تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند چیست؟

مقدمه

مطالب زیادی درباره ارزش های متحول کننده اینترنت اشیا یا IoT در اتوماسیون خانه و ساختمان گفته شده است. گسترش رو به رشد سنسورهای هوشمند ارزان قیمت و فناوری های بی سیم، محیط های داخلی که در آن کار و زندگی می کنیم را تا حد زیادی تغییر می‌دهد و سهم بالاتری از کارآیی، راحتی و ایمنی را فراهم می‌کند. برخی با توجه به کاربردهای مشترک بسیار بین خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از جمله کنترل آب و هوا، اتوماسیون روشنایی، امنیت یا ایمنی در برابر آتش سوزی، تصور می‌کنند که فناوریIoT برای این دو سازه بسیار مشابه هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت های میان خانه هوشمند و ساختمان هوشمند می پردازیم.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند

در واقع فروشندگان تجهیزات IoT مانند Tuya سعی دارند عرضه محصولات خود به بازارهای تجاری را گسترش دهند. اما، آیا ما واقعا می‌توانیم از همان ترموستات خانه خود برای اندازه گیری دما و رطوبت دفتر کار استفاده کنیم؟ حقیقت این است که به غیر از کارایی، ابعاد و هزینه نیز بخشی از این معادله است. اغلب این تجهیزات نیستند که این دو عامل را تعیین می کنند بلکه نوع اتصالاتی که دارند این تفاوت را ایجاد می کند. ممکن است یک ترموستات در محیط خانه که یک محیط کوچک است کافی باشد. اما در محیط های صنعتی و تجاری از تجهیزات سرمایش گرمایش صنعتی استفاده می شود. در این محیط‌ها به نقاط اندازه گیری شده و توزیع شده بیشتری برای تنظیم تجهیزات سرمایش گرمایش با توجه به زون بندی‌های کوچک نیاز است. که نهایتا باعث بهینه سازی مصرف انرژی و راحتی بیشتری در فضا می شود.

نکته دیگر آن است که اگرچه شبکه های اتوماسیون خانه و ساختمان اهداف مشترکی دارند، اما فضای مورد استفاده در ساختمان پیچیده‌تر است. مدیریت فضا، نگهداری از تجهیزات، مدیریت مصرف، مدیریت پسماند و پارک هوشمند، همگی کاربری های ساختمانی هوشمند جالبی هستند که به محیط خانگی ارتباطی ندارند.

بنابراین حتی هنگامیکه شبکه‌های خانه هوشمند و ساختمان هوشمند به طور یکسان از تجهیزاتی نظیر سنسور دما، سنسور تشخیص حرکت یا سنسور دود استفاده کنند، احتمالا به پروتکل ها و ساختارهای ارتباطی متفاوتی نیاز خواهند داشت تا به سرانجام برسند.

فناوری های رایج وای فای و بلوتوث به همراه راه‌ حل های شبکه‌ موجود برای کنترل روشنایی همانند zigbee ،Thread و Z-wave برای  شبکه‌های اتوماسیون خانگی بسیار مناسب هستند. با این وجود آن ها اغلب برای یک ساختمان هوشمند که دارای ابعاد گسترده با نقاط پایانی توزیع شده کاملا مطلوب نیستند. سه علت آن در ادامه ذکر شده است:

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: اندازه و ساختار خانه

محیط فیزیکی تاثیر بسیاری بر کیفیت ارتباط و سیگنال دهی تجهیزات رادیویی بی سیم دارد. محیط خانگی کوچک با ساختار ساده و موانع اندک، چالش های کمی برای پخش سیگنال در فناوری های با برد کوتاه مطرح می کند‌. حتی اگر در بخش هایی از خانه تان در وصل شدن وای فای مشکل داشته باشید می توانید تنها با یک دستگاه extender این مشکل را به سرعت برطرف کنید.

از سوی دیگر راه‌ حل های با برد کوتاه در مورد ساختمان های تجاری مرتفع، فضاهای پراکنده به صورت جغرافیایی یا تجهیزات صنعتی متراکم از نظر ساختار، پوشش و قابلیت نفوذ موردنیاز را فراهم نمی‌کنند. اگرچه استفاده از توپولوژی شبکه می‌تواند دسترسی شبکه را افزایش دهد، با این حال مشکلات خود را دارد. با توجه به گستره فیزیکی محدود پروتکل های شبکه مش، باید مطمئن شوید که گره ها به صورت برابر توزیع شده است و تکرار کننده های بیشتری بر حسب لزوم افزوده می شود تا بین این دو نقطه‌ داده ارتباط برقرار شود. در صورت اجرا در ابعاد بزرگ، هزینه‌های زیرساخت و مهندسی شبکه‌های مش ممکن است به سرعت افزایش یابد.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: نیازمندی های نیرو

در شبکه‌های اتوماسیون خانگی، ارتباط بی سیم با توان پایین مفید است اما جزو ملزومات نیست. علت این است که بیشتر تجهیزات به آسانی در نزدیکی پریز قرار داده شده اند و در نهایت تنها نقاط پایانی اندکی وجود دارد. پس از نظر فنی شما می توانید تمام تجهیزات خانه‌ هوشمند خود را با استفاده از زیرساخت وای‌ فای موجود و بدون نگرانی از ماهیت پرمصرف آن به اینترنت متصل کنید.

