوتی آشنا شوید.

انواع پنل های موسیقی دیواری

پنل های موسیقی دیواری دارای انواع مختلفی در ابعاد و توان خروجی و ویژگی های مختلف می باشند. به طور کلی می توان آنها را به دو بخش پنل های کوچک در ابعاد ۳ اینچ ، پنل های متوسط ۵ و ۷ اینچ و بزرگ تا ابعاد ۹ و ۱۰ اینچ دسته بندی کرد.

انواع پنل های موسیقی دیواری

پنل موسیقی کوچک

پنل های کوچک عمدتا تنها نقش پنل موسیقی را بر عهده دارند که دارای تنوع در نمایشگر ، میزان توان خروجی و لمسی یا غیر لمسی بودن صفحه نمایشگر دارند. تمامی آنها دارای ریموت کنترل بوده و به آسانی قابل اتصال به سیستم هوشمند ساختمان می باشند. در صورت اتصال به سیستم هوشمند قابلیت اجرای سناریو را دارا می باشند. اکثرا دارای پورت ورودی AUX بوده که با اتصال آن به تلویزیون از طریق کابل AUX توانایی انتقال صدای تلویزیون به اسپیکرهای متصل به پنل را دارا می باشند. پنل های کوچک به طور کل دارای ویژگی های زیر می باشند:

نوع نمایشگر:

این پنل ها از لحاظ نوع نمایشگر به پنج دسته اصلی دسته بندی می شوند:

 • رنگی تمام لمسی
 • رنگی با کلیدهای لمسی
 • تک رنگ با کلیدهای لمسی
 • ساده با کلیدهای مکانیکی
 • بدون نمایشگر

توان خروجی:

این پنل ها دارای تنوع در توان خروجی از ۲۰ وات تا ۱۰۰ وات با قابلیت اتصال ۲ تا ۴ اسپیکر سقفی HiFi Stereo جهت پخش موزیک با کیفیت و همچنین قابلیت اضافه کردن آمپلی فایر جهت اتصال تعداد بیشتری اسپیکر با توان های بالاتر را دارا می باشند.

تکنولوژی پخش موسیقی:

علاوه بر امکانات فوق ، پنل های موسیقی کوچک دارای ویژگی های زیر نیز می باشند:

 • پخش موزیک از طریق انواع پورت usb، Sd card و بلوتوث
 • قابلیت اتصال به تلویزیون و پخش صوت آن از طریق پورت AUX
 • مجهز به آمپلی فایر داخلی برای پخش موزیک
 • دارای ریموت کنترل برای مدیریت پنل از راه دور و اتصال به سیستم هوشمند
 • دارای قابلیت اتصال به جک ۳.۵ میلیمتر و پورت RS485
 • قابلیت پخش فیلم و رادیو FM
 • دارای تقویم و ساعت

پنل موسیقی متوسط و بزرگ

در پنل های متوسط ۵ و ۷ اینچ و بزرگ ۹ و ۱۰ اینچ قابلیت ها تقریبا به هم نزدیک بوده و تفاوت بیشتر در ابعاد نمایشگر و توان خروجی می باشد. تفاوت بارز این پنل ها با پنل های کوچک در این است که این پنل ها عمدتا دارای سیستم عامل اندروید بوده و علاوه بر اینکه به عنوان یک سینمای خانگی محسوب می شود ، می توان آنرا به عنوان یک سیستم کنترل کننده مرکزی یا همان پنل مرکزی در خانه هوشمند هم به حساب آورد که تمامی سیستم های هوشمند را می توان از طریق آن کنترل و مدیریت کرد. دوربین های مدار بسته را چک نمود و حتی از این پنل ها به عنوان آیفون هوشمند استفاده کرد.

