تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند چیست؟

مقدمه

مطالب زیادی درباره ارزش های متحول کننده اینترنت اشیا یا IoT در اتوماسیون خانه و ساختمان گفته شده است. گسترش رو به رشد سنسورهای هوشمند ارزان قیمت و فناوری های بی سیم، محیط های داخلی که در آن کار و زندگی می کنیم را تا حد زیادی تغییر می‌دهد و سهم بالاتری از کارآیی، راحتی و ایمنی را فراهم می‌کند. برخی با توجه به کاربردهای مشترک بسیار بین خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از جمله کنترل آب و هوا، اتوماسیون روشنایی، امنیت یا ایمنی در برابر آتش سوزی، تصور می‌کنند که فناوریIoT برای این دو سازه بسیار مشابه هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت های میان خانه هوشمند و ساختمان هوشمند می پردازیم.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند

در واقع فروشندگان تجهیزات IoT مانند Tuya سعی دارند عرضه محصولات خود به بازارهای تجاری را گسترش دهند. اما، آیا ما واقعا می‌توانیم از همان ترموستات خانه خود برای اندازه گیری دما و رطوبت دفتر کار استفاده کنیم؟ حقیقت این است که به غیر از کارایی، ابعاد و هزینه نیز بخشی از این معادله است. اغلب این تجهیزات نیستند که این دو عامل را تعیین می کنند بلکه نوع اتصالاتی که دارند این تفاوت را ایجاد می کند. ممکن است یک ترموستات در محیط خانه که یک محیط کوچک است کافی باشد. اما در محیط های صنعتی و تجاری از تجهیزات سرمایش گرمایش صنعتی استفاده می شود. در این محیط‌ها به نقاط اندازه گیری شده و توزیع شده بیشتری برای تنظیم تجهیزات سرمایش گرمایش با توجه به زون بندی‌های کوچک نیاز است. که نهایتا باعث بهینه سازی مصرف انرژی و راحتی بیشتری در فضا می شود.

نکته دیگر آن است که اگرچه شبکه های اتوماسیون خانه و ساختمان اهداف مشترکی دارند، اما فضای مورد استفاده در ساختمان پیچیده‌تر است. مدیریت فضا، نگهداری از تجهیزات، مدیریت مصرف، مدیریت پسماند و پارک هوشمند، همگی کاربری های ساختمانی هوشمند جالبی هستند که به محیط خانگی ارتباطی ندارند.

بنابراین حتی هنگامیکه شبکه‌های خانه هوشمند و ساختمان هوشمند به طور یکسان از تجهیزاتی نظیر سنسور دما، سنسور تشخیص حرکت یا سنسور دود استفاده کنند، احتمالا به پروتکل ها و ساختارهای ارتباطی متفاوتی نیاز خواهند داشت تا به سرانجام برسند.

فناوری های رایج وای فای و بلوتوث به همراه راه‌ حل های شبکه‌ موجود برای کنترل روشنایی همانند zigbee ،Thread و Z-wave برای  شبکه‌های اتوماسیون خانگی بسیار مناسب هستند. با این وجود آن ها اغلب برای یک ساختمان هوشمند که دارای ابعاد گسترده با نقاط پایانی توزیع شده کاملا مطلوب نیستند. سه علت آن در ادامه ذکر شده است:

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: اندازه و ساختار خانه

محیط فیزیکی تاثیر بسیاری بر کیفیت ارتباط و سیگنال دهی تجهیزات رادیویی بی سیم دارد. محیط خانگی کوچک با ساختار ساده و موانع اندک، چالش های کمی برای پخش سیگنال در فناوری های با برد کوتاه مطرح می کند‌. حتی اگر در بخش هایی از خانه تان در وصل شدن وای فای مشکل داشته باشید می توانید تنها با یک دستگاه extender این مشکل را به سرعت برطرف کنید.

از سوی دیگر راه‌ حل های با برد کوتاه در مورد ساختمان های تجاری مرتفع، فضاهای پراکنده به صورت جغرافیایی یا تجهیزات صنعتی متراکم از نظر ساختار، پوشش و قابلیت نفوذ موردنیاز را فراهم نمی‌کنند. اگرچه استفاده از توپولوژی شبکه می‌تواند دسترسی شبکه را افزایش دهد، با این حال مشکلات خود را دارد. با توجه به گستره فیزیکی محدود پروتکل های شبکه مش، باید مطمئن شوید که گره ها به صورت برابر توزیع شده است و تکرار کننده های بیشتری بر حسب لزوم افزوده می شود تا بین این دو نقطه‌ داده ارتباط برقرار شود. در صورت اجرا در ابعاد بزرگ، هزینه‌های زیرساخت و مهندسی شبکه‌های مش ممکن است به سرعت افزایش یابد.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: نیازمندی های نیرو

در شبکه‌های اتوماسیون خانگی، ارتباط بی سیم با توان پایین مفید است اما جزو ملزومات نیست. علت این است که بیشتر تجهیزات به آسانی در نزدیکی پریز قرار داده شده اند و در نهایت تنها نقاط پایانی اندکی وجود دارد. پس از نظر فنی شما می توانید تمام تجهیزات خانه‌ هوشمند خود را با استفاده از زیرساخت وای‌ فای موجود و بدون نگرانی از ماهیت پرمصرف آن به اینترنت متصل کنید.

برخلاف آن سنسورهای بی سیم در تجهیزات تجاری و صنعتی اغلب به تعداد هزاران عدد بوده و در نزدیکی منبع تغذیه برق قرار ندارد. حتی اگر نزدیک آن باشد سیم کشی این تعداد از سنسور بسیار گران و دشوار است. در مکان‌های تولیدی با وجود ابزار و سیستم‌های در حال کار پیچیده، کانال کشی کابل‌ها خطرناک بوده و همچنین منجر به تعطیلی پرهزینه تولید می‌شود. به این ترتیب برای اینکه یک شبکه ساختمان هوشمند از نظر اقتصادی به صرفه باشد، تجهیزات باید بتوانند به مدت چند سال با باتری های مستقل کار کنند. که در این مورد توان مصرفی بسیار پایین همراه با فناوری باتری با قابلیت ماندگاری بالا، اولویت دارد.

بسیاری از پروتکل های شبکه مش با توجه به توان مصرفی پایین ساخته می شوند. اما توپولوژی شبکه مش به دلیل اینکه ارسال ها باید بصورت مداوم پیام ها را از طریق خود دریافت و منتشر کنند توان مصرفی بالایی دارد. در گره هایی که ترافیک انتشار بالایی دارند عمر باتری به شدت کوتاه است.

تفاوت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: سیستم های رادیویی بازمانده

تداخلات رادیویی داخل باند که در طیف بدون مجوز فعالیت می کنند، چالش بزرگی برای سیستم های ارتباط بی سیم فراهم می کنند.

به طور خاص باند ۲.۴ گیگاهرتز به دلیل دسترسی جهانی، به طور گسترده در بین فناوری های رادیویی موجود از جمله وای فای، بلوتوث، zigbee و بسیاری از پروتکل های مش استفاده شده است. با توجه به تعداد کم تجهیزات متصل، شاید مسئله پهنای باند در یک شبکه خانگی کمتر به چشم بیاید. با این وجود در آرایش  IoT تجاری و  صنعتی ریسک تداخل الکترومغناطیس بسیار است.

در بیشتر ساختمان های تشکیلاتی و پایگاه های تولیدی از کانال های ۲.۴ گیگاهرتزی به طور گسترده استفاده می شود. پس باید به دقت میزان اشباع شدن کانال ها را ارزیابی کنید. اگر شبکه اتوماسیون شما بتواند از شلوغی ترافیک ۲.۴ گیگاهرتزی عبور کند، چه اتفاقی می‌افتد اگر شما تجهیزات جدید را چند سال بعد گسترش دهید؟ نمی‌توان اندازه را به عنوان یک عنصر افزوده در شبکه IoT شما در نظر گرفت و باید آن را از ابتدا برنامه ریزی کرد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، علیرغم شباهت خانه هوشمند و ساختمان هوشمند از نظر کاربردهای مشخص، آن ها در ملزومات فنی و مهندسی بسیار تفاوت دارند. برای ساختمان های هوشمند، چالش ها در گستره، قدرت و اندازه شبکه به معنای این است که شرکت ها باید مثلا فراتر از راه حل های کوتاه بُرد و مش موجود در بازار را در نظر بگیرند. فناوری های جدید همانند low power wide area networks  که برای کاربرد سنسور شبکه‌ در مقیاس بزرگ می باشند که با هدف خاصی ساخته شده اند. اگرچه این فناوری در صنعت اتوماسیون خانگی تقریبا جدید هستند، فرصت های خوبی ارائه می کنند. در نهایت گزینه‌ اتصال می تواند ساختار IoT شما را بسازد یا خراب کند.

ساختمان هوشمند چه مزایایی دارد؟

مقدمه

ساختمان هوشمند به ساختمانی اطلاق می شود که بر اساس نیازها، علایق و به طور کل سبک زندگی ساکنین آن طراحی شده است. ساختمان هوشمند با بکارگیری هوش مصنوعی و استفاده از تجهیزات هوشمند، ارتباطی تنگاتنگ با اجزای خود دارد.

این اجزا نظیر سیستم های روشنایی، سرمایش و گرمایش، درب ورودی، تجهیزات برقی، شیر فلکه ورودی آب و گاز، پرده ها و پنجره ها و دیگر تجهیزات است. که نهایتا بکارگیری از آن ها سبک جدیدی از زندگی را به وجود آورده که موجب آسایش، امنیت و راحتی افراد آن ساختمان می شود.

در این مقاله قصد داریم کاربردی ترین مزایای یک ساختمان هوشمند را به طور کامل شرح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

مزایای یک ساختمان هوشمند

در این مقاله به نه مورد از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند به شرح زیر اشاره شده است:

1) ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

وقتی که صحبت از ساختمان هوشمند می شود، فقط کنترل چراغ ها، تجهیزات برقی و دیگر امکانات توسط اپلیکیشن ساختمان هوشمند نیست، بلکه این امکان فراهم می شود که تمام تجهیزات و امکانات درون یک ساختمان هوشمند به صورت جامع و یکپارچه و بر اساس هوش مصنوعی، به طور کاملا هوشمندانه، بر پایه شرایط محیطی، شرایط اقلیمی و همچنین بر مبنای نوع زندگی آن خانواده تنظیم و اجرا می گردد.

به طور مثال با توجه به شرایط آب و هوایی و سبک زندگی و شغل افراد و همچنین با توجه به حضور یا عدم حضور افراد خانواده، سیستم سرمایش یا گرمایش به طور کاملا هوشمندانه عمل کرده، در زمان های عدم حضور به حالت غیرفعال و در زمان حضور فعال شده و با توجه به دمای هوا تنظیم می گردد.

ساختمان هوشمند و مدیریت و یکپارچه سازی امکانات

2) ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

در چند سال اخیر با افزایش جمعیت و تقاضای رو به رشد برای غذا و حامل های انرژی مساله انرژی به یکی از چالش های نسل امروز تبدیل شده است. یکی از مهم ترین مزایای یک ساختمان هوشمند، مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی است. این ویژگی به ویژه در مراکز اداری، تجاری و صنعتی که مدیریت هزینه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بسیار مهم و لازم الاجراست.

در یک ساختمان هوشمند، مصرف انرژی که به طور ویژه به کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش باز می گردد کاملا هوشمند است. کنترل مصرف انرژی با توجه به تغییرات آب و هوایی و حتی ساعات کاری به طور هوشمند قابل پیاده سازی است. به طور مثال، سیستم های سرمایش و گرمایش هوشمند در یک ساختمان اداری از لحظه شروع کار و با توجه به دمای پیرامونی تنظیم شده و با پایان کار اداری به حالت خاموش یا سطح استاندارد برمی گردد.

همچنین سیستم های روشنایی هوشمند یکی دیگر از مباحثی است که جهت کنترل و مدیریت مصرف انرژی در یک ساختمان هوشمند اعمال می گردد که با توجه به نور طبیعی محیط به صورت هوشمند روشن یا خاموش می گردد. و در ساعاتی که نیاز به روشنایی وجود ندارد خاموش است.