برخلاف آن سنسورهای بی سیم در تجهیزات تجاری و صنعتی اغلب به تعداد هزاران عدد بوده و در نزدیکی منبع تغذیه برق قرار ندارد. حتی اگر نزدیک آن باشد سیم کشی این تعداد از سنسور بسیار گران و دشوار است. در مکان‌های تولیدی با وجود ابزار و سیستم‌های در حال کار پیچیده، کانال کشی کابل‌ها خطرناک بوده و همچنین منجر به تعطیلی پرهزینه تولید می‌شود. به این ترتیب برای اینکه یک شبکه ساختمان هوشمند از نظر اقتصادی به صرفه باشد، تجهیزات باید بتوانند به مدت چند سال با باتری های مستقل کار کنند. که در این مورد توان مصرفی بسیار پایین همراه با فناوری باتری با قابلیت ماندگاری بالا، اولویت دارد.

بسیاری از پروتکل های شبکه مش با توجه به توان مصرفی پایین ساخته می شوند. اما توپولوژی شبکه مش به دلیل اینکه ارسال ها باید بصورت مداوم پیام ها را از طریق خود دریافت و منتشر کنند توان مصرفی بالایی دارد. در گره هایی که ترافیک انتشار بالایی دارند عمر باتری به شدت کوتاه است.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: سیستم های رادیویی بازمانده

تداخلات رادیویی داخل باند که در طیف بدون مجوز فعالیت می کنند، چالش بزرگی برای سیستم های ارتباط بی سیم فراهم می کنند.

به طور خاص باند ۲.۴ گیگاهرتز به دلیل دسترسی جهانی، به طور گسترده در بین فناوری های رادیویی موجود از جمله وای فای، بلوتوث، zigbee و بسیاری از پروتکل های مش استفاده شده است. با توجه به تعداد کم تجهیزات متصل، شاید مسئله پهنای باند در یک شبکه خانگی کمتر به چشم بیاید. با این وجود در آرایش  IoT تجاری و  صنعتی ریسک تداخل الکترومغناطیس بسیار است.

در بیشتر ساختمان های تشکیلاتی و پایگاه های تولیدی از کانال های ۲.۴ گیگاهرتزی به طور گسترده استفاده می شود. پس باید به دقت میزان اشباع شدن کانال ها را ارزیابی کنید. اگر شبکه اتوماسیون شما بتواند از شلوغی ترافیک ۲.۴ گیگاهرتزی عبور کند، چه اتفاقی می‌افتد اگر شما تجهیزات جدید را چند سال بعد گسترش دهید؟ نمی‌توان اندازه را به عنوان یک عنصر افزوده در شبکه IoT شما در نظر گرفت و باید آن را از ابتدا برنامه ریزی کرد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، علیرغم شباهت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از نظر کاربردهای مشخص، آن ها در ملزومات فنی و مهندسی بسیار تفاوت دارند. برای ساختمان های هوشمند، چالش ها در گستره، قدرت و اندازه شبکه به معنای این است که شرکت ها باید مثلا فراتر از راه حل های کوتاه بُرد و مش موجود در بازار را در نظر بگیرند. فناوری های جدید همانند low power wide area networks  که برای کاربرد سنسور شبکه‌ در مقیاس بزرگ می باشند که با هدف خاصی ساخته شده اند. اگرچه این فناوری در صنعت اتوماسیون خانگی تقریبا جدید هستند، فرصت های خوبی ارائه می کنند. در نهایت گزینه‌ اتصال می تواند ساختار IoT شما را بسازد یا خراب کند.

ساختمان هوشمند چه مزایایی دارد؟

مقدمه

ساختمان هوشمند به ساختمانی اطلاق می شود که بر اساس نیازها، علایق و به طور کل سبک زندگی ساکنین آن طراحی شده است. ساختمان هوشمند با بکارگیری هوش مصنوعی و استفاده از تجهیزات هوشمند، ارتباطی تنگاتنگ با اجزای خود دارد.

این اجزا نظیر سیستم های روشنایی، سرمایش و گرمایش، درب ورودی، تجهیزات برقی، شیر فلکه ورودی آب و گاز، پرده ها و پنجره ها و دیگر تجهیزات است. که نهایتا بکارگیری از آن ها سبک جدیدی از زندگی را به وجود آورده که موجب آسایش، امنیت و راحتی افراد آن ساختمان می شود.