امکانات پنل موسیقی متوسط و بزرگ:

این پنل ها دارای قابلیت های فراوان و بی نظیری می باشند که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • قابلیت کنترل کامل سیستم هوشمند از قبیل روشنایی ،دیمر، ریسه RGB، سیستم سرمایشی و گرمایشی ، پرده و سیستم صوتی و تصویری و… .
 • قابلیت نمایش فیلم از پنل بر روی تلویزیون و پخش صوت آن از اسپیکرهای سقفی قدرتمند HiFi Stereo
 • سینمای خانگی منحصر به فرد دیواری با قابلیت پخش صدای تلویزیون از اسپیکرهای سقفی از طریق پورت HDMI و AUX
 • رادیو اینترنتی، اعلام وضعیت آب و هوا و اخبار روز و تقویم سالانه
 • کنترل کلیه دوربین های مداربسته
 • دارای سیستم عامل قدرتمند اندروید
 • دارای پردازنده های قوی ۴هسته ای
 • قابلیت اتصال به پنل آیفون هوشمند توسط پروتکل SIP
 • دارای پورت ورودی/خروجی TFCard ، HDMI ، USB ، RS485 ، RJ45 ، AUX و Audio output
 • دارای پورت شبکه و wifi با امکان اتصال به اینترنت و قابلیت بلوتوث
 • امکان اجرای سناریوهای مختلف با قابلیت تعریف سناریو توسط کاربر
 • قابلیت پشتیبانی برای QPLAY ، DLNA ، AIRPLAY
 • دارای خروجی ۴ الی ۱۶ عدد اسپیکر سقفی با توان های مختلف
 • قابلیت اتصال ساب ووفر SUBWOOFER
 • مجهز به آمپلی فایر قدرتمند شرکت هایی نظیر یاماها ژاپن با خروجی تا ۴۰۰ وات
 • ریموت کنترل جهت کنترل از راه دور
 • زون بندی پخش موسیقی بین ۱ تا ۴ زون
 • دارای نرم افزارهای اختصاصی جهت پخش و کنترل موسیقی توسط تلفن همراه

طریقه نصب پنل موسیقی (سیستم صوتی) دیواری یا بلوتوثی

قبل از اینکه بخواهید یک سیستم صوتی را تهیه نمایید ابتدا باید با توجه به بودجه و نیز محیط و کاربری آن، نوع پنل و اسپیکر ها را مشخص نمایید. سپس پنلی را که انتخاب کرده اید در نظر بگیرید. اگر این پنل دارای ۴ خروجی اسپیکر ۲۵ وات باشد شما ترجیحا باید از اسپیکر های ۲۰ یا ۳۰ وات و به تعداد ۴ عدد استفاده کنید. البته می توانید تعداد اسپیکرها را بیشتر کنید اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در این صورت باید اسپیکرهای استفاده شده توان خروجی کمتری داشته باشند و نهایتا با سری یا موازی کردن اسپیکرها با ورودی ترمینال پنل، می توانید به تعداد دلخواه خود از لحاظ تعداد اسپیکر برسید.

حال اگر بخواهید یک پنل موسیقی دیواری را به اسپیکرهای سقفی متصل کنید ، ابتدا باید ترمینال های پشت پنل را بررسی کرده و در قسمتی که L+ و L- وجود دارد سر مثبت و منفی سیم اسپیکر سمت چپ و در قسمتی که R+ و R- وجود دارد سر مثبت و منفی سیم متصل به اسپیکر سمت راست را قرار دهید. برای اتصال پورت AUX به تلویزیون باید سه سر سیم از پنل تا پشت تلویزیون و داخل قوطی برق کشیده شده و با استفاده از سوکت صدا و بکارگیری فیش صدا، انتقال صوت تلویزیون را به اسپیکرها میسر کرد. برای انتقال تصویر پنل به تلویزیون نیز باید از کابل HDMI استفاده نمود و در قوطی پشت تلویزیون که سوکت HDMI در آن تعبیه می‌شود قرار داد. جهت تامین تغذیه منبع پنل باید از قبل یک سیم فاز و نول برای قوطی پنل کشیده شده باشد.

ویدیوی آموزش نصب و راه اندازی پنل موسیقی دیواری

اسپیکر ، باند و بلندگو

بخش مهم دیگر در سیستم های صوتی، اسپیکرها می باشند که دارای تنوع گسترده ای اند. از اسپیکرهای پرتابل (قابل حمل) بلوتوثی و وای فای گرفته تا باندهای اکتیو و پسیو و اسپیکرهای دکوراتیو و سقفی.

اسپیکر دیواری

مدل رایج مورد استفاده در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری از نوع اسپیکرهای سقفی بوده که خود شامل دو بخش اصلی می باشند.