ساختمان هوشمند و بهینه سازی مصرف انرژی

3) ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

همیشه خبرهای مختلفی شنیده می شود با این مضمون که سرقت، آتش سوزی و یا حوادث ناگواری مثل نشت گاز و یا نشت آب در بعضی ساختمان ها رخ داده. که علاوه بر خسارت های مالی فراوان، گاها متاسفانه خسارت های جانی را هم در پی دارد.

یکی از وظایف اصلی یک ساختمان هوشمند پیشگیری از وقوع چنین حوادث ناگواری است. به طور مثال، در ساختمان‌های هوشمند با تمهیداتی نظیر سنسورهای امنیتی در و پنجره، سنسور حرکت، دوربین های مداربسته هوشمند، آژیر خطر و دستگیره دیجیتال می توان از وقوع سرقت جلوگیری کرد. همچنین در مورد حوادثی نظیر آتش سوزی، آب گرفتگی و گاز گرفتگی با استفاده از سنسورهای ایمنی هوشمند نظیر سنسور اعلام حریق، سنسور نشت گاز و سنسور نشت آب به همراه شیر برقی هوشمند که بر روی شیر فلکه آب و گاز ورودی نصب می گردد، جلوی این اتفاق های غیر مترقبه را گرفت.

ساختمان هوشمند و ایمنی و امنیت

4) ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

در دنیای امروزه به دلیل حجم بالای فعالیت های بشر، نیاز به آرامش و رفاه بیش از پیش مشهود است. تکنولوژی ساختمان هوشمند باعث شده بخش اعظمی از دلمشغولی های انسان امروز تا حد زیادی رفع گردد. این نوع ساختمان با ایجاد هوش مصنوعی و بر اساس سطح زندگی افراد و علایقشان، راهکارها و برنامه ریزی های دقیقی را اجرا می کند. که این امر باعث ایجاد آسایش و رفاه ساکنان ساختمان هوشمند می گردد. مواردی نظیر مدیریت یکپارچه ساختمان، ایمنی و امنیت، راحتی، لوکس بودن و مدیریت مصرف انرژی.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

5) ساختمان هوشمند و لوکس کردن قابلیت ها

جدای از مزایای اصلی یک ساختمان هوشمند که موارد آن در بالا اشاره شد، لوکس بودن از ویژگی های انکارناپذیر آن است. با وجود تجهیزاتی مثل کلیدهای هوشمند رویه شیشه و فلز و حتی سنگ و تاچ پنل های دیواری در ابعاد مختلف و همچنین سیستم های صوتی پیشرفته و پرده های برقی هوشمند این ویژگی در ساختمان‌های هوشمند کاملا مشهود و هویداست. پس با پیاده سازی و اجرای یک ساختمان هوشمند، علاوه بر قابلیت های بی نظیر آن، فضای لوکس و جذاب نیز از لحاظ دید بصری برای کاربر فراهم می گردد.

ساختمان هوشمند و آسایش و رفاه

6) ساختمان هوشمند و ایجاد ارزش افزوده

یکی از مزایای اصلی هر ساختمان هوشمند ایجاد ارزش افزوده است. بدین معنا که ساختمان‌های هوشمند در مقایسه با ساختمان‌های معمولی دارای ارزش و بهای تمام شده ی به مراتب بالاتری است. این ویژگی موجب فروشی سریع تر و بهتر و با مبلغی بالاتر برای سازنده آن ساختمان‌های هوشمند نسبت به ساختمان‌های معمولی است.

بدین ترتیب خیلی راحت می توان با هزینه های به مراتب مناسب و اقتصادی، ارزش افزوده چند برابری برای آن ساختمان ایجاد کرد.

7) ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

سالمندان سرمایه های معنوی هر خانواده ای هستند. نگهداری، مراقبت و رسیدگی به آن ها در سال‌های اخیر که مشغله و دغدغه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود از اهمیت بیشتری برخوردار است. ساختمان‌های هوشمند راهکارهای نوینی برای کنترل و مراقبت از سالمندان ارائه می دهند. یکی از این راهکارها دکمه فراخوان هوشمند sos است که سالمندان می توانند در صورت بروز مشکلی خاص از این دکمه هوشمند استفاده کنند تا عزیزان خود را از وقوع حادثه مطلع کنند.

حتی می توان این سیستم را طوری پیاده سازی کرد که مستقیما با اورژانس، آتش نشانی و یا پلیس ارتباط گرفته و در صورت وقوع اتفاقی خاص نیروی خدماتی خود را به محیط ارسال کنند.

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده که برای سالمندان نیز مفید است، دوربین های هوشمند هستند. با استفاده از این دوربین ها می توان در لحظه از حال سالمند خود مطلع شده و حتی راجع به مصارف دارویی از راه دور به او تذکراتی داد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از سالمندان

8) ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

یکی از دغدغه هایی که این روزها ذهن خانواده ها به ویژه کسانی که شاغلند و کودک خردسال دارند را درگیر می کند، نگهداری و مراقبت صحیح از کودکانشان است. ساختمان هوشمند توانسته تا حد زیادی با ارائه یک سری تجهیزات کاربردی این دغدغه ها را رفع کند.

یکی از این تجهیزات که بسیار هم کاربردی است دوربین های هوشمند خانگی می باشد. که با نصب آن در فضای خانه می توان از تمام حرکات و وضعیت کودک باخبر شد. حتی با او مکالمه دوطرفه انجام داد و اگر پرستاری در محیط حضور دارد تذکرات لازم را به او داد. همچنین دوربین های هوشمندی وجود دارند که حساس به صدای گریه کودک می باشند. و در صورت گریه کودک می توان وضعیت را به راحتی چک کرد.

ساختمان هوشمند و مراقبت از کودکان

9) ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

وقتی حرف از حیوان خانگی زده می شود، چند نکته ضروری را باید یادآور شد: فضای مناسب برای حیوان خانگی ، حس آرامش و امنیت، همچنین تامین غذای آن. یکی از ویژگی های ساختمان هوشمند استفاده از تجهیزاتی است که این نکات مهم در بحث نگهداری حیوانات خانگی را فراهم می کند.

اولین مورد آن دوربین‌های هوشمند خانگی است که توسط آن می‌توان در لحظه از طریق اپلیکیشن موبایل از وضعیت آن حیوان خانگی مطلع شد.

دومین مورد گجت های هوشمند سرو غذا و آب برای حیوانات خانگی است که به وسیله زمانبندی از پیش تعیین شده می توان نیاز آن حیوان خانگی را حتی در زمان عدم حضور در منزل فراهم نمود.

سومین مورد سنسورهای هوشمند سلامتی بوده که با اتصال آن به حیوان خانگی در لحظه از اطلاعات فیزیکی آن مطلع شد.

چهارمین مورد در بحث نگهداری از حیوانات خانگی در ساختمان هوشمند، کنترل وضعیت دما (سرمایش و گرمایش) برای محیطی است که حیوان خانگی در آن نگهداری می شود. بطور مثال با گرمای فضا، حتی زمانیکه منزل نیستید، اسپلیت به صورت خودکار روشن شده و دمای محیط را به حد مطبوع می رساند. بدین گونه افرادی که حیوان خانگی نگهداری می کنند و ساعاتی از روز مجبور به ترک خانه هستند، از طریق تجهیزات و آپشن های هوشمند، دیگر نگرانی ای بابت امنیت و سلامتی حیوان خانگی خود ندارند.

ساختمان هوشمند و مراقبت از حیوانات خانگی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد اطلاعات جامعی از یک ساختمان هوشمند به همراه کاربردی ترین مزایای آن ارائه شود. به طور کل هدف از ایجاد یک ساختمان هوشمند، کاهش دغدغه ها، ایجاد آسایش و رفاه، افزایش ایمنی و امنیت، ایجاد ارزش افزوده و حفظ دارایی های مادی و معنوی و به طور کل استفاده هدفمند از تکنولوژی برای دستیابی به این موارد است.

پس می توان گفت هر موقع تکنولوژی به طور صحیح به استخدام انسان ها درآید سبک زندگی مفید و برتری را ایجاد می کند. یکی از این تکنولوژی ها، ساختمان هوشمند است. که در آینده نه چندان دور، برای زندگی بهتر، همه ساختمان ها را تحت پوشش قرار می دهد.

اینترکام هوشمند چیست؟

معرفی اینترکام هوشمند

اینترکام هوشمند وسیله ای است که راحتی و امنیت را به خانه شما می آورد. این وسیله به شما کمک می کند تا همیشه نظاره گر اطرافتان باشید. اینترکام به کمک وای فای به تلفن هوشمند شما متصل می شود. از این رو شما را قادر می سازد تا تنها با کمک یک برنامه، افراد خارج از ساختمان را ببینید و با آنها ارتباط برقرار کنید. در این مقاله از اینترکام هوشمند بیشتر خواهیم گفت. همراه ما بمانید.

صفر تا صد با اینترکام هوشمند

 

صفر تا صد با اینترکام هوشمند

همه ما در موقعیتی قرار گرفته ایم که باز کردن درب خانه در آن موقعیت دشوار و یا غیرممکن بوده باشد. به عنوان مثال شرایطی را در نظر بگیرید که شما در خانه نبوده اید اما یکی از اعضای خانواده شما از شما خواسته است تا درب را به روی او باز نمایید. در گذشته این عمل غیر ممکن بود اما در حال حاضر و با استفاده از اینترکام هوشمند دیگر انجام این کار غیرممکن نیست. کافی است وارد برنامه شده و با فشردن یک دکمه درب را به روی عزیزتان باز کنید.

خرید اینترکام هوشمند

کاربرد اینترکام

در گذشته چیزی بعنوان اینترکام دیجیتال وجود نداشت و این وسیله به صورت آنالوگ ساخته و مورد استفاده قرار می‌گرفت. در حالت آنالوگ امکان ارائه تصویر و صدا بصورت همزمان وجود ندارد. اما امروزه به دلیل استفاده از گوشی های هوشمند و اتصالات داخلی آنها که به صورت دیجیتال می‌باشد، می‌توان سیگنال های ویدیویی را همراه با صدا دریافت کرد. گفتنی است که در حال حاضر استفاده از اتصالات دیجیتال باعث شده تا برد این سیستم ها تا حد زیادی افزایش پیدا کند و این وسیله محدوده وسیع تری را برای ایجاد ارتباط پیدا کند. ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری، هتل های بزرگ، رستوران ها، مکان های فرهنگی مثل موزه ها و نمایشگاه های بزرگ و… از جمله اماکنی هستند که از چنین سیستم هوشمندی بهره می برند.

همچنین امروزه استفاده از دوربین داخلی به عنوان یک ویژگی در سیستم های اینترکام، رایج گشته است. این دوربین ها دامنه کنترل را وسیع کرده و به افزایش امنیت محیط کمک می‌کنند. به عنوان مثال در مدارس، شرکت‌ها، انبارها و… می شود این وسیله را به کار گرفت و با استفاده از قابلیت های صوتی و تصویری آن افراد را شناسایی و کنترل کرد.

به عنوان مثال در انبارها یک اپراتور میتواند کنترل بخش های مختلف را به عهده گرفته و افراد را شناسایی کند و تنها در صورت شناسایی به آنها اجازه ورود و دسترسی به بخش های مختلف را بدهد. یا اگر فردی در محیط اختلال ایجاد کرد و یا اپراتور به حضور او شک داشت با استفاده از این قابلیت میتوان او را به سرعت شناسایی و از محیط دور کرد.

لازم به ذکر است که سیستم های اینترکام در حال حاضر علاوه بر اماکن مختلف می‌توانند در وسایل نقلیه از جمله هواپیما، قطار، اتوبوس و حتی ماشین های جنگی نیز نصب شوند و مورد استفاده قرار گیرند.

خلاصه اینکه:

 • اینترکام یک وسیله مفید است.
 • در مکان های مختلف و متنوعی از جمله ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری، رویدادهای ورزشی، هتل های بزرگ، کنسرت ها و… قابل استفاده می باشد.
 • خبرنگاران، گزارشگران، اپراتورها، مالکین ساختمان های مسکونی، نگهبانان و… از جمله افرادی هستند که از این وسیله بیشترین بهره را می برند.
 • ایجاد ارتباط بهتر، امنیت بیشتر و کنترل بهینه تر از جمله مزایای استفاده از اینترکام هوشمند هستند.