در این مقاله قصد داریم کاربردی ترین مزایای یک ساختمان هوشمند را به طور کامل شرح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مزایای یک ساختمان هوشمند

در این مقاله به نه مورد از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند به شرح زیر اشاره شده است:

1) ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

وقتی که صحبت از ساختمان هوشمند می شود، فقط کنترل چراغ ها، تجهیزات برقی و دیگر امکانات توسط اپلیکیشن ساختمان هوشمند نیست، بلکه این امکان فراهم می شود که تمام تجهیزات و امکانات درون یک ساختمان هوشمند به صورت جامع و یکپارچه و بر اساس هوش مصنوعی، به طور کاملا هوشمندانه، بر پایه شرایط محیطی، شرایط اقلیمی و همچنین بر مبنای نوع زندگی آن خانواده تنظیم و اجرا می گردد.

به طور مثال با توجه به شرایط آب و هوایی و سبک زندگی و شغل افراد و همچنین با توجه به حضور یا عدم حضور افراد خانواده، سیستم سرمایش یا گرمایش به طور کاملا هوشمندانه عمل کرده، در زمان های عدم حضور به حالت غیرفعال و در زمان حضور فعال شده و با توجه به دمای هوا تنظیم می گردد.

ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

2) ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

در چند سال اخیر با افزایش جمعیت و تقاضای رو به رشد برای غذا و حامل های انرژی مساله انرژی به یکی از چالش های نسل امروز تبدیل شده است. یکی از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند، مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی است. این ویژگی به ویژه در مراکز اداری، تجاری و صنعتی که مدیریت هزینه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بسیار مهم و لازم الاجراست.

در یک ساختمان هوشمند، مصرف انرژی که به طور ویژه به کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش باز می گردد کاملا هوشمند است. کنترل مصرف انرژی با توجه به تغییرات آب و هوایی و حتی ساعات کاری به طور هوشمند قابل پیاده سازی است. به طور مثال، سیستم های سرمایش و گرمایش هوشمند در یک ساختمان اداری از لحظه شروع کار و با توجه به دمای پیرامونی تنظیم شده و با پایان کار اداری به حالت خاموش یا سطح استاندارد برمی گردد.

همچنین سیستم های روشنایی هوشمند یکی دیگر از مباحثی است که جهت کنترل و مدیریت مصرف انرژی در یک ساختمان هوشمند اعمال می گردد که با توجه به نور طبیعی محیط به صورت هوشمند روشن یا خاموش می گردد. و در ساعاتی که نیاز به روشنایی وجود ندارد خاموش است.

ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

3) ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

همیشه خبرهای مختلفی شنیده می شود با این مضمون که سرقت، آتش سوزی و یا حوادث ناگواری مثل نشت گاز و یا نشت آب در بعضی ساختمان ها رخ داده. که علاوه بر خسارت های مالی فراوان، گاها متاسفانه خسارت های جانی را هم در پی دارد.

یکی از وظایف اصلی یک ساختمان هوشمند پیشگیری از وقوع چنین حوادث ناگواری است. به طور مثال، در ساختمان‌های هوشمند با تمهیداتی نظیر سنسورهای امنیتی در و پنجره، سنسور حرکت، دوربین های مداربسته هوشمند، آژیر خطر و دستگیره دیجیتال می توان از وقوع سرقت جلوگیری کرد. همچنین در مورد حوادثی نظیر آتش سوزی، آب گرفتگی و گاز گرفتگی با استفاده از سنسورهای ایمنی هوشمند نظیر سنسور اعلام حریق، سنسور نشت گاز و سنسور نشت آب به همراه شیر برقی هوشمند که بر روی شیر فلکه آب و گاز ورودی نصب می گردد، جلوی این اتفاق های غیر مترقبه را گرفت.

ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

4) ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

در دنیای امروزه به دلیل حجم بالای فعالیت های بشر، نیاز به آرامش و رفاه بیش از پیش مشهود است. تکنولوژی ساختمان هوشمند باعث شده بخش اعظمی از دلمشغولی های انسان امروز تا حد زیادی رفع گردد. این نوع ساختمان با ایجاد هوش مصنوعی و بر اساس سطح زندگی افراد و علایقشان، راهکارها و برنامه ریزی های دقیقی را اجرا می کند. که این امر باعث ایجاد آسایش و رفاه ساکنان ساختمان هوشمند می گردد. مواردی نظیر مدیریت یکپارچه ساختمان، ایمنی و امنیت، راحتی، لوکس بودن و مدیریت مصرف انرژی.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