نوع اول این اسپیکرها معروف به اسپیکرهای پیجینگ بوده که جهت اطلاع رسانی و پیج کردن و گاها پخش موزیک ملایم به کار می روند. اما دسته دیگر که مخصوص پخش موسیقی با کیفیت بالا و HiFi بوده و با بکارگیری از ووفر و توییتر ، تفکیک صدا را از چند هرتز تا چند کیلوهرتز بر عهده داشته که باعث شفافیت و تفکیک فوق العاده در پخش موسیقی می شود. به این نوع اسپیکرهای سقفی ، اسپیکر های سقفی استریو HiFi با قابلیت ۲Way نیز می گویند که در توان های مختلفی از ۵ وات تا بیش از ۲۰۰ وات نیز موجود می باشند.

یکی از مهمترین موارد در کیفیت خروجی این اسپیکرها قطر و عمق آنها می باشد که هر چه بیشتر باشد ، هم از لحاظ قدرت و هم کیفیت و تفکیک صدا ، دارای خروجی بهتری نیز بوده است.

ویدیوی آموزش نصب اسپیکر سقفی

خرید اسپیکر سقفی

اسپیکر سقفی بلوتوثی

حال جدای از پنل های موسیقی دیواری ، اگر بخواهید سیستم صوتی کم هزینه تری را برای خود تهیه کنید ، می توانید از اسپیکرهای سقفی بلوتوثی نیز استفاده کنید که علاوه بر اینکه قابلیت پخش موسیقی از طریق بلوتوث را دارا می باشند می توان از طریق کابل AUX صدای تلویزیون را نیز در اسپیکرها داشت.

این سیستم ها توانایی ساپورت ۲ الی ۳ عدد اسپیکر پسیو دیگر را به اسپیکر اصلی اکتیو دارا می باشند. در این سیستم ها آمپلی فایر مجزا وجود نداشته و اسپیکر مستر (اکتیو) خود این امر را عهده دار است.

اسپیکر سقفی بلوتوثی

 

نتیجه گیری

به کارگیری سیستم های صوتی هوشمند دیواری علاوه بر اینکه یکی از دغدغه های هر فردی را برای اوقات فراغت و جشن ها بر طرف می کند، بر افزایش زیبایی دکوراسیون محیط افزوده و امکانات کم نظیری را به یکباره در اختیار کاربر قرار می دهد. این پنل ها نسل جدید سیستم های صوتی و سینمای هوشمند خانگی می باشند. جایگزینی بی نظیر برای سینمای خانگی نسل قبلی بوده که از امکانات بسیار محدودی برخوردار بوده اند. بی شک در آینده ای نزدیک تمامی سیستم های صوتی خانگی و حتی تجاری به این چنین پنل های موسیقی جذابی تجهیز خواهد شد و لذت شنیدن موسیقی و تماشای فیلم و فوتبال صد چندان می گردد.

خانه هوشمند چیست ؟

مقدمه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش مشکلات و مشغله‌های انسان‌ها ، چالش‌های گوناگونی در زندگی روزمره به وجود آمده است . که بر طرف کردن هر کدام از آنها موجب آسایش بیشتر بشر می‌شود. چالش‌هایی نظیر کمبود زمان با توجه به نوع فعالیت امروزه بشر ، بالا بودن هزینه حامل‌های انرژی با کمبود ذخایر زیرزمینی ، و افزایش مخاطرات اجتماعی ؛ هر کدام مشکلاتی را پیش روی زندگی قرن ۲۱ قرار داده است. از آنجاییکه گوشی‌های همراه جزء اولین تکنولوژی‌های هوشمند قرن اخیر بود که بخش قابل توجهی از مشکلات را رفع کرد. در راستای این نوع از فناوری‌های هوشمند ، نسل جدیدی از سیستم‌‌های هوشمند به نام خانه هوشمند تولید و روانه بازار شد تا با ورود به زندگی ؛ تجربه‌ای نوین از تکنولوژی را به همراه آسایش ، ایمنی و امنیت خاطر هر چه بیشتر برایمان به ارمغان آورد.

در ادامه به شناختی جامع در مورد خانه‌های هوشمند می‌پردازیم.