انواع اینترکام های هوشمند

انواع اینترکام های هوشمند

چند نوع اینترکام هوشمند وجود دارد؟

اینترکام دو زیر گروه دارد: با سیم یا سیمی و بی سیم

اینترکام سیمی یا با سیم

سیستم با سیم اینترکام به سیستمی گفته می شود که در واحد های مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم برای وصل کردن دستگاه بیرونی به بخش داخلی از سیم استفاده می شود به همین دلیل به آن اینترکام با سیم می گویند. گفتنی است که سیستم با سیم به کابل کشی نیاز دارد و به همین دلیل نصب و نگهداری و تعمیر آن، هم هزینه بیشتری دارد و هم زمان بر است.

اینترکام بی سیم

سیستم بی سیم اینترکام به سیستمی گفته می شود که وایرلس بوده و برای وصل کردن دستگاه بیرونی به بخش داخلی از سیم استفاده نمی کند. این وسیله با کمک امواج اینترنت کار می کند.

اینترکام داخلی

اینترکام داخلی وسیله ای است که درون ساختمان نصب می شود و با استفاده از آن می توان ورود و خروج اعضا به خانه را کنترل کرد. با استفاده از این وسیله می توان امنیت منزل را تا حد زیادی تامین نمود.

اینترکام بیرونی

اینترکام بیرونی در خارج از ساختمان کار گذاشته می شود و به وسیله آن از خارج با محیط داخل ارتباط برقرار می کنند.

شیوه کار با اینترکام هوشمند تصویری چگونه است؟

این وسیله به اینترنت فضای مورد نظر متصل شده و به راحتی به تلفن هوشمند شما وصل می شود. بنابراین شما می توانید مهمانانتان و یا هر کسی که پشت درب قرار دارد را به راحتی از طریق تاچ پنل اینترکام و یا اپلیکیشن موبایل مشاهده کرده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

گفتنی است که این وسیله می تواند به سیستم امنیتی همچون سنسورهای امنیتی و دوربین های تحت شبکه و نیز تلفن همراه و تبلت وصل شود.

طریقه نصب و راه اندازی اینترکام هوشمند:

برای نصب و راه اندازی اینترکام هوشمند باید بین پنل داخلی و بیرونی از طریق کابل شبکه ارتباط برقرار کرد که به طور کل در یک نقطه که همان سوئیچ شبکه است، متمرکز شود. سپس از طریق کانفیگ تجهیزات ارتباط به صورت کاملا یکپارچه ایجاد شود.

اینترکام موبایلی یا متحرک

نوعی اینترکام هوشمند وجود دارد که قابل حمل بوده و به اینترکام موبایلی یا متحرک معروف است و میشود آن را حمل و جا به جا نمود. معمولا گزارشگران و تیم های خبری از اینترکام موبایلی استفاده می کنند. با استفاده از این وسیله افراد می توانند راحت تر با هم ارتباط بگیرند. در سینماها، همایش ها، کنسرت ها و نمایشگاه ها و… میتوان از این وسیله قابل حمل استفاده کرد.

هدست

هدست نوعی اینترکام موبایلی است و از قابلیت حمل و نقل و جابه جایی برخوردار است. با کمک هدست ها می توان با ایستگاه مخابره ساختمان نوعی اتصال دائمی برقرار نمود. میکروفون، گوشی همراه، هدفون و… اجزای مختلف هدست را تشکیل می دهند. هدست را در گوش قرار داده و با کمک آن می شود با یک یا چند اپراتور در ارتباط بود. کنسرت ها، سالن های سینما، همایش ها و… از جمله موقعیت هایی هستند که برای ایجاد کنترل و امنیت بیشتر در آنها از هدست استفاده می شود.

پیجر

پیجر نیز نوعی اینترکام موبایلی است، که معمولا به واسطه یک رابط که بر روی کمر نصب می گردد، میتوان با آن ارتباط برقرار نمود. این وسیله با ارسال سیگنال نشان می دهد که فردی در سمت دیگر خواهان شروع یک مکالمه است. به واسطه پیجرها، هم میشود صحبت های طرف مقابل را شنید و هم می شود جوابیه ارسال کرد. پیجر و هدست ها از برق و باتری به عنوان منبع تغذیه بهره می برند. همچنین بوسترها یا تقویت کننده ها نیز از دیگر اجزای اصلی سیستم های اینترکام به حساب می آیند.

امکانات و مزایای استفاده از اینترکام هوشمند

امکانات و مزایای استفاده از اینترکام هوشمند

1- شما همیشه میدانید که در اطرافتان چه خبر است

 این وسیله به تلفن هوشمند وصل می گردد. تلفن هوشمند همیشه همراهتان است. با استفاده از آن می توانید اطراف را کنترل کرده و اوضاع را تحت نظر داشته باشید.

2- بازدید کننده را از دست نمی دهید

گاهی ممکن است فردی به درب منزلتان مراجعه کند اما شما بیرون از منزل بوده باشید و به همین دلیل نتوانید درب را باز کنید. در زمان گذشته، در صورت وقوع چنین اتفاقی، احتمالا کسی که به درب خانه تان مراجعه کرده بود را از دست می دادید و حتی از آمدن او به درب منزل باخبر نمی شدید. اما در روزگار فعلی، تلفن هوشمند، وقایع را ضبط می کند و شما می توانید بازدیدکنندگان را ببینید و در صورت نیاز با آنها تماس بگیرید.

3- فرقی ندارد کجا هستید، می توانید با افرادی که به درب منزل مراجعه می کنند ارتباط برقرار کنید

دیگر لازم نیست تا حتما از خانه با اطرافیان ارتباط بگیرید. اینترکام هوشمند به شما کمک می کند تا وقتی خارج از منزل هستید افراد را ببینید، با آنها صحبت کنید، وضعیت خودتان را برای آنها شرح دهید. به عنوان مثال ممکن است پستچی برای شما یک بسته پستی آورده باشد. دیگر لازم نیست تا برای دریافت این بسته روزها در منزل منتظر بمانید. میتوانید این شرایط را با تلفن هوشمند کنترل کنید. اگر در خانه نیستید می توانید شرایط را برای پستچی شرح داده و از او بخواهید تا بعدا برگردد و بسته را تحویل دهد.

4- باز کردن قفل در از راه دور

تا صد سال پیش کمتر کسی فکر می کرد که می شود در روزگار آینده قفل در را از راه دور باز کرد. اما این اتفاق در حال حاضر ممکن است. با استفاده از اینترکام هوشمند میتوانید به راحتی این قضیه را مدیریت و کنترل نمایید. به عنوان مثال در نظر بگیرید که یکی از اعضای خانواده شما فراموش کرده و کلید درب را با خودش به همراه نبرده، در چنین شرایطی شما نیز خارج از منزل هستید. با این حال چاره چیست؟ اینترکام هوشمند با قابلیت باز کردن درب از طریق اپلیکیشن موبایل، رمز عبور، کارت RFID، و حتی اثر انگشت و تشخیص چهره، این مشکل را از سر راه برداشته است.

5- این وسیله امنیت را تا حد زیادی فراهم می کند

شرایطی را در نظر بگیرید که در آن شما دقیقا نمی دانید که چه کسی جلوی درب ساختمان قرار دارد. در این صورت ممکن است درب را به روی هر کسی باز کنید. اما با وجود اینترکام شما می توانید قبل از باز کردن در، جلوی ساختمان را ببینید. بدیهی است که در این شرایط امنیت ساختمان و امنیت خود شما نیز تا حد زیادی تامین خواهد بود.

6- شما می توانید از فاصله خیلی دور با یک یا چند نفر در ارتباط باشید

استفاده از اینترکام سابقه طولانی دارد. پوشش تلویزیونی مسابقات ورزشی و سایر رویدادهای مشابه اولین تجربه های استفاده از این سیستم بودند. اینترکام خیلی زود مورد استقبال قرار گرفت. چون افراد می توانستند با استفاده از آن از فواصل خیلی دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. و کمتر محدودیتی در این زمینه برای آنها وجود داشت.

Voice over Internet Protocol چیست؟

تلفن های VOIP

تلفن های VOIP

Voice over Internet Protocol یا voip یک نوع تلفن اینترنتی است که به افراد کمک می کند تا با استفاده از اینترنت مکالمه تلفنی برقرار کنند. فرق این تلفن ها با تلفن های سنتی در این است که در voip به جای سیم از فناوری دیجیتال استفاده می شود. در این فناوری صدا با کمک بسته های اطلاعاتی ip و اینترنت ارسال می شود.

شبکه سازمان ها، شبکه های کابلی، شبکه های عمومی، خصوصی و… از جمله شبکه هایی هستند که voip را پشتیبانی می کنند.

مزیت های استفاده از voip چیست؟

 • میتوان به صورت همزمان با چند نفر صحبت کرد

Voip با استفاده از اینترنت کار می کند. از اینرو استفاده کردن از آن محدودیت خاصی ندارد. کافی است افراد به اینترنت متصل باشند. Voip امکان مکالمه گسترده را فراهم می کند.

 • در زمان اتصال می توان هر داده ای را منتقل نمود

Voip تنها صدا را انتقال نمی دهد بلکه ویدیو، تصویر و هر فایل دیگری را میتوان با استفاده از آن انتقال داد.

 • سرعت بالایی دارد

چنانچه مبنای خطوط تلفن فیبر نوری باشد با استفاده از voip ، ارسال و دریافت اطلاعات با سرعتی برابر با 60 گیگابایت در ثانیه منتقل خواهد شد. و این آیتم برای هر دو طرف رقمی معادل با 120 kbps خواهد بود.

اینترکام هوشمند

نتیجه گیری

اینترکام هوشمند وسیله ای است که راحتی و امنیت را برای شما فراهم می کند. این وسیله به شما کمک می کند تا همیشه نظاره گر اطرافتان باشید. با وجود سیستم اینترکام دیگر لازم نیست تا حتما از خانه با اطرافیان ارتباط بگیرید. این وسیله به شما کمک می کند تا وقتی خارج از منزل هستید افراد را ببینید، با کیفیت صدای بسیار بالا با آنها صحبت کنید و وضعیت خودتان را برای آنها شرح دهید. در واقع با این تکنولوژی ارتباطی امن و فراگیر از هر جای دنیا با فضای مورد نظرتان برقرار کنید.

همچنین با اتصال سیستم های امنیتی نظیر سنسورها و دوربین های تحت شبکه، فضای مورد نظرتان را از هر لحاظ ایمن کنید.

این تکنولوژی ما را قادر می سازد تا مدل های ارتباطی متنوعی به لحاظ سطح دسترسی، خدمات متنوع نظیر شارژ اعتباری اعضا به ویژه برای ساختمان های بلندمرتبه، هتل ها، مراکز اداری و امنیتی ایجاد کرد. ایجاد ارتباط بهتر، امنیت بیشتر و کنترل بهینه تر از جمله مزایای استفاده از سیستم اینترکام هستند.

خرید اینترکام هوشمند

دوربین مدار بسته چیست؟

مقدمه:

دوربین مدار بسته یا Closed Circuit Television با نام اختصاری CCTV، نوعی شبکه ضبط و پخش تصویر است که معمولا برای امنیت بیشتر و جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و ضبط و ثبت تخلفات رانندگی به کار برده می شوند. گرچه کاربرد استفاده از دوربین مدار بسته را می توان در این دایره گنجاند. اما فعالیت های ذکر شده تنها موارد استفاده از این دوربین ها نیستند. در این مقاله قصد داریم از دوربین مدار بسته، انواع آن و کاربردهای آن بیشتر بگوییم. همراه ما بمانید.

انواع دوربین های مدار بسته

انواع دوربین های مدار بسته

دوربین مدار بسته، دارای تنوع می باشد و بر اساس فاکتورهای مختلف در دسته های گوناگونی قرار می گیرد.