5) ساختمان هوشمند و لوکس کردن قابلیت ها

جدای از مزایای اصلی یک ساختمان هوشمند که موارد آن در بالا اشاره شد، لوکس بودن از ویژگی های انکارناپذیر آن است. با وجود تجهیزاتی مثل کلیدهای هوشمند رویه شیشه و فلز و حتی سنگ و تاچ پنل های دیواری در ابعاد مختلف و همچنین سیستم های صوتی پیشرفته و پرده های برقی هوشمند این ویژگی در ساختمان‌های هوشمند کاملا مشهود و هویداست. پس با پیاده سازی و اجرای یک ساختمان هوشمند، علاوه بر قابلیت های بی نظیر آن، فضای لوکس و جذاب نیز از لحاظ دید بصری برای کاربر فراهم می گردد.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

6) ساختمان هوشمند و ایجاد ارزش افزوده

یکی از مزایای اصلی هر ساختمان هوشمند ایجاد ارزش افزوده است. بدین معنا که ساختمان‌های هوشمند در مقایسه با ساختمان‌های معمولی دارای ارزش و بهای تمام شده ی به مراتب بالاتری است. این ویژگی موجب فروشی سریع تر و بهتر و با مبلغی بالاتر برای سازنده آن ساختمان‌های هوشمند نسبت به ساختمان‌های معمولی است.

بدین ترتیب خیلی راحت می توان با هزینه های به مراتب مناسب و اقتصادی، ارزش افزوده چند برابری برای آن ساختمان ایجاد کرد.

7) ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

سالمندان سرمایه های معنوی هر خانواده ای هستند. نگهداری، مراقبت و رسیدگی به آن ها در سال‌های اخیر که مشغله و دغدغه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود از اهمیت بیشتری برخوردار است. ساختمان‌های هوشمند راهکارهای نوینی برای کنترل و مراقبت از سالمندان ارائه می دهند. یکی از این راهکارها دکمه فراخوان هوشمند sos است که سالمندان می توانند در صورت بروز مشکلی خاص از این دکمه هوشمند استفاده کنند تا عزیزان خود را از وقوع حادثه مطلع کنند.

حتی می توان این سیستم را طوری پیاده سازی کرد که مستقیما با اورژانس، آتش نشانی و یا پلیس ارتباط گرفته و در صورت وقوع اتفاقی خاص نیروی خدماتی خود را به محیط ارسال کنند.

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده که برای سالمندان نیز مفید است، دوربین های هوشمند هستند. با استفاده از این دوربین ها می توان در لحظه از حال سالمند خود مطلع شده و حتی راجع به مصارف دارویی از راه دور به او تذکراتی داد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

8) ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

یکی از دغدغه هایی که این روزها ذهن خانواده ها به ویژه کسانی که شاغلند و کودک خردسال دارند را درگیر می کند، نگهداری و مراقبت صحیح از کودکانشان است. ساختمان هوشمند توانسته تا حد زیادی با ارائه یک سری تجهیزات کاربردی این دغدغه ها را رفع کند.

یکی از این تجهیزات که بسیار هم کاربردی است دوربین های هوشمند خانگی می باشد. که با نصب آن در فضای خانه می توان از تمام حرکات و وضعیت کودک باخبر شد. حتی با او مکالمه دوطرفه انجام داد و اگر پرستاری در محیط حضور دارد تذکرات لازم را به او داد. همچنین دوربین های هوشمندی وجود دارند که حساس به صدای گریه کودک می باشند. و در صورت گریه کودک می توان وضعیت را به راحتی چک کرد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

9) ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

وقتی حرف از حیوان خانگی زده می شود، چند نکته ضروری را باید یادآور شد: فضای مناسب برای حیوان خانگی ، حس آرامش و امنیت، همچنین تامین غذای آن. یکی از ویژگی های ساختمان هوشمند استفاده از تجهیزاتی است که این نکات مهم در بحث نگهداری حیوانات خانگی را فراهم می کند.

اولین مورد آن دوربین‌های هوشمند خانگی است که توسط آن می‌توان در لحظه از طریق اپلیکیشن موبایل از وضعیت آن حیوان خانگی مطلع شد.

دومین مورد گجت های هوشمند سرو غذا و آب برای حیوانات خانگی است که به وسیله زمانبندی از پیش تعیین شده می توان نیاز آن حیوان خانگی را حتی در زمان عدم حضور در منزل فراهم نمود.

سومین مورد سنسورهای هوشمند سلامتی بوده که با اتصال آن به حیوان خانگی در لحظه از اطلاعات فیزیکی آن مطلع شد.

چهارمین مورد در بحث نگهداری از حیوانات خانگی در ساختمان هوشمند، کنترل وضعیت دما (سرمایش و گرمایش) برای محیطی است که حیوان خانگی در آن نگهداری می شود. بطور مثال با گرمای فضا، حتی زمانیکه منزل نیستید، اسپلیت به صورت خودکار روشن شده و دمای محیط را به حد مطبوع می رساند. بدین گونه افرادی که حیوان خانگی نگهداری می کنند و ساعاتی از روز مجبور به ترک خانه هستند، از طریق تجهیزات و آپشن های هوشمند، دیگر نگرانی ای بابت امنیت و سلامتی حیوان خانگی خود ندارند.

ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد اطلاعات جامعی از یک ساختمان هوشمند به همراه کاربردی ترین مزایای آن ارائه شود. به طور کل هدف از ایجاد یک ساختمان هوشمند، کاهش دغدغه ها، ایجاد آسایش و رفاه، افزایش ایمنی و امنیت، ایجاد ارزش افزوده و حفظ دارایی های مادی و معنوی و به طور کل استفاده هدفمند از تکنولوژی برای دستیابی به این موارد است.

پس می توان گفت هر موقع تکنولوژی به طور صحیح به استخدام انسان ها درآید سبک زندگی مفید و برتری را ایجاد می کند. یکی از این تکنولوژی ها، ساختمان هوشمند است. که در آینده نه چندان دور، برای زندگی بهتر، همه ساختمان ها را تحت پوشش قرار می دهد.

خانه هوشمند چیست ؟

مقدمه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش مشکلات و مشغله‌های انسان‌ها ، چالش‌های گوناگونی در زندگی روزمره به وجود آمده است . که بر طرف کردن هر کدام از آنها موجب آسایش بیشتر بشر می‌شود. چالش‌هایی نظیر کمبود زمان با توجه به نوع فعالیت امروزه بشر ، بالا بودن هزینه حامل‌های انرژی با کمبود ذخایر زیرزمینی ، و افزایش مخاطرات اجتماعی ؛ هر کدام مشکلاتی را پیش روی زندگی قرن ۲۱ قرار داده است. از آنجاییکه گوشی‌های همراه جزء اولین تکنولوژی‌های هوشمند قرن اخیر بود که بخش قابل توجهی از مشکلات را رفع کرد. در راستای این نوع از فناوری‌های هوشمند ، نسل جدیدی از سیستم‌‌های هوشمند به نام خانه هوشمند تولید و روانه بازار شد تا با ورود به زندگی ؛ تجربه‌ای نوین از تکنولوژی را به همراه آسایش ، ایمنی و امنیت خاطر هر چه بیشتر برایمان به ارمغان آورد.

در ادامه به شناختی جامع در مورد خانه‌های هوشمند می‌پردازیم.

 آشنایی با خانه هوشمند

خانه هوشمند مفهومی می‌باشد که با توسعه روزافزون فناوری در حوزه مهندسی فناوری اطلاعات ، کامپیوتر و الکترونیک، شکل جدی به خود گرفته است. اگر بخواهیم مفهومی جامع از یک خانه هوشمند ارائه دهیم می‌توان گفت: « ارتباط و تعامل تنگاتنگ برای بهبود و بهینه‌سازی عملکردهای مختلف ». در واقع اتصال کلیه سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی و حتی دیگر ابزارهای خانه به یکدیگر و به یک شبکه واحد که بتوان آن‌ها را از یک رابط مشترک کنترل نمود و با هم در ارتباط قرار داد. به زبانی ساده‌تر خانه هوشمند ، خانه‌ای مدرن است که ساکنین می‌توانند تجهیزات آن را به صورت یکپارچه حتی از راه دور از طریق اپلیکیشن موبایل ، پیامک و … تنها با یک فرمان ساده کنترل کنند.

معرفی خانه هوشمند: همه چیز در مورد خانه‌های هوشمند

خانه هوشمند به جای تمام دستگاه‌هایی که در منزل شما جداگانه کار می‌کنند، یک کنترل کننده مرکزی دارد که تمام کارها را هدایت می‌کند. کنترل‌ کننده مرکزی یا سرور مرکزی هوشمند که نقش رهبری و هدایت سیستم هوشمند را بر عهده دارد ، امکانات زیادی از جمله کنترل روشنایی و شدت نور ، کنترل سیستم‌های سرمایش گرمایش ، کنترل سیستم‌های صوتی تصویری ، کنترل سیستم‌های امنیتی و ایمنی ساختمان ، تجهیزات آبیاری هوشمند و … را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما به آسانی هر چه تمام تر کل خانه خود را از هر جای دنیا که هستید کنترل کنید. برای قسمت‌های گوناگون منزل سناریو‌های از پیش تعیین شده داشته باشید. و یا در زمان‌هایی که منزل نمی‌باشید ، بر قسمت‌های مختلف خانه نظارت کنید. خانه هوشمند در واقع مجموعه‌ای است هوشمند که در عین کنترل‌پذیر بودن ، تا حدود زیادی قابلیت تطابق با عادت‌های روزانه شما را نیز می‌تواند داشته باشد.

اگر شما در حال حاضر قصد هوشمند سازی منزل ، ویلا یا محل کار خود را دارید، شرکت خانه هوشمند کاسپین با ارائه بهترین محصولات و خدمات در زمینه سیستم های هوشمند ساختمان ، آرامش ، آسایش و امنیت را هوشمندانه به شما تقدیم می‌کند.