 آشنایی با خانه هوشمند

خانه هوشمند مفهومی می‌باشد که با توسعه روزافزون فناوری در حوزه مهندسی فناوری اطلاعات ، کامپیوتر و الکترونیک، شکل جدی به خود گرفته است. اگر بخواهیم مفهومی جامع از یک خانه هوشمند ارائه دهیم می‌توان گفت: « ارتباط و تعامل تنگاتنگ برای بهبود و بهینه‌سازی عملکردهای مختلف ». در واقع اتصال کلیه سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی و حتی دیگر ابزارهای خانه به یکدیگر و به یک شبکه واحد که بتوان آن‌ها را از یک رابط مشترک کنترل نمود و با هم در ارتباط قرار داد. به زبانی ساده‌تر خانه هوشمند ، خانه‌ای مدرن است که ساکنین می‌توانند تجهیزات آن را به صورت یکپارچه حتی از راه دور از طریق اپلیکیشن موبایل ، پیامک و … تنها با یک فرمان ساده کنترل کنند.

معرفی خانه هوشمند: همه چیز در مورد خانه‌های هوشمند

خانه هوشمند به جای تمام دستگاه‌هایی که در منزل شما جداگانه کار می‌کنند، یک کنترل کننده مرکزی دارد که تمام کارها را هدایت می‌کند. کنترل‌ کننده مرکزی یا سرور مرکزی هوشمند که نقش رهبری و هدایت سیستم هوشمند را بر عهده دارد ، امکانات زیادی از جمله کنترل روشنایی و شدت نور ، کنترل سیستم‌های سرمایش گرمایش ، کنترل سیستم‌های صوتی تصویری ، کنترل سیستم‌های امنیتی و ایمنی ساختمان ، تجهیزات آبیاری هوشمند و … را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما به آسانی هر چه تمام تر کل خانه خود را از هر جای دنیا که هستید کنترل کنید. برای قسمت‌های گوناگون منزل سناریو‌های از پیش تعیین شده داشته باشید. و یا در زمان‌هایی که منزل نمی‌باشید ، بر قسمت‌های مختلف خانه نظارت کنید. خانه هوشمند در واقع مجموعه‌ای است هوشمند که در عین کنترل‌پذیر بودن ، تا حدود زیادی قابلیت تطابق با عادت‌های روزانه شما را نیز می‌تواند داشته باشد.

اگر شما در حال حاضر قصد هوشمند سازی منزل ، ویلا یا محل کار خود را دارید، شرکت خانه هوشمند کاسپین با ارائه بهترین محصولات و خدمات در زمینه سیستم های هوشمند ساختمان ، آرامش ، آسایش و امنیت را هوشمندانه به شما تقدیم می‌کند.

کنترل خانه هوشمند

هدف از هوشمندسازی خانه

با هوشمندسازی خانه ، ویلا یا محل کارتان ، علاوه بر اینکه از جنبه معماری و دید بصری بر کیفیت خانه خود می‌افزایید ، بلکه با تحت کنترل قرار گرفتن و پایش لحظه به لحظه تجهیزات خانه خود ؛  آسایش ، ایمنی و امنیتی بیشتر را برای خود و خانواده‌تان فراهم می‌کنید. همچنین با توجه به روند صعودی افزایش حامل‌های انرژی در ایران و جهان وجود سیستم هوشمند ساختمان ، مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی و حتی صرفه‌جویی آن تا سقف ۵۰ درصد را منجر خواهد شد.

می‌توان به صورت تیتروار و خلاصه هدف از هوشمندسازی خانه را به صورت زیر بیان کرد:

 • ایمنی، امنیت و آسایش بیشتر
 • لوکس نمودن امکانات و محیط زندگی
 • تحت کنترل قرار گرفتن همه وسایل خانه
 • پایش دائمی کلیه تجهیزات برقی و مکانیکی خانه
 • مدیریت و کنترل دقیق و آسان حتی در هنگام بروز مشکل
 • تعیین اولویت مصارف بصورت کاملا هوشمند در زمان اضطرار
 • بهینه سازی مصرف انرژی و زمان و صرفه جویی انرژی تا ۵۰ درصد

امکانات و مزایای یک سیستم کامل خانه هوشمند

با روند لحظه‌ای پیشرفت تکنولوژی و رشد چشمگیر کیفی و کمی تیم‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های هوشمندسازی جهان ، هر روز بر امکانات و ویژگی‌های خانه هوشمند افزوده می‌شود ، تا با توجه به نیازهای جدید بشر پیش رفته و راحتی ، آسایش و اطمینان خاطر را برای جامعه به ارمغان آورد. اما به طور کل برای بررسی امکانات و مزایای یک سیستم کامل خانه هوشمند موارد زیر عمده ویژگی‌ها و مزایای یک خانه هوشمند محسوب می‌شوند که عبارتند از:

۱. کنترل تمامی تجهیزات روشنایی و نورپردازی

شاید تصور می‌کردید که چه خوب می‌شد تا بتوانیم تمامی سیستم‌های روشنایی یک خانه را تنها با یک فرمان ساده کنترل کرد. فرضا هنگام شب در اتاق خواب و از روی تخت خود تنها با لمس یک آیکون بر روی اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی موبایل خود تمامی چراغ‌های اضافی خانه را خاموش کرده و چراغ خواب اتاق خود را روشن کنید. یا اینکه در هنگام مهمانی و جشن با یک فرمان ساده و از پیش تعیین شده لوسترها و هالوژن‌های پذیرایی را روشن کرده ، ریسه‌های هفت رنگ را در رنگ دلخواه خود مطابق با دکوراسیون منزل تنظیم نموده و حتی شدت نور آن را کنترل نمایید. یا برای تماشای فیلم مورد علاقه خود در اتاق تلویزیون (TV Room) لامپ‌های دیمر را در نور ملایم تنظیم کرده تا فضایی همچون سینما برای شما تداعی شود.

با هوشمندسازی خانه شما می‌توانید کنترل تمامی تجهیزات روشنایی مانند لوسترها ، هالوژن‌ها ، چراغ های دیمر (قابل تغییر شدت نور) و ریسه‌های نور مخفی ساده و هفت رنگ (RGB) با یک فرمان ساده از طریق گوشی همراه خود در دست بگیرید و این رویا را تبدیل به واقعیت کنید.

۲. کنترل تجهیزات سرمایش و گرمایش

در هوای سرد زمستان یا در گرمای شدید تابستان ، هنگامی که خارج از منزل خود هستید و یا قصد عزیمت به ویلای خود را دارید ، به راحتی و از راه دور میتوانید با روشن کردن تجهیزات سرمایش گرمایش ، دمای محیط مورد نظر را قبل از رسیدن ، به حد مطلوب برسانید و محیطی آسوده و دلپذیر برای خودتان ایجاد کنید. قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری این سیستم به حدی است که شما از هر نوع تکنولوژی و سیستم سرمایش گرمایش که در خانه خود بکار برید می‌تواند آن را تحت کنترل سیستم هوشمند در آورد. سیستم‌هایی نظیر اسپلیت ، داکت اسپلیت ، فن‌کوئل ، رادیاتور ، شومینه‌های هوشمند ، گرمایش از کف و… .

۳. کنترل پرده‌ها ، پنجره‌ها و جک‌ها و درب‌های برقی

دیگر احتیاجی به ریموت جهت ورود ماشین خود به منزل ندارید! تنها با لمس بر روی یک دکمه در اپلیکیشن خانه هوشمند درب پارکینگ منزل یا محل کارتان از سر کوچه شروع به باز شدن نموده و تا لحظه رسیدنتان کاملا باز می‌گردد. همچنین می‌توانید پنجره‌ها ، سایبان و سقف متحرک ویلا یا منزل خود را طوری تنظیم نمایید تا با روشنایی هوا و تشخیص آب و هوای مطلوب آنها را به طور خودکار باز کرده و محیطی فرحبخش را برای شما به ارمغان آورد.

۴. سیستم‌ها و ماژول‌های کامل و جامع امنیتی و آسایشی هوشمند

امنیت مهمترین و اساسی‌ترین اصل در زندگی افراد جامعه به حساب می‌آید. وقتی محیط زندگی‌تان ایمن باشد ، آنگاه آسایش و رفاه را به دنبال خود دارد. در خانه هوشمند ماژول‌ها و تجهیزاتی وجود دارند که در راستای امنیت و ایمنی افراد ساکن در آن کار می‌کنند. تجهیزاتی همچون دوربین‌های مداربسته هوشمند که علاوه بر نظارت تصویری و صوتی محیط پیرامون زندگی‌مان و جلوگیری از وقوع خطرات مالی یا جانی به عنوان یک سیستم هشدار دهنده و مراقبتی برای افراد سالخورده و نیز کودکان به کار می‌رود که شما میتوانید جهت یادآوری به کودکان ، پرستاران کودک و یا سالمندان خود با ارتباط صوتی دو طرفه و دیدن تصویر آنها از طریق این دوربین هوشمند نکات مورد نظر خود نظیر خوردن دارو را تذکر دهید.