براساس تکنولوژی ساخت

دوربین آنالوگ و دیجیتال

 • آنالوگ

یکی از انواع دوربین های مدار بسته است. در واقع آنالوگ نام سیگنالی است که این دوربین دریافت میکند. گفته می شود که آنالوگ نسل اول دوربین های مداربسته را شامل می شود. این دوربین برای دریافت و ضبط تصاویر تنها از سیگنال های آنالوگ استفاده می کند. همانطور که از نام آن پیداست، کیفیت تصاویر در این دوربین تابعی از امواج تحت عنوان آنالوگ است. گفته می شود که امواج آنالوگ، همیشه در معرض دریافت نویز قرار داشته، و نویز یکی از جدی ترین تهدیدات برای این نوع سیگنال محسوب می شود. به همین دلیل برای استفاده از دوربین مدار بسته آنالوگ، این خیلی مهم است که از کابل ها و تجهیزات جانبی با کیفیت استفاده شود. در هر صورت کیفیت این نوع دوربین، بسیار پایین است.

گفته می شود که قیمت دوربین مدار بسته آنالوگ، نیز نسبت به قیمت دوربین مدار بسته دیجیتال به مراتب کمتر است و همین عاملی است که در نهایت سبب می شود بسیاری از شرکت ها، خانه ها، انبارها و… خرید دوربین آنالوگ را به خرید دوربین دیجیتال ترجیح دهند.

 • دیجیتال

این دوربین ها، با کیفیت بهتر و تصاویر واضح تر، نسل جدید در زمینه دوربین مدار بسته هستند. همانطور که از نام آن مشخص است دوربین دیجیتال یا IP Camera، تصاویر دیجیتال و با کیفیت عالی را ثبت کرده و نمایش می دهد. برای ضبط تصاویر آنالوگ باید از DVR یا دستگاه تبدیل آنالوگ به دیجیتال استفاده میکردیم. در حالی که برای ضبط تصاویر دیجیتال به چنین وسیله ای نیاز نیست. به این دوربین ها، دوربین مدار بسته تحت شبکه نیز می گویند. دلیل آن است که امواج آن تحت شبکه کنترل می شوند. یکی از مهمترین ویژگی های دوربین دیجیتال، علاوه بر کیفیت بالای تصویر، امکان ارتباط بی سیم با امنیت بالا می باشد. قابلیتی که دوربین های آنالوگ به صورت با کیفیت از آن بهره مند نبودند.

براساس نوع ارتباط

دوربین مدار بسته سیمی و بی سیم

 • بی سیم

اگر به دنبال سیستم حفاظتی برای داخل منزل خود هستید، پیشنهاد ما دوربین های وایرلس می باشد. این نوع دوربین مدار بسته به کابل بی نیاز است و تصاویر را با کمک امواج انتقال می دهد. این دوربین ها کیفیت تصویر بالایی دارند.

شما به راحتی می توانید از هر جای دنیا محیط مورد نظر خود را روی اپلیکیشن مخصوص موبایل مشاهده و رصد کنید. حتی ارتباط صوتی دو طرفه ای رو نیز با ساکنین در محیط داشته باشید. این ویژگی باعث شده که به این دوربین ها دوربین های مراقبت از کودک و سالمند نیز اطلاق گردد. چرا که به راحتی امکان مشاهده و نیز مکالمه دو طرفه با محیط میتوانید داشته باشید. این تجهیزات بدون نیاز به DVR می باشند. برای ذخیره تصاویر می توان از مموری کارت استفاده کرد. دارای ویژگی دید در شب می باشند. و نیز مجهز به سنسور تشخیص حرکت و آلارم به گوشی می باشند. دوربین های بی سیم دو نوع هستند:

1) دوربین مداربسته بی سیم باتری خور
2) دوربین مداربسته بی سیم معمولی (بدون باتری)

انتقال ویدیو در هر دو این دوربین ها به شیوه بی سیم قابل انجام است. نوع تامین انرژی از منبع تغذیه تنها تفاوت این دو نوع دوربین می باشد. دوربین های معمولی برای تغذیه شدن به برق متصل می شوند و این در حالی است که دوربین های باتری خور، از باتری برای تغذیه استفاده می کنند.

 • سیمی

دوربین های سیمی یا کابل خور نیز دو دسته هستند:

1) دوربین تحت شبکه
2) دوربین مدار بسته آنالوگ

گفتنی است که دوربین های تحت شبکه تنها از یک کابل برای اتصال به روتر استفاده می کنند و این در حالی است که دوربین های آنالوگ از دو کابل ( یکی برای اتصال به منبع تغذیه و دیگری برای اتصال به DVR ) بهره می برند.

بر اساس کیفیت تصویر

به لحاظ کیفیت تصویر نیز دوربین های VGA تا دوربین های چند مگاپیکسل با رزولوشن های مختلف از قبیل HD ، FULL HD و 4K در بازار موجود می باشند.

براساس نوع ذخیره سازی

DVR و NVR

ذخیره سازی در دوربین های مدار بسته به دو شکل اتفاق می افتد. در دوربین های آنالوگ برای ضبط و ذخیره سازی تصاویر باید از DVR استفاده کنیم که این آیتم تصاویر آنالوگ را به دیجیتال تبدیل و آنها را در خودش نگهداری می کند. این در حالی است که برای ضبط تصاویر دیجیتال از دستگاه ضبط تصاویر NVR استفاده می شود. NVR نسبت به DVR سرعت، عملکرد و کیفیت بالاتری دارد. استفاده از حافظه نصب شده بر روی رایانه های شخصی، یکی دیگر از رایج ترین روش ها برای ضبط تصاویر دوربین مدار بسته به حساب می آید. گفتنی است که پیش نیاز استفاده از همه ی روش ها این است که شما بدانید به چه تعداد دوربین نیاز داشته و چه حجمی برای ضبط تصاویر مد نظرتان می باشد.

بر اساس کاربری

 • لنز ثابت

دوربین ثابت همانطور که از نام آن پیداست، ساکن بوده و هیچ گونه حالت چرخشی ندارد. چنین دوربین هایی فقط یک زاویه واحد را نمایش می دهند.

 • لنز متحرک

دوربین متحرک در ارتفاع بالاتری، نسبت به دوربین ثابت، قرار گرفته و به دلیل چرخان بودن، فضای وسیع تری را نمایش میدهد. در ادامه بعضی مدل های دوربین چرخان و ثابت را معرفی خواهیم کرد.

 • دام

دوربین مدار بسته دام نوعی دوربین مداربسته است که شکل گنبدی رو به پایین دارد و اغلب کاربرد آن در فضای بسته است.

 • اسپید دام

اسپید دام نام یک نوع دوربین گردان است. این دوربین از قابلیت چرخیدن و زوم کردن برخوردار است. لذا برای کارگذاری در فضاهای وسیع و بزرگ، بهترین انتخاب خواهد بود. پریست PRESET قابلیت مهم دوربین اسپید دام بوده و باعث می شود تا شما بتوانید برنامه ریزی شده از بعضی فضاها تصویر دریافت کنید.

 • بالت

دوربین های مخروطی تفنگ شکل، شکل قالب دوربین مدار بسته بالت می باشد. بالت دوربین ثابت است که میتواند از فواصل بسیار دور تصویر تهیه کند. این مدل نیز از قابلیت دید در شب برخوردار است.

 • باکس

کاربرد این نوع دوربین ها بیشتر برای مواقعی است که میخواهیم در زاویه خیلی بسته ( کمتر از 25 درجه) آن را قرار دهیم. گفتنی است که باکس از قابلیت نصب لنز خارجی نیز برخوردار می باشد. کیفیت دوربین های باکس به نسبت بالاتر از کیفیت سایر دوربین هاست.

 

قابلیت های دوربین مداربسته

قابلیت های دوربین مدار بسته

 • استریم

استریم یا STREAM به معنای جریان است و به خروجی تصویر در دوربین های مدار بسته ی دیجیتال، استریم گفته میشود. اکثر دوربین های مداربسته تحت شبکه، از قابلیت خروجی Dual یا دوگانه برخوردارند. که هر کدام از آنها کیفیت متفاوتی را ارائه می کند. یکی از آنها فیلم ویدیویی با کیفیت بالا برای ضبط و دیگری فیلم با رزولوشن پایین برای نمایش زنده تصاویر ارائه می نماید. گفتنی است که بعضی از دوربین های مدار بسته از قابلیت خروجی Triple streams پشتیبانی می کنند. در چنین شرایطی دوربین 3 خروجی تصویری ارائه میدهد ( کاربر بنابر نیاز میتواند آنها را در مانیتور اصلی، تلفن همراه، لپ تاپ و … دریافت کند)

 • دید در شب

همانطور که از نامش پیداست، دوربین مدار بسته دید در شب از قابلیت رویت و تشخیص اجسام در تاریکی شب برخوردار بوده و میتواند تصاویر را ثبت و ضبط نماید. IR به معنای طیف مادون قرمز می باشد. امواج مادون قرمز، از جمله امواجی هستند که با چشم انسان از قابلیت رویت برخوردار نیستند. اما این امواج توسط سنسور های دوربین IR قابل تشخیص بوده و ضبط می گردند.

 • EIS

EIS نوعی چیپ تثبیت کننده الکترونیکی است که میتواند در زمان لرزش و ارتعاش کیفیت تصاویر را تا حد زیادی حفظ کند. این قابلیت زمانی کاربردی است که شما بخواهید دوربین مدار بسته را در مکان های شلوغ و وسیع مانند بزرگراه ها یا خیابان ها نصب کنید. باد، طوفان، عبور و مرور، باران و … میتوانند بر کیفیت تصویر تاثیر زیادی بگذارند. چیپ تثبیت کننده الکترونیکی یا EIS مانع هر گونه اختلال در کیفیت تصویر است.

 • HLC

High Light Compensation یا HLC نوعی سیستم بهبوددهنده تصویر است که وظیفه دارد در محیطی که نور نامتعارف می باشد، تصویری واضح و خوانا ارائه نماید. این تکنیک کمک می کند تا علاوه بر تصویر، جزئیات آن نیز قابل مشاهده باشند. گفته می شود که در محیط هایی چون پارکینگ، پمپ بنزین و یا هر محیطی که نور در آنجا زیاد است، قرار گرفتن دوربین مدار بسته در جلوی منبع نور در نهایت سبب می شود تا اطراف سوژه یک هاله روشن یا هاله نور ایجاد گردد. HLC نورهای اضافی را حذف می کند.

 • BLC

Back Light Compensation یا BLC دقیقا نقطه مقابل HLC می باشد. و وظیفه دارد تا نورهایی که از پشت به جسم تابیده می شوند را مدیریت کرده و اجازه ندهد تا از سوژه تنها یک جسم سیاه و غیر قابل تشخیص ایجاد گردد.

 • WDR

Wide Dynamic Range یا WDR در دوربین مدار بسته به داینامیک رنج تصویر مرتبط است و با بهبود بازه آن در نهایت تصویر را با کیفیت بیشتر ارائه می نماید. گفتنی است که بازه داینامیک، توان کیفی یک دوربین را معلوم می کند. این قابلیت در جایی کاربرد دارد که مقدار نور در آن یکسان نباشد قطعا همین موضوع تبدیل به عاملی می شود که کیفیت را دستخوش تغییر قرار می دهد. برای مثال فضای پارکینگ مکانی است که ورودی آن پر نور اما داخل آن کم نور است. این باعث می شود تا از محیط پر نور نتوان محیط کم نور را به خوبی دید. حال هرچه داینامیک رنج بیشتر باشد، قابلیت تفکیک نور ها بیشتر بوده و همین باعث می شود تا اجسام و سوژه ها با کیفیت بهتری دیده شوند.

 • DWDR

“Digital Wide Dynamic Range” یا DWDR ابعاد گسترده داینامیک را به صورت دیجیتال در دوربین مدار بسته تعیین می کند. گفتنی است که WDR و DWDR با یکدیگر اختلاف چندانی از نظر مفهومی نداشته جز اینکه کیفیت تصویر در DWDR کمی بیشتر است.

 • Real WDR یا True WDR

در حال حاضر دو نوع دوربین مدار بسته WDR در بازار موجود است. True WDR یا REAL WDR که داینامیک رنج سخت افزاری است و DWDR که داینامیک رنج دیجیتالی محسوب می شود. بطور کلی عملکرد TRUE WDR از عملکرد DWDR بهتر است. چون تصاویر را با افت کیفیت کمتر نمایش می دهد.