کنترل خانه هوشمند

هدف از هوشمندسازی خانه

با هوشمندسازی خانه ، ویلا یا محل کارتان ، علاوه بر اینکه از جنبه معماری و دید بصری بر کیفیت خانه خود می‌افزایید ، بلکه با تحت کنترل قرار گرفتن و پایش لحظه به لحظه تجهیزات خانه خود ؛  آسایش ، ایمنی و امنیتی بیشتر را برای خود و خانواده‌تان فراهم می‌کنید. همچنین با توجه به روند صعودی افزایش حامل‌های انرژی در ایران و جهان وجود سیستم هوشمند ساختمان ، مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی و حتی صرفه‌جویی آن تا سقف ۵۰ درصد را منجر خواهد شد.

می‌توان به صورت تیتروار و خلاصه هدف از هوشمندسازی خانه را به صورت زیر بیان کرد:

  • ایمنی، امنیت و آسایش بیشتر
  • لوکس نمودن امکانات و محیط زندگی
  • تحت کنترل قرار گرفتن همه وسایل خانه
  • پایش دائمی کلیه تجهیزات برقی و مکانیکی خانه
  • مدیریت و کنترل دقیق و آسان حتی در هنگام بروز مشکل
  • تعیین اولویت مصارف بصورت کاملا هوشمند در زمان اضطرار
  • بهینه سازی مصرف انرژی و زمان و صرفه جویی انرژی تا ۵۰ درصد

امکانات و مزایای یک سیستم کامل خانه هوشمند

با روند لحظه‌ای پیشرفت تکنولوژی و رشد چشمگیر کیفی و کمی تیم‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های هوشمندسازی جهان ، هر روز بر امکانات و ویژگی‌های خانه هوشمند افزوده می‌شود ، تا با توجه به نیازهای جدید بشر پیش رفته و راحتی ، آسایش و اطمینان خاطر را برای جامعه به ارمغان آورد. اما به طور کل برای بررسی امکانات و مزایای یک سیستم کامل خانه هوشمند موارد زیر عمده ویژگی‌ها و مزایای یک خانه هوشمند محسوب می‌شوند که عبارتند از:

۱. کنترل تمامی تجهیزات روشنایی و نورپردازی

شاید تصور می‌کردید که چه خوب می‌شد تا بتوانیم تمامی سیستم‌های روشنایی یک خانه را تنها با یک فرمان ساده کنترل کرد. فرضا هنگام شب در اتاق خواب و از روی تخت خود تنها با لمس یک آیکون بر روی اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی موبایل خود تمامی چراغ‌های اضافی خانه را خاموش کرده و چراغ خواب اتاق خود را روشن کنید. یا اینکه در هنگام مهمانی و جشن با یک فرمان ساده و از پیش تعیین شده لوسترها و هالوژن‌های پذیرایی را روشن کرده ، ریسه‌های هفت رنگ را در رنگ دلخواه خود مطابق با دکوراسیون منزل تنظیم نموده و حتی شدت نور آن را کنترل نمایید. یا برای تماشای فیلم مورد علاقه خود در اتاق تلویزیون (TV Room) لامپ‌های دیمر را در نور ملایم تنظیم کرده تا فضایی همچون سینما برای شما تداعی شود.

با هوشمندسازی خانه شما می‌توانید کنترل تمامی تجهیزات روشنایی مانند لوسترها ، هالوژن‌ها ، چراغ های دیمر (قابل تغییر شدت نور) و ریسه‌های نور مخفی ساده و هفت رنگ (RGB) با یک فرمان ساده از طریق گوشی همراه خود در دست بگیرید و این رویا را تبدیل به واقعیت کنید.

۲. کنترل تجهیزات سرمایش و گرمایش

در هوای سرد زمستان یا در گرمای شدید تابستان ، هنگامی که خارج از منزل خود هستید و یا قصد عزیمت به ویلای خود را دارید ، به راحتی و از راه دور میتوانید با روشن کردن تجهیزات سرمایش گرمایش ، دمای محیط مورد نظر را قبل از رسیدن ، به حد مطلوب برسانید و محیطی آسوده و دلپذیر برای خودتان ایجاد کنید. قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری این سیستم به حدی است که شما از هر نوع تکنولوژی و سیستم سرمایش گرمایش که در خانه خود بکار برید می‌تواند آن را تحت کنترل سیستم هوشمند در آورد. سیستم‌هایی نظیر اسپلیت ، داکت اسپلیت ، فن‌کوئل ، رادیاتور ، شومینه‌های هوشمند ، گرمایش از کف و… .