همچنین وجود تجهیزات امنیتی نظیر دزدگیر هوشمند ، قفل دیجیتال ، سنسور حرکت هوشمند و سنسور در و پنجره هوشمند ؛ باعث افزایش سطح ایمنی منزل شما شده و به وسیله آنها می‌توانید ورود و خروج افراد و نیز حرکتی مشکوک را سریعا از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند ردیابی کنید. همچنین سناریوهایی در جهت آسایش خود ایجاد نمایید. سنسورهایی نظیر سنسور دما و رطوبت هوشمند و سنسور نور هوشمند به شما کمک می‌کند با تعریف سناریوهای مختلف جهت همگام سازی با دما رطوبت و نور مطبوعی در محیط آسایش بیشتری را در خانه خود احساس کنید.

۵. سنسورها و ماژول‌های ایمنی

خانه هوشمند مراقب همه چیز هست! حتی اگر شما فراموش کرده باشید در هنگام سفر شیر فلکه آب یا گاز را بسته اید ، می‌توانید این کار را به راحتی در حین سفر انجام داده و خیال خود را از این حیث راحت کنید. خانه هوشمند ماژول‌هایی را نیز جهت ایمنی منزل شما به کار برده است که باعث می‌شود در هنگام آتش سوزی یا نشت آب و یا نشت گاز پیام خطری را به گوشی شما ارسال کرده همزمان آژیر خطر را به صدا در آورده شیرفلکه آب و گاز ورودی را قطع ‌نماید.

۶. اینترکام و آیفون‌های هوشمند

گاهی اوقات بدلیل مشغله فراوان فراموش می‌کنید تا کلید منزل خود را همراه داشته باشید. یا اینکه مهمانی ناخوانده و یا فرزندتان زودتر از شما به خانه مراجعه می‌کنند و زنگ آیفون را می‌زنند. آه که یکی از بدترین شرایط پشت در ماندن است! اما خانه هوشمند این نگرانی را رفع کرده و با بکارگیری اینترکام و آیفون‌های هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که بدون نیاز به کلید درب را باز کرده و با زدن زنگ توسط مهمان یا فرزندتان از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند ، مطلع گشته تصویر شخص را دیده با او مکالمه کرده و درب را از راه دور باز نمایید.

۷. کنترل تمامی سیستم‌های صوتی و تصویری

دیگر نیاز به نگهداری چندین کنترل برای وسایل خانه نظیر تلویزیون ، سینمای خانگی ، دی وی دی پلیر (DVD Player) ، رسیور و … ندارید. خانه هوشمند همه اینها را در خود جا داده و همچون کنترلی هوشمند تمام تجهیزات صوتی و تصویری شما را به اپلیکیشن خانه هوشمند انتقال می‌دهد. که علاوه بر کنترل این تجهیزات می‌توانید سناریوهای مختلفی را برای استفاده بهینه از این تجهیزات به کار ببرید.

کنترلر IR

۸. کنترل و پخش موسیقی

در خانه هوشمند ، پنل مرکزی هوشمند ، علاوه بر اینکه یک پنل جهت کنترل تمامی تجهیزات هوشمند خانه می‌باشد ، یک سینمای خانگی و پنل موسیقی منحصر به فردی است که می‌تواند با پخش موسیقی دلخواه شما لحظاتی دل انگیز برایتان ایجاد نموده حتی با اتصال به تلویزیون میتوانید هنگام دیدن فیلم یا مسابقه فوتبال صدا را با اسپیکرهای سقفی قدرتمند HiFi داشته باشید. همچنین با بکارگیری پنل‌های کوچک مختص پخش موسیقی (پنل صوتی یا پنل موسیقی) که بر روی دیوار نصب می‌شوند ، لذت شنیدن یک موسیقی با کیفیت استریو HiFi را تجربه کرده و با قابلیت تعریف ناحیه (زون) برای پخش موسیقی در هر اتاق موسیقی دلخواه هر فرد را اجرا نمایید.