 • Super WDR

نوعی داینامیک رنج است که از قابلیت تشخیص طیف های نوری برخوردار بوده و قادر است تا سوژه ها را با جزییات بیشتری نمایش دهد.

 

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین های مدار بسته

 • مراکز اداری تجاری

این مراکز قطع به یقین به دوربین های مدار بسته نیاز دارند. چرا که جزو اماکن مهم به حساب آمده و ممکن است در معرض سرقت قرار بگیرند. وجود یک دوربین مداربسته در چنین اماکنی میتواند آمار جرم را تا حد زیادی پایین آورد. همچنین اگر این مراکز در معرض دستبرد قرار بگیرند هم جای هیچ نگرانی نیست چون دوربین مدار بسته اطلاعات کافی را ثبت و ضبط کرده و افراد میتوانند از طریق چهره خوانی، افراد مجرم را تشخیص دهند.

 • مجتمع های مسکونی

در مجتمع های مسکونی به دلیل سکونت خانواده ها و لزوم حفظ امنیت مالی و جانی در این اماکن، وجود دوربین مدار بسته ضروری است. لازم به ذکر است وجود دوربین میتواند سارقان را از اطراف محیط مسکونی شما دور کند. چرا که هیچ سارق و دزدی مایل نیست تا چهره اش شناسایی شود.

 • مراکز حساس و امنیتی

همانگونه که از نامش پیداست این مراکز به دلیل شرایط خاص و ویژه امنیتی بایستی از تجهیزات نظارتی به ویژه دوربین های مدار بسته استفاده کنند. که محیطی بازدارنده جهت ارتکاب جرایم امنیتی و ایمنی ایجاد نماید.

 • پرستاری و مراقبت از کودکان و سالمندان و حیوانات خانگی

یکی از الزامات مراقبت از فرزندان خردسال، سالمندان و همچنین حیوانات خانگی به خصوص برای شاغلین و به دلیل مخاطرات اجتماعی فراگیر در جامعه کنونی، بکارگیری تجهیزات نظارتی همچون دوربین های مدار بسته در فضای داخلی منزل می باشد که ترجیحا استفاده از دوربین های هوشمند به جهت دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد از جمله مکالمه دو طرفه، پیشنهاد می گردد. وجود دوربین هوشمند در این مراکز و انتقال تصویر آن بر روی تلفن همراه میتواند اطمینان خاطر را افزایش دهد.

 • پلاک خوان

دوربین های مدار بسته پلاک خوان از دیگر تجهیزات نظارتی هستند که جهت کنترل تردد و ثبت جرایم وسایل نقلیه به کار می روند. این دوربین ها عمدتا در جاده های شهری و بین شهری، پارکینگ ها و اماکن امنیتی به کار می روند. قطعا وجود این دوربین ها جهت شناسایی متخلفین کمک شایانی می کند.

 • تشخیص چهره

یکی دیگر از تجهیزات امنیتی نظارتی که بیشتر جنبه امنیتی دارد دوربین های مدار بسته با قابلیت تشخیص چهره است. این دوربین ها برای سازمان ها و نهادهای حساس به کار گرفته می شود. در نتیجه با استفاده از بانک اطلاعاتی از پیش تعریف شده رصد کاملی از حرکات و رفت و آمدهای کارکنان آن سازمان دارد.

نتیجه گیری

بزرگترین و مهم ترین مزیت استفاده از دوربین مدار بسته، افزایش امنیت است. حفظ امنیت ساختمان، کاهش ارتکاب جرایم، افزایش بازدهی کارمندان در محیط کار، محافظت از سلامت کودکان ، سالمندان و حیوانات خانگی، از دیگر مزایای استفاده از دوربین مداربسته قلمداد می شود. دوربین مدار بسته انواع مختلفی داشته و شما می توانید بر اساس نیاز و کاربری فضای مورد نظر آن را انتخاب کنید. بکارگیری این تجهیزات علاوه بر افزایش امنیت، عاملی بازدارنده جهت خطرات مالی و جانی خواهد بود.

 

خرید انواع دوربین مدار بسته

قفل دیجیتال چیست؟

مقدمه

امروزه صحبت های بسیاری در مورد انواع قفل دیجیتال و دستگیره دیجیتال شنیده می شود که معمولاً برای ورود راحت به ساختمان می باشد. زیرا این قفل ها نیاز به استفاده از کلید ندارند و شما می توانید به راحت ترین شکل ممکن با استفاده از اثر انگشت، کارت مخصوص، رمز یا تلفن همراه درب را باز نمایید. این قفل ها در برندها و کیفیت های متفاوتی تولید و عرضه می‌ شوند که در این مطلب سعی کرده ایم در مورد انواع و مزایای قفل دیجیتال توضیحاتی ارائه دهیم با ما همراه باشید.

خرید قفل دیجیتال

انواع قفل دیجیتال

قفل دیجیتال و دستگیره دیجیتال در انواع مختلف تولید می شوند که می توان گفت یکی از بهترین و کاربردی ترین قفل های الکترونیکی هستند و قابلیت استفاده از کارت، اثر انگشت و رمز را دارا می باشند که با نام قفل چند کاره شناخته می‌شود. و به دلیل تنوع بالا و دسترسی آسان باعث راحتی رفت و آمدها شده است. هر یک از این کاربرد ها برای مکان های مختلف و سلیقه های متفاوت به کار برده می شود.

به طور کلی می توان گفت قفل هوشمند پس از آن که بر روی درب ورودی نصب می گردد با استفاده از برنامه هایی که به آن داده شده است باعث تشخیص هویت فرد می گردد. و درب را باز می نماید که معمولاً با استفاده از اثر انگشت، تشخیص چهره، قفل مچ بند، تگ و کارت rfid، قفل آنلاین و… می‌ باشد.

این قفل ها در بین افراد با نام‌ های مختلفی یاد می‌ شوند که از جمله معروف‌ ترین این اسامی قفل دیجیتال، دستگیره دیجیتال، قفل هوشمند، قفل هتلی، قفل تشخیص چهره، قفل باشگاهی، قفل ضد سرقت یا قفل استخری می باشد.

دسته بندی انواع قفل هوشمند

قفل دیجیتال با توجه به نوع تکنولوژی که در آن به کار رفته است دسته بندی های متفاوتی دارند که در سه دسته کلی توضیح داده می شود .

 • قفل از لحاظ تامین نیروی برق
 • قفل از لحاظ نوع دسترسی
 • قفل از لحاظ نوع دستگیره

به طور کلی می‌ توان گفت هر یک از این دسته بندی ها دارای زیر شاخه های مربوط به خود می باشد که در ادامه به صورت جداگانه توضیح داده شده است.

 • قفل از لحاظ تامین نیروی برق

این نوع قفل دیجیتال برای تامین نیروی برق مورد نیاز به دو صورت متفاوت عمل می‌ کند که قفل هوشمند آفلاین و قفل هوشمند آنلاین می باشد.

۱- قفل هوشمند آفلاین:

این نوع از قفل دیجیتال به دلیل اینکه مدل آفلاین می باشد برای تامین برق مورد نیاز خود از باتری استفاده می‌ کند. نحوه کارکرد آن به این صورت است که معمولاً بر روی درب ورودی واحد، درب استخر یا کمد نصب می شود و برای باز کردن آن نیز از اثر انگشت، رمز، تگ یا کارت، تشخیص چهره و … استفاده می گردد.

به طور مثال در مدلهای استخری و باشگاهی، کارت یا مچ بند بر روی دستگیره دیجیتال قرار داده می شود و درب به راحتی باز خواهد شد.

این قفل ها که معمولاً در باشگاه ها یا استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد کاربردهای دیگری نیز دارد. مثلاً افراد می توانند با شارژ کردن کارت یا مچ بند از خدمات دیگر آن مکان استفاده نمایند.

قفل دیجیتال کمد

کاربردهای قفل هوشمند آفلاین:

قفل دیجیتال امروزه برای مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای زیادی نیز دارد از قفل هوشمند آفلاین در فضاهای مسکونی، اداری و تجاری، باشگاه ها و استخر ها استفاده زیادی خواهد شد. از کارت هوشمند مخصوص این قفل در باشگاه ها برای عبور از گیت، باز کردن درب، تردد در پارکینگ و خرید از بوفه استفاده خواهد شد.

۲- قفل هوشمند آنلاین:

قفل دیجیتال آنلاین معمولاً برق مورد نیاز خود را از روش های های مختلف مانند کابل های داخلی، کابل شبکه یا POE تامین می نماید. این قفل دارای یک پنل مرکزی است که می تواند به صورت همزمان چندین قفل را مدیریت کند و قفل هوشمند آنلاین توانایی مدیریت هزار درب را با استفاده از یک پنل مدیریت دارد.

این نوع از قفل دیجیتال برای مکان هایی که دارای کمد های بسیار است مانند باشگاه ها، مکان‌ های ورزشی و تفریحی، استخر ها و… بسیار مناسب می باشد. این قفل ها دارای اجزای مختلفی مانند کنترل کمد، ریدر و روتر هستند و زمانی که دستگیره هوشمند آنلاین را انتخاب می کنید دیگر نیازی به استفاده از کارت یا مچ بند نخواهید داشت. زیرا بر روی هر یک از کمدها صفحه قفل وجود دارد که می توانید با استفاده از کنترل در آن رمز مشخصی را ایجاد کنید‌.

قفل دیجیتال آنلاین

روش کار قفل دیجیتال آنلاین:

زمانی که می خواهید یک درب را با استفاده از قفل دیجیتال آنلاین باز کنید، باید برای آن روشی خاص را تعریف نمایید. معمولاً استفاده از اثر انگشت، تشخیص چهره یا استفاده از کارت می باشد که با توجه به تعریف انجام شده فرد می‌ تواند به کمد مورد نظر دسترسی پیدا کرده و آن را باز کند.

تشخیص چهره معمولاً برای مراکز امنیتی مانند سازمان های مهم یا بانک ها استفاده می‌ شود. زیرا این مراکز باید امنیت خود را افزایش دهند و به دلیل اینکه قفل دیجیتال آنلاین دارای قابلیت تشخیص چهره می باشد بنابراین امنیت بالایی نیز خواهد داشت.

قفل دیجیتال آنلاین دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:
-قفل دیجیتال آنلاین برای کمد
 • باز کردن کمد با استفاده از مچ بند یا تشخیص چهره و اثر انگشت
 • استفاده از کارت عضویت برای باز کردن کمد
 • قابلیت کنترل همزمان هزار کمد
 • دارای سیستم مخصوص برای هشدار در زمان ورود افراد غیرمجاز
 • گزارش گیری راحت تر از تمامی کمدها
 • امکان دسترسی به کمد و مشخص شدن پر یا خالی بودن آن
-قفل دیجیتال آنلاین بی سیم
 • استفاده از RFID برای باز کردن قفل کمد
 • قابلیت باز شدن همزمان هزار درب
 • قابلیت کنترل مرکزی با استفاده از پنل
 • قابلیت نصب ریدر بر روی کمد
 • دارای سیستم پاسخگو و نمایشگر بر روی درب
 • دارای قابلیت مانیتورینگ برای مشاهده وضعیت کمدها
 • قفل از لحاظ نوع دسترسی

قفل دیجیتال از لحاظ نوع دسترسی روش های متفاوتی دارد که باعث راحتی افراد شده است و دیگر نیاز به دسته کلید های بزرگ و شلوغ نمی باشد این دسترسی ها عبارت است از:

– استفاده از اثر انگشت تعیین رمز یا کارت‌های مخصوص

– استفاده از کارت یا رمز

– استفاده از اثر انگشت یا رمز

– استفاده از مگنت یا رمز

 • قفل از لحاظ دستگیره

معمولاً قفل های دیجیتال دارای دستگیره دیجیتال نیز هستند که در انواع مختلفی طراحی شده اند این دستگیره های دیجیتال عبارتند از:

– قفل دارای دستگیره

– قفل بدون دستگیره

– دستگیره دیجیتال مخصوص برای شیشه های سکوریت

– دستگیره pull and push

مزایای قفل دیجیتال

قفل دیجیتال به دلیل مزایای فوق العاده ای که دارد، نسبت به قفل های قدیمی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است که مهم‌ترین مزایای آن در زیر ذکر شده است:

 • نیاز به کلید نداشته و شما می توانید با استفاده از رمز یا کارت مخصوص درب را به راحتی باز نمایید.
 • زمانی که می‌ خواهید از خانه خارج شوید دیگر نیازی به قفل کردن درب نیست.
 • این قفل ها دارای امنیت بسیار بالا می باشد و شما می توانید پس از نصب قفل دیجیتال با خیال راحت از منزل خارج شوید.
 • دستگیره دیجیتال یا قفل الکترونیکی کاملا ضد سرقت است و در صورتی که رمز اشتباه زده شود سیستم هشدار فعال خواهد شد.
 • این قفل ها دارای سیستم اعلام حریق می باشد و در صورت بروز آتش سوزی به سرعت سیستم هشدار را فعال خواهند کرد.
 • همچنین دارای سیستم هوشمندی است که به عنوان قفل کودک شناخته می شود و مانع از خروج کودکان یا افرادی که دچار بیماری آلزایمر هستند می‌ شود.