۳. کنترل پرده‌ها ، پنجره‌ها و جک‌ها و درب‌های برقی

دیگر احتیاجی به ریموت جهت ورود ماشین خود به منزل ندارید! تنها با لمس بر روی یک دکمه در اپلیکیشن خانه هوشمند درب پارکینگ منزل یا محل کارتان از سر کوچه شروع به باز شدن نموده و تا لحظه رسیدنتان کاملا باز می‌گردد. همچنین می‌توانید پنجره‌ها ، سایبان و سقف متحرک ویلا یا منزل خود را طوری تنظیم نمایید تا با روشنایی هوا و تشخیص آب و هوای مطلوب آنها را به طور خودکار باز کرده و محیطی فرحبخش را برای شما به ارمغان آورد.

۴. سیستم‌ها و ماژول‌های کامل و جامع امنیتی و آسایشی هوشمند

امنیت مهمترین و اساسی‌ترین اصل در زندگی افراد جامعه به حساب می‌آید. وقتی محیط زندگی‌تان ایمن باشد ، آنگاه آسایش و رفاه را به دنبال خود دارد. در خانه هوشمند ماژول‌ها و تجهیزاتی وجود دارند که در راستای امنیت و ایمنی افراد ساکن در آن کار می‌کنند. تجهیزاتی همچون دوربین‌های مداربسته هوشمند که علاوه بر نظارت تصویری و صوتی محیط پیرامون زندگی‌مان و جلوگیری از وقوع خطرات مالی یا جانی به عنوان یک سیستم هشدار دهنده و مراقبتی برای افراد سالخورده و نیز کودکان به کار می‌رود که شما میتوانید جهت یادآوری به کودکان ، پرستاران کودک و یا سالمندان خود با ارتباط صوتی دو طرفه و دیدن تصویر آنها از طریق این دوربین هوشمند نکات مورد نظر خود نظیر خوردن دارو را تذکر دهید.

همچنین وجود تجهیزات امنیتی نظیر دزدگیر هوشمند ، قفل دیجیتال ، سنسور حرکت هوشمند و سنسور در و پنجره هوشمند ؛ باعث افزایش سطح ایمنی منزل شما شده و به وسیله آنها می‌توانید ورود و خروج افراد و نیز حرکتی مشکوک را سریعا از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند ردیابی کنید. همچنین سناریوهایی در جهت آسایش خود ایجاد نمایید. سنسورهایی نظیر سنسور دما و رطوبت هوشمند و سنسور نور هوشمند به شما کمک می‌کند با تعریف سناریوهای مختلف جهت همگام سازی با دما رطوبت و نور مطبوعی در محیط آسایش بیشتری را در خانه خود احساس کنید.

۵. سنسورها و ماژول‌های ایمنی

خانه هوشمند مراقب همه چیز هست! حتی اگر شما فراموش کرده باشید در هنگام سفر شیر فلکه آب یا گاز را بسته اید ، می‌توانید این کار را به راحتی در حین سفر انجام داده و خیال خود را از این حیث راحت کنید. خانه هوشمند ماژول‌هایی را نیز جهت ایمنی منزل شما به کار برده است که باعث می‌شود در هنگام آتش سوزی یا نشت آب و یا نشت گاز پیام خطری را به گوشی شما ارسال کرده همزمان آژیر خطر را به صدا در آورده شیرفلکه آب و گاز ورودی را قطع ‌نماید.

۶. اینترکام و آیفون‌های هوشمند

گاهی اوقات بدلیل مشغله فراوان فراموش می‌کنید تا کلید منزل خود را همراه داشته باشید. یا اینکه مهمانی ناخوانده و یا فرزندتان زودتر از شما به خانه مراجعه می‌کنند و زنگ آیفون را می‌زنند. آه که یکی از بدترین شرایط پشت در ماندن است! اما خانه هوشمند این نگرانی را رفع کرده و با بکارگیری اینترکام و آیفون‌های هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که بدون نیاز به کلید درب را باز کرده و با زدن زنگ توسط مهمان یا فرزندتان از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند ، مطلع گشته تصویر شخص را دیده با او مکالمه کرده و درب را از راه دور باز نمایید.

۷. کنترل تمامی سیستم‌های صوتی و تصویری

دیگر نیاز به نگهداری چندین کنترل برای وسایل خانه نظیر تلویزیون ، سینمای خانگی ، دی وی دی پلیر (DVD Player) ، رسیور و … ندارید. خانه هوشمند همه اینها را در خود جا داده و همچون کنترلی هوشمند تمام تجهیزات صوتی و تصویری شما را به اپلیکیشن خانه هوشمند انتقال می‌دهد. که علاوه بر کنترل این تجهیزات می‌توانید سناریوهای مختلفی را برای استفاده بهینه از این تجهیزات به کار ببرید.