۹. کنترل تجهیزات الکتریکی

بعد از یک کار طولانی و طاقت فرسا ، زمانیکه شما به سمت منزل خود حرکت می‌کنید ، دیگر منتظر این نباشید که با ورود به منزل شروع به دم کردن چای یا قهوه و یا درست کردن ناهار یا شام نمایید. با خانه هوشمند هنگام رسیدن از سر کار چای و قهوه شما آماده است ، جکوزی برای رفع خستگی پر از آب گرم شده و پس از استحمام غذا که در مایکروفر طبخ شده منتظر شماست تا نوش جانش کنید! حتی دیگر وسایل خانه از کنترل شما خارج نیست و شما می‌توانید مصرف برق هر کدام را بر روی گوشی خود دیده و سناریویی جهت کاهش مصرف برق در نظر بگیرید. شما می‌توانید یخچال ، فریزر ، ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی ، پکیج رادیاتور ، آکواریوم و… را نیز کنترل کرده و با زمانبندی از پیش تعیین شده آنها را خاموش یا روشن نمایید.

پریز هوشمند

۱۰. کنترل و آماده‌سازی استخر، سونا و جکوزی

شما با بکارگیری سناریویی مخصوص ، استخر ، سونا یا جکوزی خود را از راه دور راه اندازی کرده تا علاوه بر صرفه‌جویی در زمان ، آسایش یک خانه هوشمند را صد چندان لمس نموده و از آن لذت ببرید.

۱۱. آبیاری هوشمند باغ و فضای سبز

یکی از کارهایی که هم نیازمند حوصله و هم زمان می‌باشد، آبیاری فضای سبز و باغ است. با خانه هوشمند دیگر نگران این مسائل نباشید. از پیش تعیین کنید که در چه ساعت و چه روز آبیاری انجام شود. این کار را به خانه هوشمند بسپارید و از فضای سبز خود لذت ببرید.

آبیاری هوشمند

۱۲. اجرای فرمان‌های صوتی توسط دستیار صوتی هوشمند

تنوع رابط کاربری باعث شده تا دیگر زمانی که حتی گوشی موبایل در کنارتان نیست ، بتوانید تنها با یک فرمان صوتی به خانه هوشمند ، عملیات مورد نظرتان را اجرا کنید.

نتیجه گیری

سیستم‌های هوشمند ساختمان علاوه بر لوکس بودن و بهینه سازی در مصرف انرژی باعث صرفه‌جویی در وقت نیز خواهد شد. لذا با هوشمندسازی خانه ، ویلا یا محل کار خود علاوه بر احساس آسایش و آرامش متقابلا امنیت بیشتری را تجربه خواهید کرد و با تکنولوژی حرکت کرده و از به روز ترین سیستم‌های ارتباطی حال حاضر دنیا بهره‌مند خواهید شد.

خانه هوشمند

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.


سوالات متداول:

هزینه هوشمندسازی بسته به نوع برند و پروتکل استفاده شده و نیز امکانات و آپشن‌های مورد نظرتان متغیر می‌باشد. شما می‌توانید با گذاشتن یک ماژول هم بخشی از خانه خود را هوشمند کنید؛ حتی با کمتر از یک‌میلیون تومان!

بسته به پروتکل استفاده شده ، اگر پروتکل سیمی باشد مثل تجهیزات KNX باید سیم‌کشی مخصوص هوشمندسازی همزمان با سیم‌کشی ساختمان انجام گردد ولی با استفاده از پروتکل‌های بی‌سیم همچون Z-Wave ، Zigbee ، WiFi و RF  شما بدون نیاز به تخریب یا سیم‌کشی خاص بر روی همان بستر سنتی در هر لحظه می‌توانید هوشمندسازی را انجام دهید.

هم بله و هم خیر. با بکارگیری از سیستم‌‌های بی‌سیم خانه هوشمند این امکان برای شما فراهم است تا هر زمان بدون تخریب یا سیم‌کشی خاصی به هر تعداد به امکانات خانه خود افزوده و از آن استفاده کنید. ولی در نسل سیمی خانه هوشمند همچون پروتکل KNX چنین امکانی وجود ندارد ، مگر از قبل پیش‌بینی‌هایی در این زمینه انجام شده باشد.