کاربرد انواع قفل دیجیتال

قفل دیجیتال با توجه به ویژگی هایی که دارد در مکان های مختلف نصب می‌ شود. معمولاً این قفل های ضد سرقت برای امنیت منازل یا اداره ها و محیط های کاری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای مکان هایی که اشیای ارزشمند در آن نگهداری می شود بسیار مناسب می باشد. این قفل ها را از نظر نوع کاربری می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد.

– قفل دیجیتال کارتی

این قفل ها برای مکان های عمومی که رفت و آمد در آن زیاد است مانند هتل ها مناسب می باشد که به راحتی می توان از طریق کارت آن را مدیریت کرد. و با توجه به برنامه هایی که به آن داده شده است علاوه بر اینکه موجب سهولت در رفت و آمد می شود امکان مدیریت مهمانان را نیز به شما خواهد داد.

– قفل دیجیتال کمد

همانطور که گفته شد این نوع از قفل دیجیتال در مکان هایی که دارای کمد های بسیار زیاد است مانند استخرها یا باشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، که به دو صورت آفلاین و آنلاین موجود است و باعث ایجاد امنیت در این مراکز خواهد شد.

– دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال یکی دیگر از انواع قفل دیجیتال می باشد که معمولاً برای مکان هایی مانند منازل مسکونی، مجتمع ها مسکونی و تفریحی و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد و باعث ایجاد آسایش و امنیت خاطر می گردد.

پروژه هوشمندسازی مجتمع مسکونی توسل خیابان دی

نحوه نصب قفل دیجیتال

 • برای نصب قفل دیجیتال ابتدا باید ابزار و تجهیزات مورد نیاز را تهیه کرد و پس از مطالعه کامل کاتالوگ راهنمای نصب اقدام برای نصب آن نمود.
 • باید ضخامت درب اندازه گیری شود که برای این کار می توانید از یک خط کش معمولی استفاده کنید.
 • پس از آن قسمت هایی که قرار است دستگیره دیجیتال بر روی درب قرار بگیرد علامت گذاری می شود و سوراخ های مورد نظر ایجاد می گردد که برای ایجاد این سوراخ ها از یک دریل یا مته استفاده می کنند.
 • سپس خارجی قفل بر روی درب نصب شده و قسمت نگهدارنده نیز بر روی آن نصب خواهد شد. پس از انجام این. مراحل بخش خارجی قفل به منبع جریان وصل می گردد و با پیچ ها محکم می شود
 • در مرحله آخر زبانه قفل نصب می گردد که هیچ ارتباطی با زبانه اصلی درب نخواهد داشت و به صورت یک سیستم تشخیص هویت می باشد.

ویدیوی آموزش نصب قفل یا دستگیره دیجیتال

خرید دستگیره و چشمی دیجیتال

نتیجه گیری

قفل های دیجیتال جزء تجهیزات امنیتی هستند که با نصب بر روی درب های ضد سرقت و کمدها با داشتن ضرایب امنیتی و نفوذ ناپذیری بالایی که دارند، سرقت ها را به حداقل رسانده، موجب امنیت خاطر و آسایش می شوند. در تکنولوژی های جدید با هوشمند شدن قفل های دیجیتال ، رفاه و امنیت، بیشتر حس شده و دغدغه فراموش کردن کلید و گم کردن آنها از بین رفته است.

انواع سیستم های امنیتی هوشمند

مقدمه ای از انواع سیستم های امنیتی هوشمند

به دنبال افزایش ساختمان سازی در شهرها، محافظت از این ساختمان ها، از دغدغه های مالکین شده و نگرانی های عمیقی ایجاد کرده است. این نیاز ما را وا می دارد تا بیشتر به سمت انواع تجهیزات هوشمند و به خصوص سیستم ها و سنسور های امنیتی برویم. هدف اصلی تجهیزات سیستم های هوشمندسازی ساختمان ها و BMS نیز ایجاد امنیت و آسایش برای ساکنین می باشد که از مهم ترین ویژگی های ساختمان های هوشمند است. کنترل شرایط امنیتی با تجهیزات هوشمند به این صورت است که  با استفاده از اتصال سیستم های امنیتی به تلفن همراه، کاربر را قادر می سازد تا به سادگی نظارت کامل را از راه دور بر ساختمان خود داشته باشد.

و این سوال همواره مطرح است که چرا تا زمانی که دچار مشکل نشویم نسبت به آن موضوع بی اهمیت هستیم؟

و اینکه چقدر امنیت منزل یا محل کارمان که با ارزش ترین دارایی های ما در آن قرار دارد برایمان مهم است؟

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تجهیزات و سیستم ها و سنسور های امنیتی و ایمنی هوشمند و نیز نقش آن ها در حفاظت از اماکن مختلف آشنا کنیم.

انواع سیستم ها و سنسور های محیطی و امنیتی خانه هوشمند

انواع سیستم ها و سنسور های محیطی و امنیتی هوشمند

سنسورهای محیطی و امنیتی جزء دسته سنسورهایی محسوب می شوند که جهت ایمنی و امنیت محیط پیرامونی مان به کار گرفته می شوند. این سنسورها به دو بخش سنسورهای امنیتی و سنسورهای ایمنی دسته بندی می شوند.

سنسور ها یا ماژول های امنیتی شامل دوربین های هوشمند، سنسور حرکت، درب و پنجره، سنسور لرزش و نیز آژیر خطر و به طور کل دزدگیرهای هوشمند می باشند.

بخش دیگر سنسورهای محیطی امنیتی، ماژول های ایمنی می باشند که شامل سنسور شدت نور، سنسور دما و رطوبت، سنسور تشخیص نشت آب، سنسور تشخیص نشت گاز، سنسور تشخیص نشت مونوکسید کربن، سنسور دود و یا اعلان حریق و قطع کن شیرفلکه گاز یا آب است.

 هر کدام از این تجهیزات نقش امنیتی و ایمنی خود را در هنگام خطر در محیط ایفا کرده و به کاربر از طریق ارسال پیام به موبایل اطلاع رسانی می کنند. در ادامه با تعاریف هر کدام از سنسورها آشنا می شوید:

دوربین هوشمند

دوربین هوشمند از مهم ترین انواع سیستم ها و سنسور های محیطی و امنیتی هوشمند می باشد. دوربین های مداربسته هوشمند جز تجهیزات حفاظتی و امنیتی پیشرفته محسوب می شود که جهت کنترل تردد، مراقبت و حفاظت از اماکن عمومی و خصوصی و نیز پرستاری و مراقبت از راه دور کودکان و سالمندان به کار می رود. از طریق دوربین ما قادر به بررسی فعالیت های جاری در ملک خود و همچنین اتفاقاتی که در گذشته افتاده است، هستیم. شما به راحتی می توانید از هر جای دنیا محیط مورد نظر خود را روی اپلیکیشن مخصوص موبایل مشاهده و رصد کنید. حتی ارتباط صوتی دو طرفه ای را نیز با ساکنین در محیط داشته باشید. این ویژگی باعث شده که به دوربین ها دوربین های مراقبت از کودک و سالمند نیز اطلاق گردد. چرا که به راحتی امکان مشاهده و نیز مکالمه دو طرفه با محیط می توانید داشته باشید.

دوربین هوشمند

سنسور حرکت هوشمند

سنسور حرکت یکی از تجهیزات امنیتی خانه هوشمند محسوب می شود. وظیفه اصلی سنسور حرکت هوشمند، تشخیص حرکت است. شما می توانید با استفاده از این سنسور در نقاط مختلف منزل یا محل کار خود که ضریب امنیتی پایین تری دارد، امنیت فضای مورد نظرتان را تامین کنید.

این سنسور با تشخیص حرکت، با ارسال پیام به گوشی کاربر، وی را از وقوع حادثه مطلع می سازد. همچنین این سنسور را می توان در سناریوهای مختلف آسایشی و امنیتی استفاده نمود تا در هنگام عبور افراد از جلوی آن، دستورات گوناگون بر حسب نیاز کاربر اجرا شود. بطور مثال هنگام وارد شدن به سرویس بهداشتی چراغ و هواکش به ‌صورت خودکار روشن شده و اسپیکر سقفی داخل سرویس موزیکی دلنشین را اجرا کند. یا به هنگام تنظیم آن در مد امنیتی، به محض تشخیص حرکتی مشکوک آژیرها را به صدا در آورده و از طریق اپلیکیشن نصب شده بر روی موبایل، کاربر را از این خطر مطلع سازد.

همچنین این سنسور می‌تواند برای روشن کردن لامپ‌های یک اتاق به صورت خودکار هنگامی که کسی قدم به درون اتاق می‌گذارد، بکار رود. یا می‌توان از این سنسور برای هشدار دادن به صاحب خانه مبنی بر تشخیص حرکات مشکوک استفاده کرد.

سنسور درب و پنجره هوشمند

این سنسور بخشی از سیستم امنیتی و آسایشی خانه هوشمند است. سنسور در و پنجره هوشمند را می توان در مدهای امنیتی و آسایشی فعال کرد. به این صورت که در مد امنیتی اگر درب یا پنجره ای باز شود کاربر را از طریق گوشی همراه و یا سیستم آژیر مطلع می کند. یا در حالت آسایشی در هنگام شب و با ورود به منزل با باز شدن درب چراغ های منزل روشن می شود. این سنسور برای نظارت بر درها، پنجره ها و هر شی دیگر که نیاز به باز و بسته شدن دارند استفاده می شود.

سنسور لرزش هوشمند

یکی از روش های قدیمی و مؤثر سارقین منازل، شکستن شیشه پنجره برای ورود به خانه است. سنسور شکست شیشه یا همان سنسور لرزش، حساس به لرزش و شکستن شیشه و صوت حاصل از آن می‌باشد. این سنسور با ایجاد لرزش بر روی نقطه نصب شده، پیام هشداری به سیستم امنیتی ارسال کرده و سیستم، کاربر را از وقوع خطر مطلع می‌سازد. همچنین در صورت اتصال به آژیر خطر، صدای آژیر فعال شده و کل محیط را از وجود خطر آگاه می سازد.

آژیر خطر هوشمند

از دیگر انواع سیستم ها و سنسور های ایمنی هوشمند می توان به آژیر خطر هوشمند اشاره کرد. با بکارگیری این ماژول و اتصال آن به سیستم امنیتی در صورت ایجاد خطر حس شده توسط دیگر سنسورها، آژیر به صدا در می آید. میزان این آژیر را می توان کاهش یا افزایش داد. می توان ملودی های مختلفی برای این آژیر تعریف کرد. با داشتن آژیر خطر در منزل می توانید با خیال راحت به مسافرت بروید.

آژیر خطر هوشمند

سنسور شدت نور هوشمند

توسط سنسور شدت نور هوشمند می توان میزان روشنایی یک اتاق را اندازه گیری نمود. این سنسور می تواند با سنسورها و ماژول های دیگر، بخشی از یک سناریو خانه هوشمند باشد، که باعث کنترل سیستم روشنایی فضای مورد نظر شده و از هدر رفت انرژی برق جلوگیری می کند. این سنسور را می توانید براحتی در محل مورد نظر خود نصب و یا بعد از مدتی آن را جا به جا نمایید.