کنترلر IR

۸. کنترل و پخش موسیقی

در خانه هوشمند ، پنل مرکزی هوشمند ، علاوه بر اینکه یک پنل جهت کنترل تمامی تجهیزات هوشمند خانه می‌باشد ، یک سینمای خانگی و پنل موسیقی منحصر به فردی است که می‌تواند با پخش موسیقی دلخواه شما لحظاتی دل انگیز برایتان ایجاد نموده حتی با اتصال به تلویزیون میتوانید هنگام دیدن فیلم یا مسابقه فوتبال صدا را با اسپیکرهای سقفی قدرتمند HiFi داشته باشید. همچنین با بکارگیری پنل‌های کوچک مختص پخش موسیقی (پنل صوتی یا پنل موسیقی) که بر روی دیوار نصب می‌شوند ، لذت شنیدن یک موسیقی با کیفیت استریو HiFi را تجربه کرده و با قابلیت تعریف ناحیه (زون) برای پخش موسیقی در هر اتاق موسیقی دلخواه هر فرد را اجرا نمایید.

۹. کنترل تجهیزات الکتریکی

بعد از یک کار طولانی و طاقت فرسا ، زمانیکه شما به سمت منزل خود حرکت می‌کنید ، دیگر منتظر این نباشید که با ورود به منزل شروع به دم کردن چای یا قهوه و یا درست کردن ناهار یا شام نمایید. با خانه هوشمند هنگام رسیدن از سر کار چای و قهوه شما آماده است ، جکوزی برای رفع خستگی پر از آب گرم شده و پس از استحمام غذا که در مایکروفر طبخ شده منتظر شماست تا نوش جانش کنید! حتی دیگر وسایل خانه از کنترل شما خارج نیست و شما می‌توانید مصرف برق هر کدام را بر روی گوشی خود دیده و سناریویی جهت کاهش مصرف برق در نظر بگیرید. شما می‌توانید یخچال ، فریزر ، ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی ، پکیج رادیاتور ، آکواریوم و… را نیز کنترل کرده و با زمانبندی از پیش تعیین شده آنها را خاموش یا روشن نمایید.

پریز هوشمند

۱۰. کنترل و آماده‌سازی استخر، سونا و جکوزی

شما با بکارگیری سناریویی مخصوص ، استخر ، سونا یا جکوزی خود را از راه دور راه اندازی کرده تا علاوه بر صرفه‌جویی در زمان ، آسایش یک خانه هوشمند را صد چندان لمس نموده و از آن لذت ببرید.

۱۱. آبیاری هوشمند باغ و فضای سبز

یکی از کارهایی که هم نیازمند حوصله و هم زمان می‌باشد، آبیاری فضای سبز و باغ است. با خانه هوشمند دیگر نگران این مسائل نباشید. از پیش تعیین کنید که در چه ساعت و چه روز آبیاری انجام شود. این کار را به خانه هوشمند بسپارید و از فضای سبز خود لذت ببرید.

آبیاری هوشمند

۱۲. اجرای فرمان‌های صوتی توسط دستیار صوتی هوشمند

تنوع رابط کاربری باعث شده تا دیگر زمانی که حتی گوشی موبایل در کنارتان نیست ، بتوانید تنها با یک فرمان صوتی به خانه هوشمند ، عملیات مورد نظرتان را اجرا کنید.

نتیجه گیری

سیستم‌های هوشمند ساختمان علاوه بر لوکس بودن و بهینه سازی در مصرف انرژی باعث صرفه‌جویی در وقت نیز خواهد شد. لذا با هوشمندسازی خانه ، ویلا یا محل کار خود علاوه بر احساس آسایش و آرامش متقابلا امنیت بیشتری را تجربه خواهید کرد و با تکنولوژی حرکت کرده و از به روز ترین سیستم‌های ارتباطی حال حاضر دنیا بهره‌مند خواهید شد.

خانه هوشمند

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.


سوالات متداول:

هزینه هوشمندسازی بسته به نوع برند و پروتکل استفاده شده و نیز امکانات و آپشن‌های مورد نظرتان متغیر می‌باشد. شما می‌توانید با گذاشتن یک ماژول هم بخشی از خانه خود را هوشمند کنید؛ حتی با کمتر از یک‌میلیون تومان!

بسته به پروتکل استفاده شده ، اگر پروتکل سیمی باشد مثل تجهیزات KNX باید سیم‌کشی مخصوص هوشمندسازی همزمان با سیم‌کشی ساختمان انجام گردد ولی با استفاده از پروتکل‌های بی‌سیم همچون Z-Wave ، Zigbee ، WiFi و RF  شما بدون نیاز به تخریب یا سیم‌کشی خاص بر روی همان بستر سنتی در هر لحظه می‌توانید هوشمندسازی را انجام دهید.

هم بله و هم خیر. با بکارگیری از سیستم‌‌های بی‌سیم خانه هوشمند این امکان برای شما فراهم است تا هر زمان بدون تخریب یا سیم‌کشی خاصی به هر تعداد به امکانات خانه خود افزوده و از آن استفاده کنید. ولی در نسل سیمی خانه هوشمند همچون پروتکل KNX چنین امکانی وجود ندارد ، مگر از قبل پیش‌بینی‌هایی در این زمینه انجام شده باشد.