سنسور دما و رطوبت هوشمند

سنسور دما و رطوبت هوشمند تغییرات و میزان دما و رطوبت اتاق را مشخص می کند. به عبارتی این سنسور برای پایش دما و رطوبت به کار می رود. این سنسور هوشمند به کاربر اجازه می دهد تا سناریوهای مختلفی به ویژه برای بخش سرمایش گرمایش محیط مورد نظر ایجاد کرده تا تهویه هوای مطبوعی به صورت خودکار در محیط وجود داشته باشد.

سنسور تشخیص نشت آب هوشمند

یک سنسور بیسیم جهت تشخیص نشت آب می باشد. این سنسور به طور معمول در آشپزخانه، رختشورخانه و هر جایی در خانه هوشمند که احساس می کنید امکان نشت و ترکیدگی لوله آب وجود دارد به کار می رود. عملکرد سنسور به این شکل است که هنگام وقوع نشتی آب، این سنسور شروع به آلارم زدن می کند و سریعا پیغامی را به گوشی کاربر ارسال می کند. همچنین در صورت استفاده از شیربرقی سر راه ورودی فلکه آب، سریعا دستور قطع آب اصلی ساختمان را صادر کرده و شیربرقی این کار را سریعا انجام می دهد.

سنسور تشخیص نشت گاز هوشمند

سنسور تشخیص نشت گاز هوشمند قابلیت تشخیص نشت گازهای مشتعل شونده را دارد. به این صورت که در صورت تشخیص نشت گاز در منزل یا محل کار، بلافاصله این سنسور متوجه شده و پیغامی بر روی گوشی کاربر ارسال می نماید. سنسور هوشمند تشخیص نشت گاز این قابلیت را دارد که در صورت وقوع حادثه فرمان های مختلفی به سایر افراد خانه هوشمند ارسال کند. مثلا می توان طوری برنامه ریزی کرد که بلافاصله بعد از نشت گاز، شیر اصلی گاز خانه توسط شیر بازویی بسته شود و حتی پنجره ها به صورت خودکار باز شده تا هوای تازه به فضا وارد شود و در نتیجه باعث جلوگیری از انفجار احتمالی شده و به صورت ایمن از خانواده محافظت می کند.

سنسور تشخیص نشت گاز هوشمند

سنسور دود هوشمند

سنسور دود هوشمند یا همان سنسور اعلان حریق هوشمند بخشی از سیستم امنیتی خانه هوشمند محسوب می شود. این سنسور در صورتی که دود در محلی جمع شود قادر به تشخیص آن بوده و بلافاصله آژیر آن به صدا در آمده و به وسیله پیام ارسالی به اپلیکیشن خانه هوشمند، کاربر را از این واقعه مطلع می سازد. بدین گونه کاربر از وقوع آتش سوزی در منزل یا محل کار از راه دور مطلع می گردد. به عبارتی سیستم های اعلان حریق هنگامی که دود، آتش و سایر موادی از این قبیل در محیط پخش می شوند، می توانند به انسان هشدار و پیام خطر بدهند. بکارگیری این سنسور یکی از مطمئن ترین روش ها جهت به حداقل رساندن خسارات و تلفات ناشی از آتش سوزی در ساختمان به حساب می آید.

سنسور تشخیص گاز مونوکسید کربن هوشمند

سنسور هوشمند مونوکسید کربن برای محاسبه میزان مونوکسید کربن در محیط به کار می رود. این سنسور شامل یک سنسور الکترو متریکال می باشد و به صورت چراغ چشمک زن و بوق زدن در محیط و در اپلیکیشن به شما اخطار می دهد و به گونه ای طراحی شده که در هر محیطی قابل نصب می باشد.

شیر برقی هوشمند

شیر برقی هوشمند به عنوان یک گجت مکمل سیستم امنیتی به حساب می آید. به عبارتی اگر زمانی نشت گاز و یا آب در محل مورد نظر رخ دهد بعد از اطلاع، به سرعت، وارد عمل شده و شیر ورودی گاز و یا آب را می بندد و از وقوع حادثه های ناگوار جلوگیری می کند.

دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال یکی از تجهیزات امنیتی خانه هوشمند است که با نصب بر روی درب ورودی واحد، امنیت و آسایش را برای شما به ارمغان می آورد. این دستگیره ها با بالاترین ویژگی ها و ضرایب امنیتی تولید شده و دارای امکانات متنوعی همچون اثر انگشت، پین کد، کارت و اپلیکیشن موبایل جهت باز کردن درب بوده و حتی در برخی دستگیره ها، چشمی و مانیتور دیجیتال هم تعبیه شده است.

قفل دیجیتال هوشمند

نتیجه گیری از مقاله معرفی انواع سیستم های امنیتی هوشمند

امروزه از بهترین روش های حفظ و ارتقا امنیت استفاده از سیستم های حفاظتی هوشمند و سنسورهای امنیتی در ساختمان ها است. با سیستم های امنیتی خانه هوشمند و بکارگیری انواع سنسور های امنیتی مختلف و کاربردی و قابلیت فرمان دادن به تجهیزات دیگر می توان امنیت منزل یا فضای مورد نظر را به طور کامل تامین کرد. طوری که با خیال راحت بتوان منزل خود را ترک کرده و حتی به مسافرت رفته تا خانه هوشمند مانند یک نگهبان از خانه یا محل کار محافظت کند.

و به این مهم که رسیدن به بالاترین سطح امنیتی برای اماکن مورد نظر است، دست یافت تا با تامین حداکثری امنیت ، چه در زمان حضور در ساختمان و چه به هنگام ترک آن، نسبت به امنیت آن آسوده خاطر بوده و هیچ گونه دغدغه و نگرانی ای بابت آسیب های احتمالی بیرونی نداشته باشیم.

نتیجه گیری از مقاله معرفی انواع سیستم های امنیتی هوشمند

خانه هوشمند چیست ؟

مقدمه

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش مشکلات و مشغله‌های انسان‌ها ، چالش‌های گوناگونی در زندگی روزمره به وجود آمده است . که بر طرف کردن هر کدام از آنها موجب آسایش بیشتر بشر می‌شود. چالش‌هایی نظیر کمبود زمان با توجه به نوع فعالیت امروزه بشر ، بالا بودن هزینه حامل‌های انرژی با کمبود ذخایر زیرزمینی ، و افزایش مخاطرات اجتماعی ؛ هر کدام مشکلاتی را پیش روی زندگی قرن ۲۱ قرار داده است. از آنجاییکه گوشی‌های همراه جزء اولین تکنولوژی‌های هوشمند قرن اخیر بود که بخش قابل توجهی از مشکلات را رفع کرد. در راستای این نوع از فناوری‌های هوشمند ، نسل جدیدی از سیستم‌‌های هوشمند به نام خانه هوشمند تولید و روانه بازار شد تا با ورود به زندگی ؛ تجربه‌ای نوین از تکنولوژی را به همراه آسایش ، ایمنی و امنیت خاطر هر چه بیشتر برایمان به ارمغان آورد.

در ادامه به شناختی جامع در مورد خانه‌های هوشمند می‌پردازیم.

 آشنایی با خانه هوشمند

خانه هوشمند مفهومی می‌باشد که با توسعه روزافزون فناوری در حوزه مهندسی فناوری اطلاعات ، کامپیوتر و الکترونیک، شکل جدی به خود گرفته است. اگر بخواهیم مفهومی جامع از یک خانه هوشمند ارائه دهیم می‌توان گفت: « ارتباط و تعامل تنگاتنگ برای بهبود و بهینه‌سازی عملکردهای مختلف ». در واقع اتصال کلیه سامانه‌های الکتریکی و الکترونیکی و حتی دیگر ابزارهای خانه به یکدیگر و به یک شبکه واحد که بتوان آن‌ها را از یک رابط مشترک کنترل نمود و با هم در ارتباط قرار داد. به زبانی ساده‌تر خانه هوشمند ، خانه‌ای مدرن است که ساکنین می‌توانند تجهیزات آن را به صورت یکپارچه حتی از راه دور از طریق اپلیکیشن موبایل ، پیامک و … تنها با یک فرمان ساده کنترل کنند.

معرفی خانه هوشمند: همه چیز در مورد خانه‌های هوشمند

خانه هوشمند به جای تمام دستگاه‌هایی که در منزل شما جداگانه کار می‌کنند، یک کنترل کننده مرکزی دارد که تمام کارها را هدایت می‌کند. کنترل‌ کننده مرکزی یا سرور مرکزی هوشمند که نقش رهبری و هدایت سیستم هوشمند را بر عهده دارد ، امکانات زیادی از جمله کنترل روشنایی و شدت نور ، کنترل سیستم‌های سرمایش گرمایش ، کنترل سیستم‌های صوتی تصویری ، کنترل سیستم‌های امنیتی و ایمنی ساختمان ، تجهیزات آبیاری هوشمند و … را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما به آسانی هر چه تمام تر کل خانه خود را از هر جای دنیا که هستید کنترل کنید. برای قسمت‌های گوناگون منزل سناریو‌های از پیش تعیین شده داشته باشید. و یا در زمان‌هایی که منزل نمی‌باشید ، بر قسمت‌های مختلف خانه نظارت کنید. خانه هوشمند در واقع مجموعه‌ای است هوشمند که در عین کنترل‌پذیر بودن ، تا حدود زیادی قابلیت تطابق با عادت‌های روزانه شما را نیز می‌تواند داشته باشد.

اگر شما در حال حاضر قصد هوشمند سازی منزل ، ویلا یا محل کار خود را دارید، شرکت خانه هوشمند کاسپین با ارائه بهترین محصولات و خدمات در زمینه سیستم های هوشمند ساختمان ، آرامش ، آسایش و امنیت را هوشمندانه به شما تقدیم می‌کند.

کنترل خانه هوشمند

هدف از هوشمندسازی خانه

با هوشمندسازی خانه ، ویلا یا محل کارتان ، علاوه بر اینکه از جنبه معماری و دید بصری بر کیفیت خانه خود می‌افزایید ، بلکه با تحت کنترل قرار گرفتن و پایش لحظه به لحظه تجهیزات خانه خود ؛  آسایش ، ایمنی و امنیتی بیشتر را برای خود و خانواده‌تان فراهم می‌کنید. همچنین با توجه به روند صعودی افزایش حامل‌های انرژی در ایران و جهان وجود سیستم هوشمند ساختمان ، مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی و حتی صرفه‌جویی آن تا سقف ۵۰ درصد را منجر خواهد شد.

می‌توان به صورت تیتروار و خلاصه هدف از هوشمندسازی خانه را به صورت زیر بیان کرد:

 • ایمنی، امنیت و آسایش بیشتر
 • لوکس نمودن امکانات و محیط زندگی
 • تحت کنترل قرار گرفتن همه وسایل خانه
 • پایش دائمی کلیه تجهیزات برقی و مکانیکی خانه
 • مدیریت و کنترل دقیق و آسان حتی در هنگام بروز مشکل
 • تعیین اولویت مصارف بصورت کاملا هوشمند در زمان اضطرار
 • بهینه سازی مصرف انرژی و زمان و صرفه جویی انرژی تا ۵۰ درصد

امکانات و مزایای یک سیستم کامل خانه هوشمند

با روند لحظه‌ای پیشرفت تکنولوژی و رشد چشمگیر کیفی و کمی تیم‌های تحقیق و توسعه شرکت‌های هوشمندسازی جهان ، هر روز بر امکانات و ویژگی‌های خانه هوشمند افزوده می‌شود ، تا با توجه به نیازهای جدید بشر پیش رفته و راحتی ، آسایش و اطمینان خاطر را برای جامعه به ارمغان آورد. اما به طور کل برای بررسی امکانات و مزایای یک سیستم کامل خانه هوشمند موارد زیر عمده ویژگی‌ها و مزایای یک خانه هوشمند محسوب می‌شوند که عبارتند از:

۱. کنترل تمامی تجهیزات روشنایی و نورپردازی

شاید تصور می‌کردید که چه خوب می‌شد تا بتوانیم تمامی سیستم‌های روشنایی یک خانه را تنها با یک فرمان ساده کنترل کرد. فرضا هنگام شب در اتاق خواب و از روی تخت خود تنها با لمس یک آیکون بر روی اپلیکیشن نصب شده بر روی گوشی موبایل خود تمامی چراغ‌های اضافی خانه را خاموش کرده و چراغ خواب اتاق خود را روشن کنید. یا اینکه در هنگام مهمانی و جشن با یک فرمان ساده و از پیش تعیین شده لوسترها و هالوژن‌های پذیرایی را روشن کرده ، ریسه‌های هفت رنگ را در رنگ دلخواه خود مطابق با دکوراسیون منزل تنظیم نموده و حتی شدت نور آن را کنترل نمایید. یا برای تماشای فیلم مورد علاقه خود در اتاق تلویزیون (TV Room) لامپ‌های دیمر را در نور ملایم تنظیم کرده تا فضایی همچون سینما برای شما تداعی شود.

با هوشمندسازی خانه شما می‌توانید کنترل تمامی تجهیزات روشنایی مانند لوسترها ، هالوژن‌ها ، چراغ های دیمر (قابل تغییر شدت نور) و ریسه‌های نور مخفی ساده و هفت رنگ (RGB) با یک فرمان ساده از طریق گوشی همراه خود در دست بگیرید و این رویا را تبدیل به واقعیت کنید.

۲. کنترل تجهیزات سرمایش و گرمایش

در هوای سرد زمستان یا در گرمای شدید تابستان ، هنگامی که خارج از منزل خود هستید و یا قصد عزیمت به ویلای خود را دارید ، به راحتی و از راه دور میتوانید با روشن کردن تجهیزات سرمایش گرمایش ، دمای محیط مورد نظر را قبل از رسیدن ، به حد مطلوب برسانید و محیطی آسوده و دلپذیر برای خودتان ایجاد کنید. قابلیت سازگاری و انعطاف پذیری این سیستم به حدی است که شما از هر نوع تکنولوژی و سیستم سرمایش گرمایش که در خانه خود بکار برید می‌تواند آن را تحت کنترل سیستم هوشمند در آورد. سیستم‌هایی نظیر اسپلیت ، داکت اسپلیت ، فن‌کوئل ، رادیاتور ، شومینه‌های هوشمند ، گرمایش از کف و… .

۳. کنترل پرده‌ها ، پنجره‌ها و جک‌ها و درب‌های برقی

دیگر احتیاجی به ریموت جهت ورود ماشین خود به منزل ندارید! تنها با لمس بر روی یک دکمه در اپلیکیشن خانه هوشمند درب پارکینگ منزل یا محل کارتان از سر کوچه شروع به باز شدن نموده و تا لحظه رسیدنتان کاملا باز می‌گردد. همچنین می‌توانید پنجره‌ها ، سایبان و سقف متحرک ویلا یا منزل خود را طوری تنظیم نمایید تا با روشنایی هوا و تشخیص آب و هوای مطلوب آنها را به طور خودکار باز کرده و محیطی فرحبخش را برای شما به ارمغان آورد.

۴. سیستم‌ها و ماژول‌های کامل و جامع امنیتی و آسایشی هوشمند

امنیت مهمترین و اساسی‌ترین اصل در زندگی افراد جامعه به حساب می‌آید. وقتی محیط زندگی‌تان ایمن باشد ، آنگاه آسایش و رفاه را به دنبال خود دارد. در خانه هوشمند ماژول‌ها و تجهیزاتی وجود دارند که در راستای امنیت و ایمنی افراد ساکن در آن کار می‌کنند. تجهیزاتی همچون دوربین‌های مداربسته هوشمند که علاوه بر نظارت تصویری و صوتی محیط پیرامون زندگی‌مان و جلوگیری از وقوع خطرات مالی یا جانی به عنوان یک سیستم هشدار دهنده و مراقبتی برای افراد سالخورده و نیز کودکان به کار می‌رود که شما میتوانید جهت یادآوری به کودکان ، پرستاران کودک و یا سالمندان خود با ارتباط صوتی دو طرفه و دیدن تصویر آنها از طریق این دوربین هوشمند نکات مورد نظر خود نظیر خوردن دارو را تذکر دهید.

همچنین وجود تجهیزات امنیتی نظیر دزدگیر هوشمند ، قفل دیجیتال ، سنسور حرکت هوشمند و سنسور در و پنجره هوشمند ؛ باعث افزایش سطح ایمنی منزل شما شده و به وسیله آنها می‌توانید ورود و خروج افراد و نیز حرکتی مشکوک را سریعا از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند ردیابی کنید. همچنین سناریوهایی در جهت آسایش خود ایجاد نمایید. سنسورهایی نظیر سنسور دما و رطوبت هوشمند و سنسور نور هوشمند به شما کمک می‌کند با تعریف سناریوهای مختلف جهت همگام سازی با دما رطوبت و نور مطبوعی در محیط آسایش بیشتری را در خانه خود احساس کنید.

۵. سنسورها و ماژول‌های ایمنی

خانه هوشمند مراقب همه چیز هست! حتی اگر شما فراموش کرده باشید در هنگام سفر شیر فلکه آب یا گاز را بسته اید ، می‌توانید این کار را به راحتی در حین سفر انجام داده و خیال خود را از این حیث راحت کنید. خانه هوشمند ماژول‌هایی را نیز جهت ایمنی منزل شما به کار برده است که باعث می‌شود در هنگام آتش سوزی یا نشت آب و یا نشت گاز پیام خطری را به گوشی شما ارسال کرده همزمان آژیر خطر را به صدا در آورده شیرفلکه آب و گاز ورودی را قطع ‌نماید.

۶. اینترکام و آیفون‌های هوشمند

گاهی اوقات بدلیل مشغله فراوان فراموش می‌کنید تا کلید منزل خود را همراه داشته باشید. یا اینکه مهمانی ناخوانده و یا فرزندتان زودتر از شما به خانه مراجعه می‌کنند و زنگ آیفون را می‌زنند. آه که یکی از بدترین شرایط پشت در ماندن است! اما خانه هوشمند این نگرانی را رفع کرده و با بکارگیری اینترکام و آیفون‌های هوشمند این امکان را به شما می‌دهد که بدون نیاز به کلید درب را باز کرده و با زدن زنگ توسط مهمان یا فرزندتان از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند ، مطلع گشته تصویر شخص را دیده با او مکالمه کرده و درب را از راه دور باز نمایید.

۷. کنترل تمامی سیستم‌های صوتی و تصویری

دیگر نیاز به نگهداری چندین کنترل برای وسایل خانه نظیر تلویزیون ، سینمای خانگی ، دی وی دی پلیر (DVD Player) ، رسیور و … ندارید. خانه هوشمند همه اینها را در خود جا داده و همچون کنترلی هوشمند تمام تجهیزات صوتی و تصویری شما را به اپلیکیشن خانه هوشمند انتقال می‌دهد. که علاوه بر کنترل این تجهیزات می‌توانید سناریوهای مختلفی را برای استفاده بهینه از این تجهیزات به کار ببرید.

کنترلر IR

۸. کنترل و پخش موسیقی

در خانه هوشمند ، پنل مرکزی هوشمند ، علاوه بر اینکه یک پنل جهت کنترل تمامی تجهیزات هوشمند خانه می‌باشد ، یک سینمای خانگی و پنل موسیقی منحصر به فردی است که می‌تواند با پخش موسیقی دلخواه شما لحظاتی دل انگیز برایتان ایجاد نموده حتی با اتصال به تلویزیون میتوانید هنگام دیدن فیلم یا مسابقه فوتبال صدا را با اسپیکرهای سقفی قدرتمند HiFi داشته باشید. همچنین با بکارگیری پنل‌های کوچک مختص پخش موسیقی (پنل صوتی یا پنل موسیقی) که بر روی دیوار نصب می‌شوند ، لذت شنیدن یک موسیقی با کیفیت استریو HiFi را تجربه کرده و با قابلیت تعریف ناحیه (زون) برای پخش موسیقی در هر اتاق موسیقی دلخواه هر فرد را اجرا نمایید.

۹. کنترل تجهیزات الکتریکی

بعد از یک کار طولانی و طاقت فرسا ، زمانیکه شما به سمت منزل خود حرکت می‌کنید ، دیگر منتظر این نباشید که با ورود به منزل شروع به دم کردن چای یا قهوه و یا درست کردن ناهار یا شام نمایید. با خانه هوشمند هنگام رسیدن از سر کار چای و قهوه شما آماده است ، جکوزی برای رفع خستگی پر از آب گرم شده و پس از استحمام غذا که در مایکروفر طبخ شده منتظر شماست تا نوش جانش کنید! حتی دیگر وسایل خانه از کنترل شما خارج نیست و شما می‌توانید مصرف برق هر کدام را بر روی گوشی خود دیده و سناریویی جهت کاهش مصرف برق در نظر بگیرید. شما می‌توانید یخچال ، فریزر ، ماشین لباسشویی ، ماشین ظرفشویی ، پکیج رادیاتور ، آکواریوم و… را نیز کنترل کرده و با زمانبندی از پیش تعیین شده آنها را خاموش یا روشن نمایید.

پریز هوشمند

۱۰. کنترل و آماده‌سازی استخر، سونا و جکوزی

شما با بکارگیری سناریویی مخصوص ، استخر ، سونا یا جکوزی خود را از راه دور راه اندازی کرده تا علاوه بر صرفه‌جویی در زمان ، آسایش یک خانه هوشمند را صد چندان لمس نموده و از آن لذت ببرید.

۱۱. آبیاری هوشمند باغ و فضای سبز

یکی از کارهایی که هم نیازمند حوصله و هم زمان می‌باشد، آبیاری فضای سبز و باغ است. با خانه هوشمند دیگر نگران این مسائل نباشید. از پیش تعیین کنید که در چه ساعت و چه روز آبیاری انجام شود. این کار را به خانه هوشمند بسپارید و از فضای سبز خود لذت ببرید.

آبیاری هوشمند

۱۲. اجرای فرمان‌های صوتی توسط دستیار صوتی هوشمند

تنوع رابط کاربری باعث شده تا دیگر زمانی که حتی گوشی موبایل در کنارتان نیست ، بتوانید تنها با یک فرمان صوتی به خانه هوشمند ، عملیات مورد نظرتان را اجرا کنید.

نتیجه گیری

سیستم‌های هوشمند ساختمان علاوه بر لوکس بودن و بهینه سازی در مصرف انرژی باعث صرفه‌جویی در وقت نیز خواهد شد. لذا با هوشمندسازی خانه ، ویلا یا محل کار خود علاوه بر احساس آسایش و آرامش متقابلا امنیت بیشتری را تجربه خواهید کرد و با تکنولوژی حرکت کرده و از به روز ترین سیستم‌های ارتباطی حال حاضر دنیا بهره‌مند خواهید شد.

خانه هوشمند

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.


سوالات متداول:

هزینه هوشمندسازی بسته به نوع برند و پروتکل استفاده شده و نیز امکانات و آپشن‌های مورد نظرتان متغیر می‌باشد. شما می‌توانید با گذاشتن یک ماژول هم بخشی از خانه خود را هوشمند کنید؛ حتی با کمتر از یک‌میلیون تومان!

بسته به پروتکل استفاده شده ، اگر پروتکل سیمی باشد مثل تجهیزات KNX باید سیم‌کشی مخصوص هوشمندسازی همزمان با سیم‌کشی ساختمان انجام گردد ولی با استفاده از پروتکل‌های بی‌سیم همچون Z-Wave ، Zigbee ، WiFi و RF  شما بدون نیاز به تخریب یا سیم‌کشی خاص بر روی همان بستر سنتی در هر لحظه می‌توانید هوشمندسازی را انجام دهید.

هم بله و هم خیر. با بکارگیری از سیستم‌‌های بی‌سیم خانه هوشمند این امکان برای شما فراهم است تا هر زمان بدون تخریب یا سیم‌کشی خاصی به هر تعداد به امکانات خانه خود افزوده و از آن استفاده کنید. ولی در نسل سیمی خانه هوشمند همچون پروتکل KNX چنین امکانی وجود ندارد ، مگر از قبل پیش‌بینی‌هایی در این زمینه انجام شده باشد.